Trwa ładowanie...

Wcześniaki pod wzmożoną opieką

Avatar placeholder
27.02.2015 19:54
Wcześniaki pod wzmożoną opieką
Wcześniaki pod wzmożoną opieką (Zdjęcie noworodka/Shutterstock)

Specjalistyczna opieka nad wcześniakiem nie może kończyć się z chwilą opuszczenia przez dziecko szpitala. Konsekwencje wcześniactwa odczuwane są długotrwale i mogą przypominać o sobie latami, a nawet przez całe życie. Neonatolodzy podkreślają konieczność wsparcia rodzin, w których dziecko przyszło na świat zbyt wcześnie.

spis treści

OPIEKA NAD WCZEŚNIAKIEM

Twoje dziecko urodziło się przed terminem? Dowiedz się:

1. Niezbędne zmiany

Jakość opieki nad wcześniakami uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wyposażenia placówek medycznych, jakości pracy personelu czy środków, jakimi dysponują oddziały. Pod tym względem Polska nie wypada najlepiej w porównaniu z innymi krajami Europy, jednak – jak podkreśla prof. Maria Borszewska-Kornacka reprezentująca Polskie Towarzystwo Neonatologiczne – nasze dzieci mają takie same problemy i potrzeby, dlatego istnieje konieczność stworzenia w Polsce systemu, który umożliwiłby wyrównanie szans na odpowiedni rozwój wcześniaków i dzieci urodzonych w terminie.

Zmiany potrzebne są zwłaszcza w trzech aspektach. Przede wszystkim chodzi o edukację rodziców wcześniaków, których wiedza na temat stanu ich dziecka często nie jest wystarczająca, a także o pomoc o charakterze psychologicznym. Okazuje się, że zbyt wczesne przyjście na świat ich pociechy może wywołać zespół stresu pourazowego – taki sam, z którym mamy do czynienia np. przy wypadkach samochodowych.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Kolejną sprawą jest potrzeba kompleksowej opieki nad urodzonym zbyt wcześnie dzieckiem, która powinna trwać do 3., a nawet 6. roku życia. Chodzi tu np. o ułatwiony dostęp do rehabilitacji. Podkreśla się ponadto rolę działań profilaktycznych odnośnie zakażeń, zarówno w przypadku maluchów urodzonych przed terminem, jak i noworodków z problemami zdrowotnymi.

2. Ułatwienia dla rodziców wczesniaków

Wprowadzenie takiego systemu dałoby również rodzicom możliwość wykonania wszystkich koniecznych badań w tym samym miejscu i czasie, bez przysłowiowego biegania od Annasza do Kajfasza. Konieczność odbywania wizyt u kilku lekarzy zdecydowanie nie ma pozytywnego wpływu ani na kondycję zdrowotną malucha, ani na rodziców.

Dąży się także do zmniejszenia ogromnych kosztów związanych z leczeniem wcześniaków, cierpiących często na liczne choroby. Wiążą się one przede wszystkim z wydatkami przeznaczanymi na opiekę prywatną, która – ze względu na wydłużające się kolejki do specjalistów – jest w przypadku wcześniaków po prostu konieczna.

Postulaty te sformułowano w dokumencie "Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce – zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego", który ujrzy światło dzienne już na początku marca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze