Ważna zmiana dla ciężarnych. Uzyskanie zaświadczenia będzie trudniejsze
Ciężarne nie będą już mogły uzyskać zaświadczenia od psychiatry po badaniu online umożliwiające legalną aborcję. Jest to odpowiedź Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii na niedawne wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie przerywania ciąży.
1. Przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety
Pod koniec sierpnia Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe wytyczne dla lekarzy w sprawie aborcji. Zgodnie z nimi można dokonać aborcji, jeśli kobieta twierdzi, że ciąża zagraża jej zdrowiu psychicznemu i jednocześnie ma zaświadczenie o tym od psychiatry.
- Do procedury przerwania ciąży wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety, w tym na przykład zaświadczenie lekarza psychiatry - mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
- Jeśli w podmiocie leczniczym będzie żądanie drugiego orzeczenia lekarza bądź zwoływania konsylium, to należy to uznać za utrudnianie dostępu do procedury medycznej, która jest w koszyku świadczeń gwarantowanych - dodała.
2. Nie w ramach porady online
Teraz, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", zgodnie z nowymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, kobiety w ciąży nie będą już mogły uzyskać zaświadczenia od psychiatry, które umożliwia legalną aborcję, w ramach teleporady.
Wytyczne nie są prawnie wiążące, ale psychiatrzy powinni się do nich stosować, by uniknąć potencjalnych problemów prawnych.
"Aborcja to przestępstwo ścigane z urzędu, jeśli jest nielegalna. A po pięciu latach od teleporady rodzina kobiety może dojść do wniosku, że lekarz nie dochował należytej staranności podczas badania" - wyjaśnił "DGP" prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.
"Za kilka lat może się zmienić interpretacja prawa. Może się okazać, że wydanie takiego zaświadczenia będzie rozumiane jako nakłanianie do nielegalnej aborcji" - zaznaczył.
Według wytycznych lekarz nie może odmówić pacjentce wydania orzeczenia o stanie zdrowia. "Nie oznacza to jednak, że będzie ono zbieżne z jej oczekiwaniami" - czytamy w artykule.
Dodatkowo, co podkreśliło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, lekarz psychiatra nie wystawia skierowania na aborcję, lecz jest jedynie konsultantem. Wydanie zaświadczenia zawsze powinno poprzedzić osobiste zbadanie pacjentki, a kontakt online nie jest ku temu wystarczający.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl