Trwa ładowanie...

Zmiany w 500+. Sprawdź czy kwalifikujesz się do programu

7 lipca Sejm przyjął zmiany w programie 500+. Dotyczą one głównie sposobów kwalifikowania rodzin do programu, ponieważ odnotowano bardzo wiele nadużyć przy staraniach o to finansowe wsparcie. Opisujemy co się zmieniło.

Zobacz film: "Będą zmiany w 500+"

500+ realnie zmieniło sytuację finansową ogromnej liczby polskich rodzin. Na ten program w ubiegłym roku wydano kilkanaście miliardów złotych. Mnóstwo osób korzystało jednak bezprawnie z programu, wykorzystując nieścisłości w ustawie. Nowe zmiany mają temu zapobiec.

Zobacz także:

Najczęstszymi oszustwami przy kwalifikowaniu się do programu, było podawanie się za samotnego rodzica, wnioski o 500+ z powodu utraty dochodów oraz z powodu prowadzenia działalności gospodarczej opartej na ryczałcie. W tym ostatnim przypadku, rodzice podawali tylko przychód, natomiast rzeczywisty dochód, był praktycznie nie do zweryfikowania.

Bardzo wiele osób przy staraniach o 500+ podawało informację, że są samotnymi rodzicami. W rzeczywistości żyli jednak w związkach niesformalizowanych. Aby być zakwalifikowanym do programu, trzeba będzie udowodnić swoje starania w sądzie o alimenty. Według rządzących, będzie to dowód na to, że nie żyje się w związku nieformalnym.

O czym musi wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko?
O czym musi wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko? [8 zdjęć]

Gdyby kobiety wiedziały, jak zmieni się ich życie po przyjściu na świat pierwszego dziecka, zapewne nigdy...

zobacz galerię

Odnotowano wiele sytuacji, w których osoby pracujące prosiły swoich pracodawców o rozwiązanie umowy i ponowne zatrudnienie, ze zmniejszoną o małą kwotę pensją. Czynili to, aby spełniać kryteria finansowe przyjęcia do programu 500+. Zmiana w tym zakresie zakłada, że po rozwiązaniu umowy z pracodawcą, w przeciągu 3 kolejnych miesięcy nie można zarobić jakichkolwiek pieniędzy w tym samym miejscu pracy.

(wp.tv)

Program 500+ nie będzie dostępny dla osób, które pracują za granicą. Będzie on przysługiwał tylko osobom, które są zatrudnione w Polsce. Jeżeli urzędnicy będą mieli podejrzenie, że osoba pobierająca 500+ pracuje za granicą, wówczas taka osoba zostanie wezwana do stawienia się do odpowiedniego urzędu w trybie natychmiastowym. Jeżeli tego nie uczyni, zostanie wykreślona z programu.

Akceptacji nie uzyskał pomysł tzw. „złotówka za złotówkę”, czyli obniżanie wypłaty z 500+ w zależności od tego, o ile przekracza się próg dochodowy. Odrzucony został także pomysł, aby pieniądze były przyznawane każdemu rodzicowi wychowującemu niepełnosprawne dziecko.

Zmiany w programie ruszają od sierpnia, dlatego należy ponownie złożyć wniosek o przyznanie 500+. Ustawa po przyjęciu przez sejm, trafiła pod obrady Senatu.

Zapraszamy do udziału w sondzie ⬇

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.