Trwa ładowanie...

Wizyta w restauracji kończy się tragicznie. Siedmiolatek umiera, rodzina walczy o sprawiedliwość

 Karolina Rozmus
01.07.2021 18:03
Wizyta w restauracji kończy się tragicznie. Siedmiolatek umiera, rodzina walczy o sprawiedliwość
Wizyta w restauracji kończy się tragicznie. Siedmiolatek umiera, rodzina walczy o sprawiedliwość (Facebook)

Siedmiolatek podczas pobytu z rodziną we Włoszech przez przypadek zjadł danie zawierające nabiał i zmarł wskutek wstrząsu anafilaktycznego. Zapadł wyrok uznający za winną niedopatrzenia kelnerkę – o sprawiedliwość walczyła załamana rodzina, która przez lata nie była w stanie poradzić sobie z tragedią.

spis treści

1. Wyprawa do Włoch stała się ostatnimi wakacjami w życiu dziecka

Cameron Wahid w 2015 roku spędzał we Włoszech wakacje z rodziną. W jednej z lokalnych restauracji mieli zjeść normalny, rodzinny posiłek, który w rzeczywistości zamienił się w koszmar.

Chłopiec, cierpiący na alergię na nabiał, nie mógł spożywać mleka krowiego i jego przetworów. Jak wyznał później ojciec siedmiolatka – zawsze skrupulatnie sprawdzali, czy jedzenie syna jest dla niego bezpieczne. Dlatego też przed złożeniem zamówienia rodzice poinformowali kelnerkę o alergii, a ta, potwierdziła, że wybrane przez dziecko danie nie zawiera nabiału.

Zobacz film: "11-latka zmarła po umyciu zębów. Jej matka apeluje"

Mimo to niedługo później chłopiec doznał wstrząsu anafilaktycznego, poprzedzającego atak serca. Matka dziecka, będąca z zawodu pielęgniarką, podała dziecku niezwłocznie adrenalinę. Jak się okazało – to nie wystarczyło.

3 dni później, w szpitalu nieopodal Neapolu, chłopiec zmarł, a rodzina podjęła decyzję o walce z ignorancją i zaniedbaniem.

2. Wstrząs anafilaktyczny wynikiem niedopatrzenia

3 dni pomiędzy tragicznym wydarzeniem a śmiercią syna były dla rodziców chłopca bardzo bolesne. Jak sami przyznali, doświadczenia te należały do najgorszych w ich życiu.

Dodali również, że tragedii można było uniknąć i dlatego postanowili wystąpić przeciw restauracji La Margherita Villa Giuseppina, której pracownica postąpiła pochopnie, nie upewniając się, że dobrze zrozumiała informację turystów o poważnej chorobie syna. Zbagatelizowanie informacji o alergii doprowadziło bezpośrednio do śmierci dziecka.

W 2019 roku sąd uznał kelnerkę za winną śmierci, jednocześnie oczyszczając z zarzutów szefa kuchni, który przygotował spaghetti z sosem pomidorowym z dodatkiem nabiału. Rodzice zmarłego tragicznie Camerona dostali również odszkodowanie w wysokości 288 000 funtów.

2. "Ludzie muszą zrozumieć powagę sytuacji"

Ojciec Camerona, który postanowił zostać ambasadorem organizacji Allergy UK, akcentuje, że każdy powinien wiedzieć, jak poważne konsekwencje mogą za sobą nieść alergie – nawet tak pozornie błahe, jak alergia na mleko (BMK).

W większości przypadków dotyka ona niemowlęta, które z biegiem czasu – najpóźniej do 5. roku życia – wyrastają z nietolerancji. Jednak niewielki odsetek dzieci uczulonych na białka mleka krowiego ma ciężką postać alergii.

Może być przyczyną anafilaksji, co wiąże się z dusznościami, obrzękiem w jamie ustnej mogącym prowadzić do uduszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze