Trwa ładowanie...

Urodził się w worku owodniowym. Niesamowity widok!

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 14.10.2022 10:30
Zdjęcie Angeli Gallo
Zdjęcie Angeli Gallo (Facebook)

"Zdumiewające i zadziwiające. Jestem porażona i podniecona, widząc ten cud narodzin, a także magię życia i stworzenia". Tymi słowami podpisała zdjęcie przedstawiające noworodka w worku owodniowym jego autorka — Angela Gallo. Australijska fotografka zajmuje się dokumentowaniem porodów.

spis treści

Artystka przyznała, że to pierwszy raz, kiedy narodziny dziecka zrobiły na niej tak duże wrażenie. Chłopiec przyszedł na świat siłami natury w połowie 33. tygodnia ciąży. Ma starszego brata bliźniaka, jednak tylko on urodził się w worku owodniowym — pęcherzu, który jest szczelnie zamkniętym workiem z płynem.

Autorka zdjęcia - Angela Gallo
Autorka zdjęcia - Angela Gallo (Facebook)

1. Rola worka owodniowego

Zobacz film: "Fotograf na porodówce"

Wody płodowe w worku owodniowym tworzą naturalne środowisko życia wewnątrzmacicznego dziecka. Umożliwiają mu swobodne poruszanie się w łonie matki i chronią je przed urazami, bakteriami znajdującymi się w drogach rodnych kobiety.

Noworodek w worku owodniowym
Noworodek w worku owodniowym (Facebook)

Ponadto zabezpieczają je przed wahaniami temperatury, izolują przed głośnymi dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Najczęściej jednak worek owodniowy pęka samoistnie, a wody płodowe wydostają się na zewnątrz, co oznacza zbliżający się poród.

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym

zobacz galerię

Do jego przebicia dochodzi też w trakcie amiotomii, która ma przyspieszyć lub wywołać akcję porodową. Stymuluje to wydzielanie prostaglandyn — hormonów powodujących rozwarcie szyjki macicy.

Przeczytaj koniecznie

2. Rzadki przypadek

Czasami jednak zdarza się tak, że dziecko przychodzi na świat w nienaruszonym pęcherzu, nawet w trakcie cesarskiego cięcia. Zgodnie ze statystykami, noworodek rodzi się w worku owodniowym raz na 80 tys. porodów. Zazwyczaj jest to wcześniak.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze