7 z 9Siadanie
To bardzo ważna umiejętność, wokół której narosło wiele mitów. Jeszcze kilkanaście lat temu półroczne dziecko sadzane było na podłodze i obkładane poduszkami, by nie upadło. Miało w ten sposób nauczyć się siedzieć samo.
Dzisiaj wiadomo, że to nie jest prawidłowy sposób nauki siadania. Najlepiej bowiem pozostawić ją dla dziecka, wsłuchać się w jego rozwój i pozwolić mu podążać za swoim głosem. Według najnowszych wytycznych pediatrów, ortopedów dziecięcych i fizjologów, dziecko może siadać na dwa sposoby. Pierwszy jest efektem raczkowania. Dziecko opiera się na rękach i kolanach i kieruje pupę na lewy lub prawy bok, następnie odrywa dłonie od podłogi i kieruje ramiona do góry, prostuje kolana.
Drugim sposobem maluch leży na boku, ręce ma skierowane do przodu. Zgina kolana i podpiera się rękami z przodu, winduje ciało do góry i już siedzi.
Może też siadać po uprzednim wstaniu przy meblu. Wszystkie opcje są możliwe. Nie powinno się sadzać malca i trzymać bez podparcia pleców, ponieważ może to spowodować w przyszłości wady kręgosłupa.
Kiedy dziecko powinno zacząć samodzielnie siadać Zgodnie z kalendarzem rozwojowym, gdy dziecko ma skończone 8 miesięcy zaczyna samodzielnie siadać, czworakować i wstawać (triada rozwojowa). Jednak nie wszystkie dzieci są takie same i jest na to czas od 6 do 12 miesiąca życia. Jeśli po tym czasie dziecko nie przejawia prób samodzielnego siadania – zgłoś się do pediatry lub neurologa. Może to świadczyć o zaburzeniach neurologicznych.