Trwa ładowanie...

To zdjęcie oburzyło internautów. Czy ciebie również?

Avatar placeholder
02.12.2019 09:39
Kobieta podaje małemu dziecku do picia napój w puszce.
Kobieta podaje małemu dziecku do picia napój w puszce. (Facebook.com)

Na jednym z funpage'ów na Facebooku dotyczącym ratownictwa medycznego opublikowano zdjęcie, które zaszokowało internautów. Do czego może doprowadzić brak wiedzy?

Na zdjęciu widać kobietę z dzieckiem, prawdopodobnie podczas podróży pociągiem. Kobieta trzymająca dziecko na kolanach, podaje mu do picia napój w puszce. Jest przy tym wyraźnie zadowolona.

Internauci w komentarzach wyrażają zdumienie i oburzenie postawą kobiety. Zdjęcie jest celowo niewyraźne i nie widać do końca, co takiego podawane jest dziecku do picia. W komentarzach pojawiają się opinie, że to napój energetyczny, inni twierdzą natomiast, że jest to nawet alkohol. Jeszcze inne osoby uznają całą sytuację za żart i twierdzą, że puszka mogła być pusta.

Przeczytaj koniecznie:

Zobacz film: "Dlaczego napoje energetyczne są niebezpieczne dla zdrowia?"

Zarówno napój energetyczny, jak i alkohol, tak małemu dziecku, nie powinny być podawane. Pisaliśmy wiele razy o zgubnych skutkach spożywania napojów energetycznych przez dzieci. To samo tyczy się alkoholu.

Co powinny pić dzieci, a jakie napoje są dla nich niewskazane?
Co powinny pić dzieci, a jakie napoje są dla nich niewskazane? [7 zdjęć]

Organizm dorosłego człowieka składa się w ok. 60 proc. z wody, dziecka – nawet w 75 proc. Dlatego tak

zobacz galerię

Wypicie około 1 litra napoju energetycznego może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, takich jak: pobudzenie psychoruchowe, porażenie ośrodka oddechowego, przyspieszone bicia serca, wymioty, nudności, osłabienie, niemiarowość serca, drgawki, a nawet śmierć.

Kobieta podaje małemu dziecku do picia napój w puszce
Kobieta podaje małemu dziecku do picia napój w puszce (Facebook.com)

U młodych osób niepożądane skutki zdrowotne spowodowane spożyciem energetyków, są dużo poważniejsze. Wynika to np. z niższej odporności dzieci i większej wrażliwości organów wewnętrznych, które rozwijają się stopniowo i nie są przygotowane na tego typu specyfiki.

Dla dzieci dawka napoju jest dużo mniejsza, aby mogły wystąpić dolegliwości opisane wyżej, a im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko. Można w ten sposób spowodować trwałe zmiany np. w układzie krążenia dziecka.

Co sądzicie o tej sytuacji? Czy zgadzacie się z negatywnymi komentarzami, czy też uważacie, że problem jest wyolbrzymiony? Czy rozpoznajecie, czym może być napój w puszce, podany dziecku?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze