Jak zrobić kwiaty z papieru? Kilka prostych sposobów jak zrobić takie ozdoby
Kwiaty z papieru to uniwersalna ozdoba, która może w prosty sposób odmienić wystrój salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Może być także wspaniałym prezentem z okazji nadchodzącego dnia mamy. Możemy je zrobić samodzielnie lub razem z dziećmi, dzięki czemu dodatkowo spędzimy razem czas. Jak zrobić kwiaty z papieru? Oto kilka porad i inspiracji!
1. Kwiaty z papieru - dlaczego je robimy?
Papierowe kwiaty znane są całym pokoleniom, robiły je nasze babcie i mamy, a dla wielu to symbol dzieciństwa. Ich wykonywanie było popularnym zajęciem w szkole na zajęciach z plastyki. W dorosłym życiu patrzymy na nie inaczej - są ozdobą wnętrz, ogrodów lub też rewelacyjnym prezentem dla np. mamy, lub nauczycielki z okazji jej święta.
Ozdoby te są ekologiczne, ponieważ nie powstały z plastiku, a jak wskazuje nazwa z papieru. Są również trwałe - dłużej będą nam służyć niż np. kwiaty cięte.
Dzięki najbardziej zaawansowanym technikom wykonywania kwiatów z papieru można stworzyć papierowe cuda niewiele odbiegające swym wyglądem od kwiatów żywych. I choć natura może dawać najlepsze inspiracje, warto uruchomić pokłady kreatywności i stworzyć własną, niepowtarzalną kompozycję.
2. Jak zrobić kwiaty z papieru - nasze propozycje
Oto kilka inspiracji, które możesz wykorzystać, robiąc własne kwiaty z papieru!
2.1. Tradycyjne kwiaty z papieru
Co będzie nam potrzebne?
- papier rysunkowy;
- szablon płatków;
- gruby papier (o gramaturze co najmniej 250 g);
- klej na gorąco lub do papieru;
- ołówek;
- nożyczki.
Sposób wykonania:
- Na kartkach odrysowujemy koło oraz 6 dużych płatków kwiatu, 6 średnich i 5 mniejszych.
- Płatki wycinamy i nacinamy od dołu, na samym środku, do połowy płatka.
- Skrzydełka powstałe po rozcięciu sklejamy tak, aby płatki stały się wypukłe.
- Przygotowujemy wcześniej wycięte koło i zaczynamy je przyklejać na nie już odgięte płatki (zrolowane na ołówku) w taki sposób, aby dojść do środka, który możemy zostawić pusty, choć warto dorobić do niego ozdobę.
- Ozdoba do środka kwiatka: białą, zwykłą kartkę zginamy dwukrotnie na pół, nacinamy zgiętą kartkę, pozostawiając jej 1/3 bez nacięć, kartkę rolujemy - w ten sposób powinna wyjść kulka, która przypomina środkową część kwiatka. Przyklejamy ją na środku naszego kwiatu.
Gotowe!
2.2. Kwiaty z bibuły
Co będzie nam potrzebne?
- kolorowa bibuła;
- nożyczki;
- klej;
- nitka.
Sposób wykonania:
- Z bibuły wycinamy paski o szerokości 10 cm i długości 30 cm. Bibułę lekko rozciągamy.
- Paski kładziemy na stole i lekko zaginamy jego prawy róg. Następnie zaginamy pasek na całej szerokości i jedną ręką przytrzymujemy górną część zagięcia, drugą ręką zakręcamy zagięcie, podobnie jak zawijamy papierki na cukierkach.
- Kciukiem przytrzymujemy miejsce zwinięcia, a drugą zawijamy kolejny kawałek bibuły. Gdy brzeg całego paska już będzie skręcony, odwracamy go i skręcamy w spiralę.
- Bibułę zwijamy w kwiatek tak, by jego środek był dość gęsto zwinięty, brzegi zaś łagodnie.
- Formujemy różę z bibuły, końcówkę zaś wiążemy nitką lub sklejamy.
2.3. Kwiaty z papieru na prawdziwych gałęziach
Co będzie nam potrzebne?
- gałęzie - zarówno grubsze, jak i cienkie, powyginane i proste, jakie tylko znajdziemy na spacerze w parku czy w lesie (zbieramy tylko te, które już spadły, nie odłamujemy nowych, aby nie niszczyć drzew);
- krepina - w różnych kolorach, głównie niebieska, czerwona, fioletowa, różowa, żółta, biała i w kilku odcieniach zieleni (na łodygi);
- przezroczysta taśma klejąca;
- klej na gorąco lub do papieru;
- nożyczki;
- sznurek jutowy lub nitka.
Jak zrobić kwiaty z papieru na prawdziwych gałęziach?
- Zieloną krepinę tniemy na paski, a następnie owijamy nią gałąź, układając ją ukośnie, nakładając fragment paska na siebie,
- Kwiaty tworzymy zwykle na końcach gałęzi, jednak nie jest to konieczne, wszystko zależy od naszej koncepcji i tego, jakie kwiaty robimy - jeśli naszym celem jest gałąź wiśniowa, możemy owijając ją krepiną w paru miejscach, dołożyć pod zielony pasek wcześniej zrobione kwiatki z różowej (najlepiej jasnej) krepiny, by były bardziej trwałe, użyjmy kleju.
- Na końcu dodajemy wcześniej wykonane z krepiny liście.
Gotowe!