Trwa ładowanie...

Jak zrobić gluta (slime)?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 18.11.2020 15:32
Slime to świetna zabawa przede wszystkim dla przedszkolaków.
Slime to świetna zabawa przede wszystkim dla przedszkolaków. (GettyImages)

Slime, czyli plastyczna masa, to prawdziwy hit wśród dzieciaków! Im bardziej kolorowy glut, tym lepiej. I choć można kupić go w niemal każdym sklepie z zabawkami, możecie zrobić go w domu z kilku łatwo dostępnych składników.

spis treści

1. Czym jest slime?

Slime jest popularny na całym świecie. Ugniatanie go, a następnie rozciąganie to dla wielu maluchów świetna zabawa. Nie pogardzą nią również kilkulatkowie.

Elastyczna masa to jednak nie tylko wciągająca zabawka, ale też sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Glut jest bardzo rozciągliwy i wilgotny w dotyku. Za pomocą odpowiednich dodatków można przygotować go w wielu kolorowych wersjach.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"
10 zabaw pobudzających zmysły dziecka
10 zabaw pobudzających zmysły dziecka

Dla małego dziecka często atrakcyjniejsze od pluszaków w pastelowych kolorach są szeleszczące torebki

przeczytaj artykuł

2. Jak zrobić gluta z trzech składników?

Slime można zrobić samodzielnie w domu. Nie jest to zadanie trudne, wystarczy wymieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach trzy składniki.

By zrobić gluta, potrzebujesz:

  • 100 ml kleju uelastycznionego PVA (uniwersalny, bardzo mocny, po wyschnięciu tworzy przezroczystą i elastyczną warstwę);
  • 2 łyżeczki płynu do soczewek;
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej.

Przydadzą się również dwie miseczki (duża i mała), łopatka silikonowa oraz łyżeczka.

3. Jak zrobić gluta? Przepis krok po kroku

  1. Wlej do miseczki 100 ml kleju.
  2. W drugiej miseczce połącz ze sobą płyn do płukania soczewek z sodą oczyszczoną.
  3. Do kleju dodaj aktywator (płyn do soczewek z sodą oczyszczoną).
  4. Wszystkie składniki wymieszaj energicznie. Ugniataj je do czasu, aż uzyskasz jednolitą, elastyczną teksturę.

W czasie wyrabiania masy, glut klei się do skóry. By tego uniknąć, trzeba energicznie przekładać go z ręki do ręki. W przeciwnym razie slime będzie się rozpływał i nadmiernie kleił.

4. Przepis na gluta z brokatem

Do wykonania gluta z brokatem potrzebne są:

  • klej uelastyczniony PVA;
  • płyn do prania;
  • sypki brokat;
  • pianka do golenia.

Wlej do miseczki łyżkę kleju, następnie wsyp trochę brokatu. Dodaj łyżeczkę płynu do prania i pianki do golenia. Energicznie mieszaj masę. Jeśli zauważysz, że konsystencja gluta nie wychodzi, możesz ponownie dodać nieco pianki do golenia.

Zanim przystąpisz z dziećmi do przygotowania gluta, zabezpiecz stół ceratą albo folią. Ubierzcie też „robocze” ubrania lub fartuszki. Sam glut nie wyrządza żadnych szkód i nie niszczy tkanin, ale bałaganu może narobić klej (bardzo trudno go usunąć z wszelkiego rodzaju powierzchni).

Czy warto kupować drogie zabawki?
Czy warto kupować drogie zabawki?

Z pewnością lepiej jest kupić jedną droższą i dobrą zabawkę niż kilka tanich, które nie wytrzymają dnia

przeczytaj artykuł

5. Jak bawić się glutem?

Slime to tylko z pozoru niczym się nie wyróżniająca masa plastyczna. To świetna zabawka, która potrafi zaangażować dziecko na 100%. Uczy też cierpliwości, a przygotowanie gluta wymaga skupienia.

To też rewelacyjna zabawka sensoryczna. Angażuje zmysł dotyku poprzez ściskanie, zgniatanie czy wałkowanie. Rozwija też kreatywność i dziecięcą wyobraźnię.

A możliwości zabawy jest całe mnóstwo. Maluchy mogą robić z gluta bańki – wystarczy, że włożą w masę słomkę i będą w nią dmuchać. Można też masę ugniatać oraz tworzyć z niej różne kształty i figury.

6. O tym musisz pamiętać!

Slime to świetna zabawa dla przedszkolaków. Nie nadaje się dla młodszych dzieci, które uwielbiają wkładać wszystko do ust i mogłyby zakrztusić się glutem lub połknąć jego część. Uważać muszą też alergicy.

Glut powinien być przechowywany w szczelnym opakowaniu w temperaturze pokojowej. Nie wolno wystawiać go na bezpośrednie działanie słońca.

Slime można przygotować na wiele różnych sposobów. W sieci można znaleźć przepisy na gluty przeźroczyste, dwukolorowe, z brokatem, a nawet świecące w ciemnościach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze