Trwa ładowanie...

13-latka omal nie umarła po wypiciu napoju energetycznego

Migrenowy ból głowy u dziecka
Migrenowy ból głowy u dziecka (123rf)

Okazuje się, że nie tylko alkohol i narkotyki stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia młodych osób. Niebezpieczne są też produkty, które są łatwo dostępne dla nieletnich i często przez nich spożywane. Tak było w przypadku 13-letniej Caitlin Fraser, która otarła się o śmierć z powodu napoju energetycznego. Teraz przestrzega rówieśników i ich rodziców: “To, co przydarzyło się mnie, jest bardzo rzadkie, ale może przytrafić się także wam. Proszę, spróbujcie ograniczyć picie takich napojów, bo to bardzo, bardzo straszne przeżycie”.

spis treści

To kolejny przypadek dziecka, które przedawkowało kofeinę. Niedawno informowaliśmy o 16-latku, który zmarł na skutek wypicia kawy, napoju energetycznego i napoju gazowanego w krótkim czasie. Sekcja zwłok wykazała, że w jego organizmie była zbyt duża ilość tej naturalnej substancji o działaniu pobudzającym, co poskutkowało arytmią serca, a dalej zgonem.

Zobacz też, dlaczego energetyki mogą być tak szkodliwe dla zdrowia

1. Przedawkowała kofeinę

Na szczęście w przypadku 13-latki nie doszło do najgorszego. Caitlin Fraser ze Szkocji przez kilka dni z rzędu piła napoje energetyczne, aby dodać sobie sił witalnych i poprawić koncentrację w trakcie lekcji szkolnych. Wcześniej nie borykała się z żadnymi dolegliwościami po napoju, ale tym razem skończyło się to wizytą w szpitalu.

Zobacz film: "Dlaczego napoje energetyczne są niebezpieczne dla zdrowia?"
Po ustąpieniu paraliżu pojawia się ból głowy
Po ustąpieniu paraliżu pojawia się ból głowy (123rf)

Po wypiciu energetyka poczuła, że drętwieje prawa strona jej twarzy. Ręce nastolatki zaczęły sinieć. Niedługo potem doznała paraliżu połowy ciała, co spowodowało upadek na ziemię. Świadkowie zdarzenia zaalarmowali nauczycieli, którzy byli przekonani, że nastolatka doznała udaru, wezwali pogotowie i rodziców Caitlin.

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu
5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu [6 zdjęć]

Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu

zobacz galerię

W szpitalu nastolatka przeszła prześwietlenie klatki piersiowej. Lekarze zlecili też badanie krwi i EKG. Wyniki dowiodły, że Caitlin doznała migreny hemiplegicznej, którą wywołało przedawkowanie kofeiny (substancja ta skumulowała się w organizmie nastolatki, która piła napoje energetyczne kilka dni z rzędu). Mogła doprowadzić nawet do zawału serca!

Zobacz także:

2. Migrena hemiplegiczna

To rzadko spotykana odmiana popularnej migreny. Oprócz produktów spożywczych może ją wywołać stres i uraz głowy. Wśród jej objawów wskazuje się jednostronny paraliż twarzy i tułowia, który pojawia się nagle. Kiedy ustąpi (bywa, że utrzymuje się kilka dni, najczęściej jednak trwa ok. 24 godzin), pojawia się silny migrenowy ból głowy.

Jeśli porażona jest prawa strona ciała, może pojawić się też upośledzenie mowy. Migrenie hemiplegicznej towarzyszą: zawroty głowy, podwójne widzenie, trudności w chodzeniu i w utrzymaniu równowagi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze