Trwa ładowanie...

Urodził się w worku owodniowym. Niesamowity widok!

"Zdumiewające i zadziwiające. Jestem porażona i podniecona, widząc ten cud narodzin, a także magię życia i stworzenia". Tymi słowami podpisała zdjęcie przedstawiające noworodka w worku owodniowym jego autorka — Angela Gallo. Australijska fotografka zajmuje się dokumentowaniem porodów.

Zobacz film: "Fotograf na porodówce"
spis treści

Artystka przyznała, że to pierwszy raz, kiedy narodziny dziecka zrobiły na niej tak duże wrażenie. Chłopiec przyszedł na świat siłami natury w połowie 33. tygodnia ciąży. Ma starszego brata bliźniaka, jednak tylko on urodził się w worku owodniowym — pęcherzu, który jest szczelnie zamkniętym workiem z płynem.

Autorka zdjęcia - Angela Gallo
Autorka zdjęcia - Angela Gallo (Facebook)

1. Rola worka owodniowego

Wody płodowe w worku owodniowym tworzą naturalne środowisko życia wewnątrzmacicznego dziecka. Umożliwiają mu swobodne poruszanie się w łonie matki i chronią je przed urazami, bakteriami znajdującymi się w drogach rodnych kobiety.

Noworodek w worku owodniowym
Noworodek w worku owodniowym (Facebook)

Ponadto zabezpieczają je przed wahaniami temperatury, izolują przed głośnymi dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Najczęściej jednak worek owodniowy pęka samoistnie, a wody płodowe wydostają się na zewnątrz, co oznacza zbliżający się poród.

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym

zobacz galerię

Do jego przebicia dochodzi też w trakcie amiotomii, która ma przyspieszyć lub wywołać akcję porodową. Stymuluje to wydzielanie prostaglandyn — hormonów powodujących rozwarcie szyjki macicy.

Przeczytaj koniecznie

2. Rzadki przypadek

Czasami jednak zdarza się tak, że dziecko przychodzi na świat w nienaruszonym pęcherzu, nawet w trakcie cesarskiego cięcia. Zgodnie ze statystykami, noworodek rodzi się w worku owodniowym raz na 80 tys. porodów. Zazwyczaj jest to wcześniak.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.