Warunki panujące w łonie matki mogą wpływać na rozwój mózgu u nastolatków
Nowe badania wykazały, że dostęp do pożywienia w łonie matki może mieć wpływ na strukturę ich kory mózgowej i wpływają na rozwój mózgu w późniejszym okresie życia.
Naukowcy pracujący przy badaniu, w tym również naukowcy z Uniwersytetu Concordia w Kanadzie, przeanalizowali, w jaki sposób środowisko macicy może odgrywać istotną rolę w rozwoju procesów mózgowych.
W tym celu naukowcy zaprosili do badania pary genetycznie identycznych bliźniąt i obserwowali je od narodzin do lat młodzieńczych.
Uwzględnili oni masy ciała bliźniąt przy urodzeniu, aby ocenić, czy różne czynniki środowiskowe wpłynęły na nie, gdy były jeszcze w łonie matki.
Okazało się, że środowisko panujące w macicy było związane z rozwojem obszaru kory mózgu, który ma wiele funkcji, w tym odpowiada za emocje i bierze udział w regulacji różnych zdolności poznawczych.
Ponieważ bliźnięta dzielą środowisko w okresie prenatalnym, płody mają wiele cech wspólnych dla środowiska, takich jak wiek ciążowy i styl życia matki. Jednak, kiedy się rodzą, mogą nadal różnić się masą urodzeniową.
"Ponieważ w naszym badaniu bliźniaki są genetycznie identyczne, różnica w wadze urodzeniowej musi być wynikiem specyficznych czynników oddziałujących na nie w okresie życia płodowego" - powiedziała Linda Booij, profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki i Nauki Uniwersytetu Concordia.
"Na przykład, jeden płód może mieć lepszą pozycję w macicy lub lepszy dostęp do żywienia" - powiedział Booij.
Poprzednie badania wykazały, że masa urodzeniowa jest predyktorem sposobu, w jaki rozwija się mózg. W niniejszym badaniu Booij i wraz ze swoimi współpracownikami stwierdziła, że w przypadku genetycznie identycznych par bliźniaczych, różnice masy urodzeniowej były związane z różnicami w konstrukcji kory mózgowej, a więc cechą, która nie może być wyjaśniona przez różnice w sekwencji kodu genetycznego, w tym przypadku.
Badacze następnie obserwowali bliźniacze pary aż do osiągnięcia przez nie wieku dojrzewania, wykonując obrazowanie mózgu MRI, aby badać strukturę kory w tej podgrupie 52 par bliźniąt.
Zebrano też DNA, w celu zbadania epigenetyki, a więc zmian w funkcjonowaniu spowodowanych tym jak dany gen jest wyrażany poprzez doświadczenie środowiska, a nie jedynie zmian w samym kodzie genetycznym.
"W tym czasie nasi uczestnicy osiągnęli wiek nastoletni, a różnice w objętości mózgu były obecne w korze, czyli w miejscu, gdzie dochodzi do regulacji wielu naszych emocji i procesów poznawczych" - powiedział Booij.
"Co ciekawe, bliźniaki o dużych różnicach w masie urodzeniowej i strukturze korowej miały również różnice epigenetyczne" - powiedziała. Oznacza to, że to, co się dzieje w życiu płodowym, może wpływać na rozwój mózgu danej osoby w momencie osiągnięcia przez nią wieku nastoletniego, i że procesy epigenetyczne mogą odgrywać rolę w tej relacji" - dodała.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Human Brain Mapping".