Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Ulga na dziecko. Co mi przysługuje rozliczając podatek za 2018 rok?

Wielkimi krokami zbliża się termin rozliczenia podatku. W najczęściej składanej przez Polaków deklaracji, PIT-37, możemy wpisać przysługujące nam ulgi i odliczenia. Jedną z nich jest ulga na dziecko. Co rodzice powinni o nich wiedzieć?

Zobacz film: "Miłość bez uprzedzeń. Adoptowali 4 dzieci z albinizmem"

1. Rozliczenie podatku

PIT-37 obejmuje pracowników, a także zleceniobiorców i inne podmioty świadczące pracę, za które zaliczkę na podatek oblicza i pobiera pracodawca (czy też zleceniodawca).

Nie daj się pokonać zimie. Proste sposoby, jak oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie
Nie daj się pokonać zimie. Proste sposoby, jak oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie [5 zdjęć]

Z każdym dniem zbliżamy się do kalendarzowej zimy. Jednak w Polsce często niskie temperatury pojawiają...

zobacz galerię

Deklarację PIT-37 podatnik składa do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia. Należy w niej umieścić dane z wcześniej dostarczonej przez pracodawcę deklaracji PIT-11 oraz dotyczące ulg i ewentualnych odliczeń.

Jedną z ulg, która przysługuje podatnikowi jest ulga na dziecko. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

2. Ulga na dziecko – co mi przysługuje?

Ulgę na dziecko w deklaracji podatkowej mają prawo wpisać rodzice, zarówno biologiczni, jak i zastępczy, a także prawni opiekunowie, którzy mieszkają z dzieckiem. Istotną kwestią jest jednak limit dochodu. Rodzice jedynaków mogą skorzystać z ulgi, gdy ich roczny dochód nie wynosi więcej niż 112 tys. Z kolei dla samotnego rodzica z jednym dzieckiem limit wynosi 56 tys. w skali roku.

Wysokość ulgi jest zależna od ilości posiadanych dzieci. Na pierwsze i drugie dziecko kwota odliczenia wynosi 1112,04 zł, na trzecie 2000,04 zł, a na czwarte i kolejne 2700 zł.

Pamiętajmy, że możemy wpisać ulgę w deklaracji, jeżeli spełniamy kilka warunków. Jedną z nich jest wiek dziecka. Jeżeli ma ono mniej niż 18 lat nie stanowi to problemu. Jeżeli jednak ma więcej niż 18, a mniej niż 25 lat, istotną kwestią jest, czy dalej się uczy i czy zawarło związek małżeński.

Z kolei jeżeli dziecko otrzymuje rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny ulga przysługuje bez względu na wiek i stan cywilny.

3. Ulga na dziecko – kiedy nam nie przysługuje?

Warto mieć na uwadze, że nie każdy rodzic w Polsce może starać się o uzyskanie ulgi w ramach deklaracji PIT-37. Ta możliwość nie przysługuje rodzicom, którzy nie pracowali w roku, za który rozliczany jest podatek. Nie jest to możliwe także wtedy, gdy płacili podatek liniowy lub gdy za wynagrodzenie pobierali ryczałt.

Ponadto nie jest to możliwe, jeżeli nasze dziecko wstąpiło w związek małżeński lub mieszka w placówce, w której przez całą dobę ma zagwarantowaną opiekę i utrzymanie.

Rodzice maturzystów i studentów powinni szczególnie uważać wypełniając deklarację. Na dzieci w wieku pomiędzy 18 a 25 lat co prawda przysługuje ulga, ale wtedy, gdy w danym roku podatkowym dziecko uczyło się.

Jedną z ulg, która przysługuje podatnikowi jest ulga na dziecko. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
Jedną z ulg, która przysługuje podatnikowi jest ulga na dziecko. Co powinniśmy o niej wiedzieć? (123RF)

4. Świadczenia wolne od podatku

Obecnie w Polsce jest spora ilość świadczeń, które zostały zwolnione z podatku. Wśród nich można wymienić m.in. świadczenie 500 plus, a także zasiłek rodzinny, zasiłek macierzyński i dodatek pielęgnacyjny.

Pamiętajmy, że deklacje PIT-37 składamy do 30 kwietnia. Obecnie istnieją trzy jego dostarczenia: złożenie osobiście w biurze podawczym we właściwym urzędzie skarbowym, wysłanie w jednej z placówek m.in. na poczcie, a także możemy rozliczyć się przez internet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.