Trwa ładowanie...

Szczepienia nastolatków na COVID-19. Dr Dzieciątkowski: Należy zrobić wszystko, aby ta grupa wróciła bezpiecznie do nauki

 Maria Krasicka
14.05.2021 12:40
Szczepienia nastolatków na COVID-19
Szczepienia nastolatków na COVID-19 (GettyImages)

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 17 maja osoby od 16. roku życia będą mogły rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem Pfizera. Dlaczego szczepienia nastolatków są ważne i czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Zapytaliśmy o to eksperta.

spis treści

1. Szczepienia nastolatków na COVID-19

W Polsce populacja dzieci to ok. 7,5 mln osób, czyli około 20 proc. społeczeństwa. Dlatego są istotną grupą dla programu szczepień. Rząd zapowiedział, że od 17 maja rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 preparatem firmy Pfizer będzie mogła młodzież, która ukończyła 16 lat.

- W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji. - Rady Medyczne z innych krajów mówią, że trzeba zaszczepić jak najszybciej i jak najwięcej ludzi na świecie.

Zobacz film: "Dariusz Piontkowski o planach MEN dotyczących pomocy psychicznej dla dzieci"

Charakterystyka produktu leczniczego szczepionki Pfizera, jasno mówi, że badania były prowadzone na grupie 16+ i preparat jest bezpieczny. W rozmowie z WP Parenting dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przyznał, że szczepienia tej grupy wiekowej są już na porządku dziennym w wielu krajach, a na początku kwietnia Pfizer złożył wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczenie swojej szczepionki w grupie wiekowej 12-15 lat.

- Pamiętajmy o tym, że decyzje Amerykanów nie są wiążące dla Unii Europejskiej, ale FDA ma na tyle restrykcyjne wymagania, że jeżeli oni dopuszczą rozszerzenie grupy wiekowej, to Europejska Agencja Leków też się nad tym pochyli – mówi dr Dzieciątkowski.

2. Dlaczego szczepienia nastolatków są ważne?

Jak dodaje wirusolog, wtedy będzie to już tylko kwestia tego, czy będziemy mieli w Polsce wystarczającą ilość szczepionek mRNA, żeby szczepić dzieci w tym wieku. Obecnie przeprowadzane są także badania Moderny z jeszcze większym rozszerzeniem (grupa 8-17 lat). Z kolei Pfizer rekrutuje badanych od 6 miesiąca do 11. roku życia.

- W związku z tym, jeśli te badania by się zakończyły, to jest duża szansa, że będziemy mieć pokrycie całego społeczeństwa, co byłoby bardzo istotne z punktu widzenia ograniczenia transmisji wirusa – mówi dr Tomasz Dzieciątkowski. - Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę powrót do szkół, to również wskazane byłoby masowe, powszechne szczepienie dzieci i młodzieży. W Izraelu młodzież szczepiona jest już normalnie, ponieważ władze wyszły z założenia, że należy zrobić wszystko, aby ta grupa wróciła bezpiecznie do nauki.

Szczepienie nastolatków przeciw COVID-19
Szczepienie nastolatków przeciw COVID-19 (GettyImages)

Szczepienie dzieci i młodzieży daje ochronę zarówno im, jak i rodzicom, nauczycielom, czy osobom starszym, które spotykają się ze swoimi wnukami, narażając się na zakażenie. Zaszczepienie wprawdzie nie hamuje rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale w znacznym stopniu zmniejsza jego ładunek, co prowadzi do mniejszej transmisji.

- O ile zakażenia objawowe COVID-19 wśród dzieci nie są częste, chociaż oczywiście zespół PIMS jest bardzo spektakularny, to mimo wszystko dzieci są bardzo wygodnymi z punktu widzenia wirusa roznosicielami. W związku z tym, jeśli zaszczepimy dzieci, przetniemy w ten sposób drogi transmisji i ograniczymy ryzyko szerzenia się ryzyka zakażeń w populacji – tłumaczy wirusolog.

3. Przeciwwskazania do szczepienia nastolatków

Wiele szczepionek jest stosowanych głównie w populacji dziecięcej. Dzieci można szczepić, można pobudzać i stymulować ich układ immunologiczny do tworzenia odpowiedzi odpornościowej. Wiadomo już, jakie efekty niosą ze sobą szczepienia dorosłych. Pfizer wykazuje 97 proc. skuteczność, a działania niepożądane zdarzają się niezwykle rzadko. Czy są jakieś przeciwwskazania do szczepienia grupy 16-17 lat? Jakie mogą być powikłania?

- Nie ma żadnych przeciwwskazań dla konkretnie tej grupy. Wszystkie wyniki badań szczepionek są dokładnie takie same jak dla osób dorosłych. Podobna skuteczność, podobne ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych i podobne przeciwwskazania do szczepień, czyli zaostrzenie choroby infekcyjnej i stany gorączkowe. To jest wszystko – tłumaczy dr Dzieciątkowski.

Wiadomo już, że z racji szczepienia niepełnoletnich to rodzice będą decydować za swoje dzieci. Potrzebna będzie także pisemna zgoda opiekuna przed wykonaniem zabiegu.

- To jest ryzyko, biorąc pod uwagę to, że odsetek koronasceptyków i przeciwników szczepień wśród polskich rodziców. Można by to oczywiście ograniczyć, ponieważ w przypadku dzieci wystarczyłby de facto jeden podpis ministra zdrowia, który potwierdzałby, że takie szczepienia są w kalendarzu. Wtedy jest oczywiście możliwość odmowy, ale grozi to niejako konsekwencjami prawnymi - podsumowuje dr Tomasz Dzieciątkowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze