Zmiany w 500+. Sprawdź czy kwalifikujesz się do programu
7 lipca Sejm przyjął zmiany w programie 500+. Dotyczą one głównie sposobów kwalifikowania rodzin do programu, ponieważ odnotowano bardzo wiele nadużyć przy staraniach o to finansowe wsparcie. Opisujemy co się zmieniło.
500+ realnie zmieniło sytuację finansową ogromnej liczby polskich rodzin. Na ten program w ubiegłym roku wydano kilkanaście miliardów złotych. Mnóstwo osób korzystało jednak bezprawnie z programu, wykorzystując nieścisłości w ustawie. Nowe zmiany mają temu zapobiec.
Zobacz także:
Najczęstszymi oszustwami przy kwalifikowaniu się do programu, było podawanie się za samotnego rodzica, wnioski o 500+ z powodu utraty dochodów oraz z powodu prowadzenia działalności gospodarczej opartej na ryczałcie. W tym ostatnim przypadku, rodzice podawali tylko przychód, natomiast rzeczywisty dochód, był praktycznie nie do zweryfikowania.
Bardzo wiele osób przy staraniach o 500+ podawało informację, że są samotnymi rodzicami. W rzeczywistości żyli jednak w związkach niesformalizowanych. Aby być zakwalifikowanym do programu, trzeba będzie udowodnić swoje starania w sądzie o alimenty. Według rządzących, będzie to dowód na to, że nie żyje się w związku nieformalnym.
Odnotowano wiele sytuacji, w których osoby pracujące prosiły swoich pracodawców o rozwiązanie umowy i ponowne zatrudnienie, ze zmniejszoną o małą kwotę pensją. Czynili to, aby spełniać kryteria finansowe przyjęcia do programu 500+. Zmiana w tym zakresie zakłada, że po rozwiązaniu umowy z pracodawcą, w przeciągu 3 kolejnych miesięcy nie można zarobić jakichkolwiek pieniędzy w tym samym miejscu pracy.
Program 500+ nie będzie dostępny dla osób, które pracują za granicą. Będzie on przysługiwał tylko osobom, które są zatrudnione w Polsce. Jeżeli urzędnicy będą mieli podejrzenie, że osoba pobierająca 500+ pracuje za granicą, wówczas taka osoba zostanie wezwana do stawienia się do odpowiedniego urzędu w trybie natychmiastowym. Jeżeli tego nie uczyni, zostanie wykreślona z programu.
Akceptacji nie uzyskał pomysł tzw. „złotówka za złotówkę”, czyli obniżanie wypłaty z 500+ w zależności od tego, o ile przekracza się próg dochodowy. Odrzucony został także pomysł, aby pieniądze były przyznawane każdemu rodzicowi wychowującemu niepełnosprawne dziecko.
Zmiany w programie ruszają od sierpnia, dlatego należy ponownie złożyć wniosek o przyznanie 500+. Ustawa po przyjęciu przez sejm, trafiła pod obrady Senatu.
Zapraszamy do udziału w sondzie ⬇