Trwa ładowanie...

W Warszawie powstaje niezwykły mural. Tłumaczymy, o co w nim chodzi

 Marta Słupska
Marta Słupska 22.04.2023 15:36
Mural Fundacji Gajusz
Mural Fundacji Gajusz (East News)

Niezwykłe malowidło zwieńczy kamienicę warszawskiego Śródmieścia. Stoi za nim Fundacja Gajusza, która opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi. Odkrycie muralu zaplanowano na 24 kwietnia. Redakcja WP Parenting objęła wydarzenie swoim patronatem.

spis treści

1. Baśniowy mural

- Jeśli dzieciństwo ma być ostatnim etapem życia, to staramy się, żeby było jak najpiękniejsze. Rozpieszczamy, tulimy, kochamy. Tu odbywa się nieustanne generowanie i wymiana miłości - tak o pracy ze śmiertelnie chorymi dziećmi mówiła niedawno w rozmowie z WP Parenting Agnieszka Sęk-Izdebska, dyrektorka Pałacu - Hospicjum Stacjonarnego Fundacji Gajusz w Łodzi. Do tej placówki trafiają nieuleczalnie chore dzieci, które z różnych względów nie mogą być w domu. Zdarzają się też dzieci przez rodziców opuszczone, czasem zaraz po urodzeniu.

Na ścianie warszawskiej kamienicy przy ul. Wilczej 22 a powstaje niecodzienny mural. Ma on związek z 25-leciem Fundacji Gajusza, która opiekuje się ciężko chorymi dziećmi. Malowidło ma pomóc w budowaniu baśniowej narracji.

Hospicjum perinatalne Fundacji Gajusz
Hospicjum perinatalne Fundacji Gajusz (Fundacja Gajusz)

- Fundacja Gajusz od 1998 r. zajmuje się najtrudniejszymi sprawami na świecie. Śmiercią i cierpieniem dzieci. Bólem niezawinionym. W naszych opowieściach jest tyle cierpienia, łez, strachu, że tylko zamieniając je w baśnie, możemy sprawić, że staną się mniejsze - mówi nam Aleksandra Marciniak, rzeczniczka Gajusza.

Malowidło tworzy znany artysta Bruno Neuhamer, autor m.in. kultowych już murali przedstawiających Korę Jackowską, Czesława Niemena, czy Krzysztofa Krawczyka. Jego pomysłodawcą jest Karol Belina-Brzozowski, dyrektor kreatywny Agencji Skyboat. Redakcja WP Parenting objęła mural swoim patronatem.

- Kiedy opowiadamy historie Gajuszątek, zamieniamy je w arcydzieła, obrazy, baśnie, poezję, bo one są duszą fundacji. Nasz mural opowiada najpiękniej o emocjach, czarach, miłości, czułości. To co niewidoczne dla oka zostało namalowane. Trudno mi było uwierzyć, że się uda. Ale po pierwszej rozmowie z Brunem Neuhamerem wiedziałam, że rozumie każde moje słowo - mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezeska Fundacji Gajusz.

Premiera muralu została zaplanowana na 24 kwietnia na godzinę 12. Nie wiemy jeszcze, jak mural będzie wyglądał. Fundacja pokazała tylko wybrane fragmenty.

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

2. Nawet jeśli życie jest krótkie, może być piękne

Fundacja Gajusz prowadzi hospicjum domowe dla dzieci, hospicjum stacjonarne dla dzieci oraz hospicjum perinatalne, a poza tym Centrum Terapii Cukinia dla dzieci po traumie oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli, rocznie obejmując opieką ponad 1000 rodzin. Profesjonaliści i wolontariusze zapewniają podopiecznym wsparcie medyczne, terapeutyczne, socjalne i duchowe.

"Dbamy o dzieci okrutnie doświadczone przez ludzi i los: chore, opuszczone, mające za sobą traumatyczne doświadczenia. Uważamy, że nawet jeśli życie jest krótkie, może być piękne - wypełnione miłością, troską i mnóstwem pięknych wspomnień. Tworzymy magiczną rzeczywistość, by małe istotki zaufały światu i dorosłym" - czytamy na stronie Fundacji.

Fragment muralu Fundacji Gajusz
Fragment muralu Fundacji Gajusz (Fundacja Gajusz)

Redakcja WP Parenting nie raz przybliżała czytelnikom Gajusza. Niedawno rozmawialiśmy z dyrektorką Pałacu - Hospicjum Stacjonarnego Fundacji Gajusz w Łodzi Agnieszką Sęk-Izdebską, która sama wyrwała się z rąk choroby nowotworowej, a potem rzuciła karierę w korporacji, by pracować ze śmiertelnie chorymi dziećmi.

- W wielu przypadkach jest tak, że dziecko czeka ze śmiercią na rodzica. Męczy się, parametry mu spadają, ale umiera dopiero, gdy przyjedzie mama czy tata. Jakby czekało na pożegnanie, a może nawet na pozwolenie, żeby odejść - mówiła.

Fragment Fundacji Gajusz w Warszawie
Fragment Fundacji Gajusz w Warszawie (Fundacja Gajusz)

Polecamy też rozmowę z Tomaszem Wojnowskim, dyrektorem Hospicjum Domowego dla Dzieci Fundacji Gajusz, o trudach pracy w tak wyjątkowym miejscu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze