Witraż z bibuły. Jak go zrobić?
Witraż z bibuły to ciekawa forma pracy plastycznej, którą można wykonać razem z dzieckiem. Papierowe witraże są ciekawą ozdobą okna lub dziecięcego pokoju. Ich zrobienie nie jest ani bardzo trudne, ani drogie. Podpowiadamy, jak zrobić witraż i jakie materiały do tego wykorzystać.
1. Witraż z bibuły. Dlaczego warto?
Papierowy witraż nie jest trudny do wykonania, choć na początku mogą pojawić się pewne problemy, zwłaszcza przy wykonaniu szablonu. By tego uniknąć, a tym samym nie zniechęcić naszej pociechy, warto wybrać taki rysunek, by nie sprawiał dziecku zbyt dużych kłopotów.
Witraż z papieru wymaga wykonania szablonu. Zrobienie go ułatwią ostre nożyczki, pamiętajcie więc, by przy wyciananiu poszczególnych elementów towarzyszyć dziecku i zachować czujność.
Zanim jednak podpowiemy, jak zrobić witraż, warto zastanowić się, jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie tego rodzaju pracy plastycznej.
Po pierwsze, by zrobić witraż z papieru, potrzebna jest cierpliwość. A jej ćwiczenie bardzo się przydaje i dzieciom, i dorosłym. Po drugie dziecko musi operować nożyczkami, a więc ćwiczy motorykę małą. Po trzecie gotowa praca daje mnóstwo satysfakcji, zwłaszcza kiedy zdobi okno w naszym domu. I po czwarte to kreatywny sposób na spędzenie wolnego czasu i możliwość wykonania oryginalnych ozdób (np. kiedy przygotowujecie witraże świąteczne na okna).
2. Jak zrobić witraż z papieru krok po kroku
Na początku wybieramy wzór i rysujemy witraż na kartce. Szablon dobrze jest wydrukować. Wzór może być dowolny, najczęściej wybierane są: latawce, motyle, kwiaty, pszczoły.
Wycinamy poszczególne elementy tak, by stworzyć ramę. Działamy bardzo starannie i powoli, by nie naruszyć szablonu. W kolejnym kroku sięgamy po bibułę lub krepę (ta jest jednak grubsza i może nie dawać właściwego efektu).
Bibułę przyklejamy do szablonu za pomocą kleju (najlepiej sprawdza się klej w sztyfcie). Witraż jest już prawie gotowy!
Po zakończeniu prac przyklejamy witraż do szyby okiennej za pomocą taśmy samoprzylepnej.
3. Jak zrobić witraż z papieru śniadaniowego?
Nieco prostszy w wykonaniu, ale dający podobne efekty wizualne, jest witraż z papieru śniadaniowego (można go zastąpić kalką techniczną).
- Z czarnej kartki bloku technicznego wycinamy ramkę (bok powinien mieć ok. 2 cm szerokości).
- Z pozostałej części karki wycinamy dowolny wzór, np. drzewo lub kwiat (wycinamy środek, tak by powstała ramka).
- Do ramki przyklejamy papier śniadaniowy, a na jego środek – wycięty wzór.
- Całość wyklejamy kawałkami bibuły (wcześniej możemy wyciąć z niej kwadraty np. 1x1 cm).
Praca jest żmudna i czasochłonna, ale efekt bywa doskonały. Wykonany z sercem witraż może być ciekawym pomysłem na prezent DIY, np. dla dziadków. Wystarczy dołączyć do niego laurkę narysowaną przez dziecko.
Jak się robi witraż, wie chyba każdy rodzic. Dawniej tego rodzaju prace plastyczne wykonywano w czasie lekcji, jak również w domach, by ozdobić wnętrza przed świętami lub przywitać wiosnę. Dziś, kiedy ręcznie robione ozdoby wyparte zostały przez różnego rodzaju figurki i gadżety, warto powrócić do nieco zapomnianej tradycji. Dajcie się ponieść wyobraźni i wspólnie wykonajcie kolorową pracę.