Trwa ładowanie...

To wyzwanie kosztowało ją życie. Śmierć 12-latki zarejestrowała kamera

 Karolina Rozmus
18.01.2023 16:04
12-latka zadzierzgnęła na szyi linę
12-latka zadzierzgnęła na szyi linę (Facebook)

Dziewczynka wzięła udział w popularnym na TikToku wyzwaniu "blackout challenge", które polega na jak najdłuższym powstrzymywaniu się od oddechu. Nie brzmi niebezpiecznie? A jednak - osoby, które biorą udział w tym procederze, sięgają po liny, sznury, szaliki, worki foliowe. Ostatnią ofiarą wyzwania jest 12-latka znaleziona martwa w swoim pokoju przez ojca. Agonię oglądali znajomi dziewczynki podczas transmisji na żywo.

Ciotka 12-latki mówi, że dziewczynka była prześladowana przez rówieśników ze szkoły
Ciotka 12-latki mówi, że dziewczynka była prześladowana przez rówieśników ze szkoły (Facebook)

1. Niebezpieczny trend na TikToku

Po niemądrych czy absurdalnych tiktokowych wyzwaniach jak ##peechallenge czy ##coronaviruschallenge przyszedł czas na ##blackoutchallenge. Osoba biorąca w nim udział musi podduszać się przez jak najdłuższy czas, aż do utraty przytomności. W osobnym wideo opisuje, jakie doznania towarzyszyły jej w tym czasie.

Według niektórych źródeł korzenie tego trendu sięgają 2008 roku, w rzeczywistości jednak prawdziwy boom na ##blackoutchallenge zaobserwowano w 2021 roku. Jedną z pierwszych jego ofiar była 10-latka z Włoch. Na jej śmierć odpowiedział TikTok, zapewniając, że zostaną wdrożone jeszcze lepsze procedury bezpieczeństwa, blokujące niebezpieczne treści.

Mimo to wyzwanie zatacza coraz szersze kręgi. Jego ostatnia ofiara to 12-letnia Argentynka, Milagros Soto. Link do ##blackoutchallenge otrzymała za pośrednictwem WhatsApp od swojego kolegi z klasy.

Jej ciotka, Laura Luque powiedziała stacji telewizyjnej TeleNueve, że siostrzenica owinełą wokół szyi linę, co było bezpośrednią przyczyną śmierci dziewczynki. Potwierdziły to wyniki sekcji zwłok. W raporcie znalazła się informacja, że Milagros zmarła w wyniku "mechanicznego uduszenia przez powieszenie", oraz, że "nie ma śladów znęcania się ani interwencji osób trzecich".

Tragiczne zajście zarejestrowała kamera, co więcej transmisję w czasie rzeczywistym oglądali znajomi Milagros. Dzięki temu wiadomo, że dziewczynka aż dwukrotnie próbowała uwolnić się od liny.

2. Była ofiarą prześladowań w szkole

Ciotka dziewczynki zwraca uwagę, że Milagros cierpiała z powodu prześladowań w szkole. To miało być dla 12-latki bodźcem do podjęcia wyzwania. Chciała być akceptowana wśród rówieśników.

- Mamy wiele wątpliwości co do wszystkiego, co się wydarzyło. Była bardzo mądrą dziewczyną - powiedziała Luque stacji telewizyjnej El Trece.

- Powiedziała nam, że nikt jej nie lubił w szkole z powodu jej wyglądu - blond włosów i jasnoniebieskich oczu - wytłumaczyła Luque.

Kobieta podkreśla, że Milagros nie byłaby w stanie odebrać sobie życia.

Trwa śledztwo mające na celu ustalenie, czy w ##blackoutchallenge brały udział inne osoby z bliskiego otoczenia Milagros.

- Żyjemy w społeczeństwie, w którym jeśli tego nie robisz, nie jesteś częścią grupy, jeśli nie robisz tego, co ci mówimy, jesteś [bezwartościowy] – powiedziała Luque w wywiadzie dla gazety "Clarín".

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wskutek wyzwania ##blackoutchallenge dotychczas poniosło śmierć 80 osób. Z kolei Bloomberg Businessweek pod koniec 2020 roku odkrył, że na przestrzeni zaledwie 18 miesięcy zginęło co najmniej 15 dzieci poniżej 12. roku życia.

Rodzice powinni być czujni. Jeśli zaobserwujesz u dziecka silne bóle głowy, ślady na szyi, czy przekrwione oczy porozmawiaj z nim lub zgłoś się po pomoc. Warto również rozmawiać z dzieckiem, o tym, co robi w internecie i interesować się jego życiem. Być może taka wiedza okaże się kiedyś bezcenna i uchroni dziecko przed tragedią.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze