Trwa ładowanie...

Warunki panujące w łonie matki mogą wpływać na rozwój mózgu u nastolatków

Nowe badania wykazały, że dostęp do pożywienia w łonie matki może mieć wpływ na strukturę ich kory mózgowej i wpływają na rozwój mózgu w późniejszym okresie życia.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Naukowcy pracujący przy badaniu, w tym również naukowcy z Uniwersytetu Concordia w Kanadzie, przeanalizowali, w jaki sposób środowisko macicy może odgrywać istotną rolę w rozwoju procesów mózgowych.

W tym celu naukowcy zaprosili do badania pary genetycznie identycznych bliźniąt i obserwowali je od narodzin do lat młodzieńczych.

Uwzględnili oni masy ciała bliźniąt przy urodzeniu, aby ocenić, czy różne czynniki środowiskowe wpłynęły na nie, gdy były jeszcze w łonie matki.

Okazało się, że środowisko panujące w macicy było związane z rozwojem obszaru kory mózgu, który ma wiele funkcji, w tym odpowiada za emocje i bierze udział w regulacji różnych zdolności poznawczych.

Środowisko panujące w łonie matki może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka
Środowisko panujące w łonie matki może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka (Shutterstock)

Ponieważ bliźnięta dzielą środowisko w okresie prenatalnym, płody mają wiele cech wspólnych dla środowiska, takich jak wiek ciążowy i styl życia matki. Jednak, kiedy się rodzą, mogą nadal różnić się masą urodzeniową.

"Ponieważ w naszym badaniu bliźniaki są genetycznie identyczne, różnica w wadze urodzeniowej musi być wynikiem specyficznych czynników oddziałujących na nie w okresie życia płodowego" - powiedziała Linda Booij, profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki i Nauki Uniwersytetu Concordia.

"Na przykład, jeden płód może mieć lepszą pozycję w macicy lub lepszy dostęp do żywienia" - powiedział Booij.

ZOBACZ TAKŻE:

Poprzednie badania wykazały, że masa urodzeniowa jest predyktorem sposobu, w jaki rozwija się mózg. W niniejszym badaniu Booij i wraz ze swoimi współpracownikami stwierdziła, że w przypadku genetycznie identycznych par bliźniaczych, różnice masy urodzeniowej były związane z różnicami w konstrukcji kory mózgowej, a więc cechą, która nie może być wyjaśniona przez różnice w sekwencji kodu genetycznego, w tym przypadku.

Badacze następnie obserwowali bliźniacze pary aż do osiągnięcia przez nie wieku dojrzewania, wykonując obrazowanie mózgu MRI, aby badać strukturę kory w tej podgrupie 52 par bliźniąt.

Zebrano też DNA, w celu zbadania epigenetyki, a więc zmian w funkcjonowaniu spowodowanych tym jak dany gen jest wyrażany poprzez doświadczenie środowiska, a nie jedynie zmian w samym kodzie genetycznym.

Fakty i mity o bliźniętach
Fakty i mity o bliźniętach [6 zdjęć]

Organizm kobiety jest przygotowany na ewentualność ciąży, ale nawet ta pojedyncza stanowi dla niego

zobacz galerię

"W tym czasie nasi uczestnicy osiągnęli wiek nastoletni, a różnice w objętości mózgu były obecne w korze, czyli w miejscu, gdzie dochodzi do regulacji wielu naszych emocji i procesów poznawczych" - powiedział Booij.

"Co ciekawe, bliźniaki o dużych różnicach w masie urodzeniowej i strukturze korowej miały również różnice epigenetyczne" - powiedziała. Oznacza to, że to, co się dzieje w życiu płodowym, może wpływać na rozwój mózgu danej osoby w momencie osiągnięcia przez nią wieku nastoletniego, i że procesy epigenetyczne mogą odgrywać rolę w tej relacji" - dodała.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Human Brain Mapping".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.