Trwa ładowanie...

Slime - niebezpieczna zabawka uwielbiana przez dzieci

Slime to rodzaj ciągnącej się, glutowatej i lepkiej substancji, za którą szaleją dzieci. Można ją wykonać samodzielnie albo kupić gotowy produkt. Rodzice! Powinniście uważać, bo slime mogą być niebezpieczne.

Zobacz film: "Kosztuje 70 zł, dzieci za nią szaleją. Sprawdzamy, czy warto"

1. Kolorowy i niebezpieczny slime

Slime powstaje przez wymieszanie boraksu z wodą. Proporcje powinny być tak dobrane, żeby stworzyć glutowatą, ciągnącą się i lepką substancję. Slime może występować w różnych kolorach. Dzięki dodatkowi barwników, brokatu czy innych błyszczących drobinek jest atrakcją dla dzieci w każdym wieku.

Francuska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego ostrzega jednak rodziców przed szaleństwem związanym ze slime. Zabawka może być niebezpieczna dla ich dzieci.

2. Slime a problemy skórne i oddechowe

Jak wspominaliśmy, slime powstaje z połączenia boraksu z wodą. Do jego zrobienia można też użyć kleju lub płynu do prania. Potrzebne też będą barwniki. Taka mieszanka może powodować reakcje alergiczne, świąd skóry, wysypkę i podrażnienie.

To nie wszystko. Substancje chemiczne, z których składa się slime wpływają szkodliwe również na drogi oddechowe i układ nerwowy. W żadnym wypadku nie można pozwolić, żeby dziecko włożyło slime do buzi i zjadło chociaż kawałek.

Slime mogą też zawierać wyższe niż zalecane poziomy boru. Ekspozycja na ten pierwiastek może powodować podrażnienie skóry, wymioty, biegunkę i skurcze. Uważać powinny też kobiety w ciąży, ponieważ bor może upośledzać rozwijający się układ rozrodczy dziecka.

Trzeba pamiętać, że slime nie jest zabawką dla bardzo małych dzieci. Zanim damy go starszakowi, upewnijmy się, z czego jest zrobiony. Niestety większość jest w różnym stopniu toksyczna.

Jeśli twoje dziecko jeszcze nie oszalało na punkcie slime, może lepiej mu go nie pokazuj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.