8 z 9Chodzenie
Pierwszy samodzielny krok dziecka to jedna z najbardziej oczekiwanych chwil w życiu rodziców. Powinien on pojawić się w okolicach 10-12 miesiąca życia malca, gdy mięśnie dziecka są już na tyle rozwinięte, że utrzymają pozycję pionową kręgosłupa. Jeśli jednak roczne dziecko nie chodzi – nie trzeba się przejmować. Ma jeszcze czas.
Tutaj – podobnie jak w przypadku siedzenia – nie należy dziecka pospieszać. Zbyt szybkie „pójście na nogi” może być przyczyną skoliozy lub hiperlordozy w wielu szkolnym.
Warto więc malca stymulować, ale nie popędzać. Nie prowadzamy na siłę za rączki, nie używamy chodzików. Ostatnie doniesienia fizjoterapeutów świadczą o tym, że chodziki wyrządzają więcej szkody niż przynoszą pożytku. Dobrym rozwiązaniem są tzw. pchacze.
Martwisz się, że twoje dziecko nie chodzi, choć ma już rok? To nic złego. Do lekarza udaj się w przypadku, gdy czternastomiesięczny maluch nie stoi podtrzymywany i nie potrafi zrobić kroku. Do 18 miesiąca życia dziecko ma czas by ruszyć samodzielnie.