Trwa ładowanie...

Szczepionka Pfizera dla dzieci. 7-miesięczny Soren już zaszczepiony

Koncerny Pfizer i Moderna rozpoczęły kolejny etap badań nad szczepionką. Po sukcesie w badanej grupie dzieci 12-15 lat, gdzie preparat okazał się w 100 proc. skuteczny i bezpieczny, chcą sprawdzić, czy tak samo będzie w najmłodszej grupie dzieci. Pierwsze niemowlęta już zostały zaszczepione.

Zobacz film: "Dariusz Piontkowski o planach MEN dotyczących pomocy psychicznej dla dzieci"

spis treści

1. Badania szczepionki na dzieciach

Stany Zjednoczone powoli zbliżają się do uzyskania odporności stadnej. Już prawie 140 milionów dorosłych Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Dlatego też producenci szczepionek, Pfizer i Moderna, przeszli do kolejnej fazy badań i chcą sprawdzić, czy szczepionka będzie bezpieczna i skuteczna dla dzieci.

"Dzieci stanowią ok. 20 proc. populacji w USA (85 mln ludzi) - powiedziała dr Yvonne Maldonado, specjalistka w zakresie pediatrii, epidemiologii i zdrowia publicznego na Uniwersytecie Stanforda. - Zaszczepienie ich w dużym stopniu przyczynia się do ograniczenia transmisji wirusa".

Autorzy badań zwracają uwagę na bardzo istotny problem, jakim jest przenoszenie wirusa przez dzieci. Według dr. Steve’a Plimptona, który bada preparat Moderna, opracowanie szczepionki dla najmłodszych jest kluczowe w powstrzymaniu transmisji, ponieważ dzieci mogą nieświadomie zarazić innych.

"Będziemy również chronić osoby wokół tych dzieci, nauczycieli, rodziców, dziadków" – powiedział dr Plimpton.

2. Szczepionka w kolejnej fazie badań

Kolejny etap badań obejmuje 5 tys. dzieci od 6. miesiąca życia. Badanych podzielono na dwie grupy: dzieci, które otrzymają placebo i te z rzeczywistą szczepionką. Rodzice dzieci, rozumieją potencjalne ryzyko związane z udziałem w badaniu, ale nie mają wątpliwości, że powikłania po zakażeniu SARS-CoV-2 są dużo groźniejsze.

"Te szczepionki okazały się wyjątkowo bezpieczne i bardzo skuteczne - powiedziała dr Maldonado. - Mam nadzieję, że zobaczymy podobną odpowiedź immunologiczną wśród dzieci".

3-letni Andel został zaszczepiony
3-letni Andel został zaszczepiony (Facebook)

W pierwszej fazie badane dzieci otrzymają drugą dawkę szczepionki Moderna po 28 dniach od pierwszego szczepienia, a w przypadku preparatu Pfizera będzie to 21 dni. Naukowcy określają to jako próbę "dawkowania", ponieważ próbują określić, jaką dawkę należy podać dzieciom, żeby była skuteczna. Następnie wszystkie dzieci będą obserwowane przez rok.

Naukowcy mają nadzieję na uzyskanie pierwszych wyników do zimy. Mimo to mają świadomość, że ochrona przed kolejnymi mutacjami koronawirusa pozostanie wyzwaniem.

"Naszym problemem jest to, że koronawirus ma tendencję do mutowania. Prawdopodobnie mutacji będzie więcej i nie wykluczone, że staną się odporne na szczepionkę" - powiedziała dr Maldonado.

3. Szczepienie niemowlaka

Dr Zinaida Good, immunolog z ośrodka onkologicznego w Stanford, zapisała swoje dzieci do badania w Stanford Hospital. Jej 7-miesięczny syn Soren jest jednym z najmłodszych w badaniu Pfizera. Pierwszą dawkę szczepionki już dostał i ma się dobrze. Jego 3-letni brat Andel, również został zaszczepiony.

"Miał obolałe ramię przez jeden dzień i był ospały, ale już wszystko jest ok" - powiedziała dr Good.

Soren został zaszczepiony
Soren został zaszczepiony (Facebook)

Specjalistka prowadziła szczegółowe badania na temat wirusa. Mówi, że ona i jej mąż są przekonani o bezpieczeństwie szczepionki, a ryzyko powikłań po COVID-19 jest dużo wyższe niż po szczepionce.

"Dane są bardzo jasne - powiedziała. - Ci, którzy otrzymują takie szczepionki, w tym szczepionki mRNA, są chronieni przed wirusem i w większości nie mają żadnych rzeczywistych skutków ubocznych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.