Trwa ładowanie...

Tych objawów u dziecka nie wolno ignorować

 Ewa Rycerz
21.05.2021 10:40
Tych objawów u dziecka nie wolno ignorować
Tych objawów u dziecka nie wolno ignorować (123RF)

Czy to już? Czy powinnam udać się do lekarza? - takie pytania zadaje sobie niejedna mama, która ma w domu przeziębione dziecko. Najczęściej wizytę u pediatry rozważamy w przypadku wysokiej gorączki, biegunki lub wymiotów. Tymczasem istnieje wiele objawów, których nie wolno ignorować. W innym przypadku mogą bowiem doprowadzić do nieszczęścia. Oto one.

spis treści

1. Ograniczone oddawanie moczu

Jeśli zauważysz, że twoje dziecko coraz rzadziej oddaje mocz, a tym objawom towarzyszy suchość warg, płaskie ciemiączko (u niemowląt), suchość skóry – udaj się do pediatry, bowiem twoje dziecko może być narażone na odwodnienie.

Jest to dla małych dzieci niesamowicie groźne, ponieważ może prowadzić do wstrząsu. Dlatego jeśli zauważysz powyższe objawy, a np. jest niedziela – dzwoń po pogotowie. Namawiaj jednocześnie dziecko do picia. W ten sposób uzupełni choć niewielką ilość płynów. W szpitalu powinno otrzymać kroplówkę z elektrolitami.

2. Sine usta

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - wyjęcie kleszcza"

Zasinienie ust, ciężki i świszczący oddech, chrząkanie i łapanie się za klatkę piersiową to kolejne niebezpieczne objawy. Absolutnie nie wolno ich ignorować - mogą prowadzić do niedotlenienia organizmu.

Najczęściej przyczyną takich problemów jest zadławienie, alergia, atak astmy lub krztusiec. Prowadzi do niego także nieprawidłowo leczone zapalenie płuc.

Kłopoty ze złapaniem oddechu wymagają natychmiastowej reakcji. Zadzwoń więc szybko na pogotowie. W oczekiwaniu na lekarzy podejmij próby pomocy. U dziecka, które się zadławiło wypróbuj chwyt Heimlicha.

3. Obrzęk języka lub warg

Często sygnalizuje poważne reakcje alergiczne wywołane kontaktem z uczulającą substancją. Oprócz opuchlizny na języku czy wargach, pojawiają się także problemy z oddychaniem. Aby szybko zminimalizować objawy alergii, należy przyjąć dawkę leku antyhistaminowego. Niezbędna także będzie wizyta u lekarza lub na pogotowiu.

4. Rumień

Rumień w kształcie koła, o nierównomiernym kształcie może być objawem boreliozy. Chorobą to przenoszą kleszcze. Jeśli przy zaczerwienionym miejscu zauważysz wbitego w skórę pasożyta – masz dwa wyjścia. Możesz wyjąć go samodzielnie albo udać się do lekarza. Pamiętaj, by kleszcza nie wyrzucać, ale zanieść do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, by potwierdzić obecność wirusa boreliozy.

5. Nowy lub zmieniający się pieprzyk

Regularnie oglądaj skórę dziecka. Jeśli zauważysz na niej nowy pieprzyk, bacznie się mu przyglądaj. Jeśli zmiana ma ciemne i mieszane zabarwienie oraz nieregularny, jakby postrzępiony kształt lub jest wypukła, zwróć się po poradę do lekarza. Dlaczego? Może on być potencjalną oznaką raka skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze