Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Zabawy z czterolatkiem - w co się bawić?

Avatar placeholder
08.07.2021 20:32
W co się bawić z czterolatkiem?
W co się bawić z czterolatkiem?

Zabawy z czterolatkiem mogą być niezwykle ciekawe, dzieci w tym wieku są specjalistami w szalonych i pasjonujących zabawach. Wyobraźnia pracuje u nich na pełnych obrotach. Budują z klocków, lepią z gliny, modeliny czy ciastoliny. Uwielbiają zabawy oparte na określonych regułach, w których można coś zrobić dobrze lub zaliczyć tzw. „skuchę”. Czterolatki lubią grać w gry planszowe, np. warcaby. Dzieci czteroletnie gotowe są do prawdziwej interaktywnej zabawy w grupie, np. w berka, chowanego czy kółko graniaste.

spis treści

1. Zabawy twórcze

Dziecko w wieku czterech lat często przechodzi okres buntu. Może nie reagować na polecenia, łamie zakazy, ucieka, jest uparte i nieposłuszne. Jednak w tym okresie swojego rozwoju dziecko więcej czasu spędza w towarzystwie innych dzieci, potrafi już bawić się w grupie.

Zabawy twórcze to zabawy rozwijające kreatywność dziecka. Mają na celu budzenie ciekawości poznawczej, rozbudzanie wyobraźni, myślenia metaforycznego.

Kreatywne pomysły na zabawy z czterolatkiem mogą być niezwykle pomocne w jego rozwoju, dostarczając mu jednocześnie wiele frajdy. Dzięki takiej zabawie wzmacniana jest wiara we własne możliwości dziecka, zaspokajane jest poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i akceptacji w grupie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Jakie zabawy i zajęcia twórcze możemy zaproponować naszemu czterolatkowi?

  • Teatrzyk - spraw dziecku kukiełki i miniscenę, np. tekturowego pudełka. Razem możecie odgrywać nieskończoną ilość scenek z życia codziennego czy ulubionych bajek dziecka.
  • Zabawa w dom - zachęcaj dziecko do zabawy lalkami, przedstawiającymi wszystkich członków waszej rodziny. Odgrywajcie razem scenki z życia codziennego, takie jak rodzinny obiad, układanie dziecka do snu.
  • Puzzle - stwórz wspólnie z dzieckiem puzzle z kartoników po żywności, z wycinków gazet. Porozcinaj opakowania i daj je dziecku do złożenia.
  • Domek dla lalek - weź stare pudełko po butach, pozbieraj kawałki sztywnego papieru, kartony, materiały i wspólnie z dzieckiem udekoruj go na zewnątrz. Pomalujcie domek farbami, przyklejcie komin i dachówki, zamocujcie firanki i zasłonki ze szmatek.
Ciekawe zabawy dla przedszkolaka (WIDEO)
Ciekawe zabawy dla przedszkolaka (WIDEO)

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają się bawić. Często zamęczają rodziców, którym brakuje już czasem

przeczytaj artykuł

2. Zabawy ruchowe dla dzieci

Zabawy ruchowe są formą działalności ruchowej, charakterystyczną dla dzieci w wieku czterech lat. Jest to forma zabawy najbardziej odpowiadającą potrzebom dziecka, wynikająca z elementów rozwoju dziecka w tym wieku.

Zabawy ruchowe wprowadzają radosny nastrój, dają dziecku możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu, przygotowują dziecko do społecznego współdziałania, uczą przystosowania się do grupy, kształtują pozytywne cechy charakteru, a w szczególności dyscyplinę.

  • „Kółko graniaste”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Stoi Różyczka w czerwonym wieńcu”, berek, zabawa w chowanego to stare zabawy, ale kształtujące w dziecku i jego współtowarzyszach zasady współpracy i współdziałania w grupie, będąc jednocześnie lekcją rytmiki.
  • Naśladowanie kroków – zaprezentujcie wraz z dzieckiem różne, śmieszne sposoby chodzenia, np.: idę jak pani na szpileczkach, idę wielkimi krokami, idę skokami,. Zachęcaj dziecko do wymyślania i prezentowania różnych kroków.
  • Zabawa w tor przeszkód – tor możecie ułożyć z książek, zabawek czy też zwykłych plastikowych butelek oraz innych elementów które macie pod ręką. Układamy je w jednej linii. Zadaniem dziecka będzie jak najszybciej przejść ten tor, w taki sposób aby go nie przewrócić.
  • Zabawa w naśladowanie - dziecko naśladuje przeróżne pory roku i inne zjawiska pogodowe. Gdy powiemy, że wieje silny wiatr, dziecko powinno poruszać rękami, niczym konary drzew lub dmuchać naśladując powiew wiatru. Gdy mówimy, że wiatr ucichł dzieci kładą się na podłogę.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze