Trwa ładowanie...

Wady porodu domowego

Avatar placeholder
01.10.2020 12:07
Wady porodu domowego
Wady porodu domowego

Wady porodu w domu, to przede wszystkim brak specjalistycznego sprzętu i warunków szpitalnych na wypadek, gdyby poród przebiegał nieprawidłowo. Powikłania porodu mogą wystąpić także w przypadku prawidłowej, niezagrożonej ciąży. Na poród domowy nie mogą zdecydować się kobiety cierpiące na cukrzycę, mające wady wzroku, chorą tarczycę i inne problemy zdrowotne. Nawet ciąża niskiego ryzyka nie gwarantuje bezpieczeństwa porodu domowego, i nie daje gwarancji, że kobieta w przypadku powikłań dojedzie do szpitala na czas.

spis treści

1. Wady porodu domowego

Największą wadą porodu domowego jest brak specjalistycznego sprzętu i możliwości interwencji chirurgicznej na wypadek powikłań. Poród bywa określany przez lekarzy jako zmienny, sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Powikłania i komplikacje porodu mogą się pojawić nawet w przypadku, jeśli nic tego nie zapowiadało. Co może się stać? Prawidłowo przebiegająca ciąża znacząco zmniejsza ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Nie wyklucza jednak możliwości pojawienia się powikłań, takich jak pęknięcie szyjki macicy, krwotok, nieodklejone łożysko, zatrzymanie akcji serca płodu, zatrzymanie akcji porodowej czy zbyt słabe obkurczanie macicy. Także duże pęknięcie krocza jest niemal niemożliwe do przewidzenia, a wymaga interwencji w szpitalu, potrzebny jest wtedy chirurg. Z niewielkim pęknięciem poradzi sobie już położna.

Położna wybrana do porodu domowego musi na czas zorientować się w sytuacji i przewidzieć ewentualne zagrożenia dla matki i dziecka. Jeśli zauważy problem w porę, i zapewniony będzie szybki transport, jest duża szansa, że szpitalna opieka uratuje zdrowie i życie matki i dziecka. Jednak sam czas potrzebny na transport znacząco obniża skuteczność interwencji w szpitalu, co zwiększa ryzyko, jakie niesie ze sobą poród w domu.

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Poród w szpitalu daje nie tylko możliwość szybkiej interwencji, niemożliwej do przeprowadzenia w domu rodzącej. To także monitorowanie stanu matki i dziecka, a szczególnie akcji serca dziecka za pomocą specjalistycznej aparatury. Po urodzeniu dziecko jest badane pod kątem chorób i wad, a także szczepione. Jeśli kobieta zdecyduje się na poród w domu musi zająć się tym położna, a jeśli tego nie zrobi, trzeba zwrócić się do lekarza neonatologa.

2. Przeciwwskzania do porodu domowego

Poród domowy nie jest najlepszym rodzajem porodu w przypadku jakichkolwiek chorób u matki. Cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, problemy z tarczycą, nadciśnienie, wady wzroku - to wszystko czynniki, które uniemożliwiają bezpieczny poród w domu. Jeśli ułożenie dziecka jest pośladkowe zamiast główkowego, to poród w domu również będzie niemożliwy. Poród wcześniaka musi się odbywać w szpitalu ze względu na specjalistyczną opiekę neonatalną i aparaturę, np. inkubatory. To samo dotyczy rozwiązania ciąży mnogiej. Także ułożenie łożyska jest istotne - w przypadku porodu domowego nie może to być łożysko przodujące ani brzeżne.

Oczywiście istnieją także zalety porodu w domu, które sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę porodu. Decyzja o porodzie szpitalnym lub domowym musi być dobrze przemyślana, kobieta musi rozważyć wszystkie wady i zalety porodu w domu i w szpitalu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze