Trwają prace nad refundacją szczepień przeciwko pneumokokom i meningokokom

Państwo dopłaci do szczepień zalecanych. Tak zakłada nowelizacja ustawy refundacyjnej, jaka trafiła pod obrady Komisji Zdrowia. Bardzo możliwe więc, że szczepionki przeciwko meningokokom i pneumokokom będą darmowe.

Prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej zakładają stworzenie nowej procedury dla szczepionek, leków na hemofilię i leków antyretrowirusowych. Oznacza to, że zasadność uznania refundacji będzie badana w oparciu o dane epidemiologiczne i aktualne potrzeby społeczne.

Zanim rząd dopłaci do tych środków, musi wynegocjować z producentami szczepień i leków hemofilię oraz HIV odpowiednie ceny.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale wszystko wskazuje na to, że zarówno szczepionki, jak i leki zostaną z listy refundacyjnej w obecnym kształcie wyodrębnione i procedowane będą oddzielnie. Ma to przyspieszyć prace nad nowelizacją.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Rodzice, którzy zdecydują się szczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom i meningokokom, otrzymają je całkowicie za darmo. Częściowej refundacji będą podlegać także szczepienia przeciwko ospie.

To dobra wiadomość, ponieważ obecnie za szczepienia zalecane należy zapłacić. W przypadku pneumokoków cztery dawki kosztują ok. 1000 złotych, przeciwko meningokokom – kolejne 1000 złotych. Szczepienie przeciw ospie kosztuje ok. 250 złotych za jedną dawkę. Szczególnie zalecane jest dla dzieci, które uczęszczają do żłobka.

Trwają prace nad refundacją szczepień przeciwko pneumokokom i meningokokom
Trwają prace nad refundacją szczepień przeciwko pneumokokom i meningokokom (123RF)

Do refundacji miałyby trafić także szczepienia dla dorosłych przeciwko grypie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.