Trwa ładowanie...

Syrop w ciąży

Kobiety w ciąży wiele razy zapewne słyszały, by koniecznie dbały o siebie i swoje dziecko. Dlatego powinny unikać kontaktu z wirusami, gdyż nie jest wskazane przyjmowanie leków w ciąży. Jednak katar, kaszel czy też inne infekcje nie są bezpośrednim zagrożeniem dla płodu. Istotne jest niebagatelizowanie problemu i przy ponad trzydniowej infekcji zgłoszenie się do lekarza.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Ważne, by nie przyjmować samodzielnie leków, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Można jednak rozszerzyć swoją wiedzę na temat naturalnie i samodzielnie przygotowanych syropów, które mają właściwości wspomagające w zwalczaniu wszelkich infekcji. Po jakie syropy można sięgać, będąc w ciąży?

1. Infekcje wirusowe a ciąża

Odporność w ciąży maleje, dlatego w okresie jesienno-zimowym kobieta ciężarna powinna zwracać większą uwagę na swoje zdrowie. Nierzadko bywa tak, że nawet sam męczący kaszel może spowodować skracanie się szyjki i w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia przedwczesnych skurczów macicy czy też nawet do porodu.

Najczęściej właśnie w tej materii konieczne jest poszukiwanie receptur najbardziej naturalnych (we wstępnych etapach choroby), a kiedy już to nie wystarcza, potrzebne jest zastosowanie leków bezpiecznych dla matki i płodu specjalnie zleconych przez lekarza.

Do takich zaliczyć należy leki przeciwhistaminowe i paracetamol. Unikać natomiast należy sięgania po leki przeciwzapalne typu ibuprofen i kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwkaszlowych zawierających pochodne dekstrometorfanu.

2. Naturalne sposoby na infekcje w ciąży

W aptece istnieje wiele preparatów uśmierzających np. ból gardła czy nieżyt nosa, których receptura oparta jest na ziołach leczniczych. Do nich zaliczyć można podbiał, tymianek, propolis, prawoślaz, kwiat lipy, melisę. Na bazie tych ziół przygotowywane są tabletki do ssania, syropy na kaszel czy herbatki ułatwiające relaks.

Dodatkowo w domu można samemu przygotować syrop z cebuli łagodzący ból gardła. Wystarczy pokroić 1-2 cebule, wymieszać z cukrem i odstawić, by cebula puściła sok. Należy ten sok wypić. Innym sprawdzonym syropem jest syrop z buraka, który ma właściwości osłaniające na gardło i dodatkowo wspomaga łagodzenie kaszlu i chrypki.

Jest prosty w wykonaniu, gdyż wystarczy obrać kilka sztuk buraków, zasypać je cukrem i poczekać, aż puszczą sok. Istnieje także syrop z wykorzystaniem czosnku. Wystarczy kilka ząbków zetrzeć na tarce, dodać kilka kropel soku z cytryny i zalać zimną wodą.

Tak przygotowaną miksturę wlewamy do słoika i czekamy 2-3 dni, aż pomieszane produkty wypuszczą sok. Jest to kolejny dobry naturalny sposób na ból gardła, który można samodzielnie, bez większego problemu przygotować.

Oprócz ww. syropów kobieta ciężarna w sytuacji doświadczania infekcji wirusowej powinna pamiętać o dostarczaniu organizmowi naturalnego źródła witaminy C w postaci soków owocowych na bazie pomarańczy, czarnej porzeczki czy grejpfrutów.

Odpowiednie nawadnianie organizmu, stosowanie płukanek, np. z szałwii czy roztworem soli, mogą przyspieszyć zwalczanie infekcji, ale także wpłynąć na szybsze uśmierzenie nieprzyjemnego bólu gardła czy nosa. Infekcje wirusowe w ciąży można zwalczać samodzielnie w domu naturalnymi składnikami, np. syropem z cebuli, buraka czy czosnku.

Również bez większego problemu ciężarna kobieta może sięgać po leki przygotowane na bazie ziół. Jednakże zbyt długo trwająca infekcja nie powinna być bagatelizowana i należy zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza