Szczepienie na meningokoki - zalecenia, terminy

Szczepienie na meningokoki to bardzo ważne szczepienie, ze względu na groźne choroby wywołane przez bakterie z rodzaju Neisseria grupy C, jak ropne zapalenie opon mózgowych czy posocznica. Zakażenie meningokokami może spowodować silne uszkodzenie mózgu. Zaleca się szczepienie dzieci, jednak można je wykonać w każdym wieku. Szczepienie przeciw meningokokom zleca lekarz. O zakażenie meningokokami nietrudno - przenoszą się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni czy kontakt pośredni przez przedmioty.

1. Szczepienie na meningokoki - zalecenia

Meningokoki z gatunku Neisseria meningitidis to bakterie, które zwane są inaczej dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Występują one w różnych serogrupach, z których w Polsce najczęściej pojawiają się grupy B i C. Meningokoki przenoszą się drogą kropelkową, przez kontakt pośredni lub bezpośredni z osobą chorą lub nosicielem. Dlatego też nietrudno o zarażenie nimi. Bytują one w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej. Najgroźniejszą grupą jest grupa C meningokoków i przeciwko niej znana jest szczepionka. Jak na razie nie jest niestety znana szczepionka na meningokoki grupy B.

Zobacz film: "To najgroźniejsze bakterie. Ma objawy podobne do grypy, jej skutki mogą być znacznie gorsze"

Szczepienie na meningokoki to szczepienie zalecane przez lekarzy, nie należy więc do kalendarza obowiązkowych szczepień. Niemniej jednak warto je wykonać, bowiem zakażenie bakteriami Neisseria może spowodować ropne zapalenie opon mózgowych, posocznicę (sepsę). Te z kolei mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu oraz padaczki lub niedowładów, a w konsekwencji amputacji kończyn. Zapalenie opon mózgowych wywołane przez meningokoki, czyli inwazyjna choroba meningokokowa, wiąże się z dużym odsetkiem zgonów. Gdy występuje sepsa, śmiertelność sięga 50%.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W zależności od wieku, dawka podawanej szczepionki nieco się różni. Dzieci w przedziale wiekowym 2-12 miesięcy powinny dostać dwie dawki szczepionki w odstępie jednego miesiąca oraz jedną dawkę przypominającą do 6 roku życia. Dzieci starsze oraz osoby dorosłe należy szczepić, podając tylko jedną dawkę szczepionki.

Bakterie - pneumokoki, paciorkowce, meningokoki, salomenlla, HiB zobacz galerię
Bakterie - pneumokoki, paciorkowce, meningokoki, salomenlla, HiB 9 zdjęć

2. Szczepienie na meningokoki - terminy

Szczepienie przeciw meningokokom może być wykonane w każdym wieku. Podanie szczepionki przeciw meningokokomz grupy C wskazane jest u osób z grup ryzyka. Są to:

  • Dzieci od 3 miesiąca do 6 lat,
  • Młodzież od 11 roku życia,
  • Dorośli do 24 roku życia,
  • Osoby, które mogły mieć kontakt z bakteriami lub stale narażone na nie, jak osoby podróżujące i pracujące na obszarach endemicznych i epidemicznych, żołnierze, studenci, dzieci w żłobku, przedszkolu.

Szczepienie przeciw meningokokom należy do zalecanych szczepień od 2005 roku.
Przeciwwskazania do szczepienia na meningokoki to istniejąca infekcja, gorączka lub zaostrzenie choroby przewlekłej. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia na meningokoki jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik szczepionki.

Szczepionka na meningokoki zwalcza bakterie powodujące zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych
Szczepionka na meningokoki zwalcza bakterie powodujące zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych (123RF)

Taka szczepionka może być podana równocześnie z innymi szczepionkami, ale w inne miejsce na skórze. Należy jednak pamiętać, iż takie szczepienie wykonuje się zawsze na zlecenie lekarza. Ten także wcześniej wykonuje badania, mające na celu zakwalifikowanie pacjenta do szczepienia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.