Ulubione kosmetyki do kąpieli dla dzieci
Narodziny oraz wychowanie malucha to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Rodzice przygotowują się do tego zadania na różne sposoby. Ważne, aby wszystkie potrzeby małego człowieka zostały na tym etapie zaspokojone. Są one specyficzne, a determinuje je przede wszystkim fizjologia organizmu. W przypadku noworodka skóra stanowi ok. 25% całkowitej masy ciała. Przez resztę życia pozostaje ona największym narządem człowieka. Jej pielęgnacja jest niezwykle ważna na każdym etapie życia.
1. Mniej znaczy lepiej w kosmetykach dla dzieci
Skóra dziecka jest zazwyczaj gładka, delikatna i niezniszczona. Przy tym ‒ wrażliwa i wymaga stosowania odpowiednich środków higieny. Producenci oferują szereg preparatów z przeznaczeniem dla maluchów. Zgodnie z ustawą o kosmetykach, w przypadku tych dla dzieci do 3 roku życia ocena bezpieczeństwa (safety assessment) musi uwzględniać cechy charakterystyczne dla tej grupy odbiorców produktu. Oznacza to, że zostają one sprawdzone pod względem ich działania na skórę dziecka, biorąc pod uwagę anatomię oraz panujące na niej specyficzne warunki. Jeśli produkt skierowany do dzieci trafił na półki sklepowe, to przeszedł ten test pozytywnie. Z tego względu rodzice powinni stosować do codziennej pielęgnacji swoich pociech środki przeznaczone specjalnie dla nich (a nie te dla dorosłych).
W zestawie ulubionych kosmetyków do pielęgnacji dziecka mogą znajdować się środki:
- myjące,
- pielęgnacyjne i ochronne,
- czyszcząco-pielęgnacyjne.
2. Kosmetyki myjące – podstawowy zestaw kąpielowy
Eksperci zalecają w tej kwestii minimalizm i jeśli skóra nie jest przesuszona oraz nie występują na niej żadne zmiany (krostki, wypryski itp.) ‒ należy ograniczyć się do wody i mydła. Można posłużyć się również specjalnymi delikatnymi szamponami (pozbawionymi silnych detergentów), płynami do kąpieli i chusteczkami nawilżanymi dostępnymi na rynku.
Wybór marki zależny jest oczywiście od uznania rodziców. Natomiast ci powinni nauczyć się bacznie obserwować skład wybieranych preparatów. Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać składników, które wnikają głęboko w kolejne warstwy skóry ani takich o działaniu odtłuszczającym. Mogą zawierać natomiast substancje łagodzące oraz emolienty (nawilżające).
3. Kosmetyki dodatkowe – gdy potrzeba czegoś więcej
W celu zapewnienia odpowiedniego natłuszczenia – jeśli skóra dziecka tego wymaga ‒ do wody kąpielowej dodaje się trochę odpowiedniej oliwki (środek czyszcząco-pielęgnacyjny). Oliwki można użyć również po samej czynności mycia, podczas masażu dziecka. W tego typu kosmetykach nie rozwijają się mikroorganizmy (nie zawierają wody). Należy stosować je jednak jako uzupełnienie pielęgnacji, ponieważ nie usuwają zanieczyszczeń hydrofilowych, do których należą pot i mocz.
Gdy jest to potrzebne, należy sięgnąć również po środki pielęgnacyjne i ochronne ‒ balsamy nawilżające, które łagodzą podrażnienia, zasypki, kremy na odparzenia pieluszkowe oraz kremy przeciwsłoneczne zawierające filtry UV. Troska rodzicielska nie powinna jednak przekładać się na ilość stosowanych na co dzień preparatów. Działanie z umiarem i wybór tych właściwych środków pozwoli na zapewnienie dzieciom odpowiedniej ochrony skóry, a rodzicom na satysfakcję z wzorowego wywiązywania się ze swojej roli.