Trwa ładowanie...

Terapia depresji – pływanie

Avatar placeholder
07.06.2017 12:17
Terapia depresji – pływanie
Terapia depresji – pływanie

Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Ruch sprawia, że cały organizm działa sprawniej. Także w przypadku depresji aktywność jest niezwykle ważna. Ta choroba może pojawić się u każdego. Jak pomóc, kiedy już wystąpi? Warto wiedzieć, co stanowi skuteczną terapię u osób z depresją.

spis treści

1. Czy aktywność fizyczna pomaga w walce z depresją?

Być może jesteśmy już pewni, że nas lub naszych bliskich dopadła depresja. Jak pomóc w jej leczeniu? Terapia nie zawsze jest prosta, ale dowiedziono, że niezwykle skuteczną metodą walki z depresją jest aktywność fizyczna. Najciekawsze jest to, że nie musi być ona niezwykle męcząca. Wystarczy, że osoba chora na depresję będzie trzy razy w tygodniu po kilkanaście minut chodziła, biegała lub pływała. Systematyczne ćwiczenia pozwalają na skuteczną walkę z chorobą. Jeśli nie zrezygnujemy z systematycznego wykonywania ćwiczeń, efekty terapeutyczne będą się utrzymywały bardzo długo.

Skuteczną metodą walki z depresją jest aktywność fizyczna
Skuteczną metodą walki z depresją jest aktywność fizyczna
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wysiłek fizyczny jest korzystny dla organizmu. Podczas niego wytwarzane są w mózgu endorfiny zwane hormonami szczęścia, gdyż wywołują uczucie zadowolenia i błogości. Należy wspomnieć, że endorfiny są całkowicie bezpieczne, gdyż są w pełni naturalne. Aktywność fizyczna wpływa także na poprawienie kondycji całego ciała. Jej działanie na przemianę serotoniny jest ogromne. Jest to o tyle ważne, że to właśnie serotonina odpowiada za nastrój i jej niedobór może powodować powstawanie depresji.

2. Jakie ćwiczenia wybrać?

Zmagając się z depresją, można wybrać dowolne ćwiczenia fizyczne. Ważne jest, aby wykonywać je systematycznie. Można zdecydować się na ćwiczenia aerobowe, które wspomagają także odchudzanie. To doskonałe połączenie, kiedy walka z depresją może być połączona z walką ze zbędnymi kilogramami. U wielu osób to właśnie nadwaga może być przyczyną pojawienia się choroby. Do ćwiczeń aerobowych zaliczyć można: jazdę na rowerze, bieganie, jazdę na nartach, pływanie, aerobik, tenis. Oczywiście osoba, która zmaga się z depresją, nie musi od razu decydować się na konkretne ćwiczenia. Nawet zwykły spacer jest niezwykle pomocny podczas terapii. Na dodatek jest to najprostsza forma wysiłku aerobowego. Osoba chora na depresję, która będzie chciała poważniej zająć się ćwiczeniami, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne?
Jakie choroby mogą wykryć badania genetyczne? [6 zdjęć]

Współczesna medycyna proponuje nam coraz więcej rozwiązań mających na celu poprawę jakości naszego życia.

zobacz galerię

3. Pływanie a depresja

Nieważne jest, jak długo osoba, która jest w depresji, będzie wykonywała ćwiczenia. Znane są co prawda ogólne zalecenia, które mówią, że najlepiej uprawiać sport codziennie, przez minimum trzydzieści minut, ale w przypadku osób zmagających się z depresją nie to jest najważniejsze. Liczy się to, aby rozpocząć jakąś aktywność fizyczną i wykonywać ją regularnie. Czas poświęcony na ćwiczenia jest drugorzędny. Idealnym sposobem na walkę z depresją jest pływanie. Ma ono dobroczynny wpływ na cały organizm, angażuje bowiem wszystkie mięśnie. Na dodatek ćwiczenia wykonywane w wodzie są prostsze do opanowania. Podczas pływania w prosty sposób można stopniowo zwiększać wysyłek. Dzięki temu osiągniemy lepsze wyniki i nie będziemy mieli problemów z motywacją, gdyż będziemy systematycznie podnosili poprzeczkę. Warto wiedzieć, że pływanie jest korzystne dla całego organizmu, gdyż wpływa stymulująco na układ krążenia. Jest to bardzo ważne, gdyż depresja wpływa na wzrost prawdopodobieństwa zapadnięcia na choroby układu krążenia i serca. Pływanie angażuje cały organizm. Dodaje mu też energii i korzystnie wpływa na apetyt. Jest też doskonałym i prostym sposobem na odchudzanie. Nie obciąża stawów i nawet osoby otyłe mogą systematycznie pływać i w ten sposób się odchudzać. Woda rozładowuje też napięcie psychiczne. Dzięki pływaniu łatwiej znaleźć ujście dla złości i można pozbyć się stresu. Pływanie wpływa też na poprawę samooceny. Jest to doskonała terapia w przypadku osób zmagających się z depresją. Warto zwrócić uwagę na to, że pływanie działa rozluźniająco.

To musisz wiedzieć:

4. Jak wytrwać w ćwiczeniach?

Osoby cierpiące na depresję mają problem z wytrwaniem w swoich postanowieniach. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie motywowanie się do ćwiczeń. Najważniejszy jest pierwszy krok, który pomoże podjąć decyzję o wybraniu się na basen. Dlatego ważna jest odpowiednia pomoc. Warto mieć kogoś, kto nas zmotywuje. Możemy się też motywować sami. W tym celu należy: wyznaczać sobie krótkoterminowe i długoterminowe cele. Muszą być one realne do spełnienia. Realnym krótkoterminowym celem będzie np. pójście na basen co dwa dni przez tydzień. Celem długoterminowym, może być chodzenie na basen przez miesiąc; urozmaicać przyjemności. Osoby cierpiące na depresję powinny wybierać taką aktywność, którą najbardziej lubią. Jeśli ktoś nie lubi pływania, nie warto zmuszać się do chodzenia na basen. Lepiej jeździć na rowerze lub spacerować. Każda aktywność fizyczna pozwala na walkę z depresją; postarać się o towarzystwo do ćwiczeń. Nie jest to niezbędne, ale znacznie ułatwia walkę z depresją. Wszelkiego rodzaju zajęcia fizyczne pozwalają na nawiązywanie nowych znajomości; pamiętać o tym, że sporadyczne odstępstwa od treningu mogą się wydarzyć i nie są niczym złym. Jeśli przez jakiś czas nie możemy uczestniczyć w treningu, to wracamy do niego wtedy, kiedy będziemy mogli; * pamiętać o odpowiedniej nagrodzie, która będzie nas motywowała. Warto nagradzać się za osiągnięcie celów zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Mona też nagradzać się po każdym treningu. Za szczególne osiągnięcia można nagradzać się nawet większymi przyjemnościami. Unikać należy nagradzania się słodyczami. Osoby zmagające się z depresją wiedzą, że wdrożenie powyższych rad nie jest proste. Kiedy dopada nas ta choroba, musimy sobie pomóc, ale najpierw trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na walkę z depresją, gdyż działa bardzo szybko. Wystarczy nawet krótki trening, aby nasze samopoczucie automatycznie się poprawiło. Systematyczne ćwiczenia sprawią, że depresja przestanie nam dokuczać. Dlatego nie należy panikować, kiedy choroba znowu się pojawi. Wiemy, jak możemy sobie pomóc. Jeśli będziemy systematycznie ćwiczyli, może się okazać, że depresja już się nie pojawi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze