Trwa ładowanie...

W ciąży piła na umór, dzisiaj spodziewa się kolejnego dziecka

 Agnieszka Gotówka
23.03.2017 20:41
W pierwszej ciąży piła do nieprzytomności, teraz spodziewa się drugiego dziecka
W pierwszej ciąży piła do nieprzytomności, teraz spodziewa się drugiego dziecka (123RF)

Zdjęcie pijanej Magdaleny K. w zaawansowanej ciąży półtora roku temu obiegło całą Polskę. Po porodzie, dziecko zostało jej odebrane. W dniu narodzin chłopiec miał we krwi 0,5 promila alkoholu. Dzisiaj kobieta chce odzyskać syna i wraz z mężem oczekuje na narodziny kolejnego potomka.

O Magdalenie K. mówiono „ciężarna z Łazarza”. W jej sprawie poznańska straż miejska i policja interweniowały wiele razy. Kobieta często było tak pijana, że konieczna była jej hospitalizacja. Gdy wytrzeźwiała, wychodziła ze szpitala, a wobec niej nie wyciągano żadnych konsekwencji.

We wrześniu 2015 roku Magdalena K. urodziła syna, Mikołaja. Chłopiec miał prawie 0,5 promila alkoholu we krwi i objawy płodowego zespołu alkoholowego (FAS).

Przeczytaj również:

Zobacz film: "Skutki picia alkoholu w ciąży"

Dziecko trafiło do rodzinnego pogotowia opiekuńczego. Kilka miesięcy później jego rodziców sąd pozbawił praw rodzicielskich. Dzisiaj walczą o ich odzyskanie. Sami chcą zająć się niepełnosprawnym synem i mającym przyjść na świat dzieckiem. Pani Magdalena jest w szóstym miesiącu ciąży.

1. Druga szansa

Kobieta mieszka ze swoim mężem w schronisku dla bezdomnych w podszubińsim Kołaczkowie (woj. kujawsko-pomorskie), które prowadzi Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu "Judym". Chce jednak wrócić do Poznania.

– Magdalena K. jest pod naszą opieką od 2010 roku. Obecnie szukamy dla niej odpowiedniej placówki na terenie naszego miasta, gdzie ona i jej mąż będą mogli zostać objęci specjalistycznym wsparciem – mówi Anna Zając-Domżał, kierownik działu pomocy osobom bezdomnym MOPR w Poznaniu. I dodaje: Otrzymają też pomoc asystenta rodziny. Wszystko wskazuje na to, że pani Magdalena od wielu miesięcy jest trzeźwa. O tym, czy Mikołaj wróci do biologicznych rodziców, zadecyduje sąd.

Chłopiec jest niepełnosprawny, ma ogromne problemy ze wzrokiem. Wymaga specjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacji.

Jak alkohol wpływa na płód?
Jak alkohol wpływa na płód?

Picie alkoholu przez ciężarną może spowodować poważne zaburzenia rozwojowe płodu. Nawet niewielkie dawki

zobacz galerię

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pani Magdalena i jej mąż faktycznie zmienili swoje życie. Z ośrodka, w którym obecnie przebywają, bardzo często się wypisują. Wracają po dniu lub dwóch nieobecności. Co wówczas robią i gdzie przebywają? Tego nikt nie wie. Za każdym razem jednak poddawani są badaniu na trzeźwość. W przypadku pani Magdaleny wynik zawsze jest negatywny.

Magdalena K. pracowników ośrodka przekonuje, że się zmieniła i chce stworzyć swoim dzieciom prawdziwą rodzinę. Zapowiada, że będzie walczyć o Mikołaja. Zdaje sobie sprawę, że to przez jej zachowanie syn jest ciężko chory. W drugiej ciąży nałogowo pali papierosy. Nie daje się przekonać, że szkodzi dziecku.

2. Co to jest FAS?

Spożywanie alkoholu na każdym etapie ciąży działa destrukcyjnie na mózg dziecka. Wystarczy 50 g alkoholu, by doszło do obumarcia 20 milionów komórek mózgowych. Powstają również niewłaściwe połączenia między neuronami. A im większe ilości alkoholu spożywa matka, tym ryzyko uszkodzeń jest wyższe.

Objawy FAS to zaburzenia neurologiczne, wady serca, zaburzenia uwagi i zdolności uczenia się, dysmorfia twarzy (niedorozwój szczęki i żuchwy, zwężone szpary powiekowe, krótki nos).

Wiele dzieci, których dotknął problem FAS, ma poważne problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.