Trwa ładowanie...

"Świtezianka" - streszczenie ballady Adama Mickiewicza. Plan wydarzeń, bohaterowie

Wiersz "Świtezianka" - tekst, który warto przypomnieć sobie przed egzaminem. Znalazła się w wydanym w 1822 roku pierwszym tomie "Poezji" Adama Mickiewicza. Ballada Świtezianka to utwór mocno osadzony w ludowej tradycji. O czym jest Świtezianka? Czym charakteryzują się bohaterowie Świtezianki? Jakie są cechy strzelca w Świteziance? Jaki jest czas akcji Świtezianki? Jakie motywy kierowały postępowaniem Świtezianki? Kto i jaką karę wymierzył strzelcowi za niedotrzymanie przysięgi w powieści Świtezianka Mickiewicza? Jaka jest charakterystyka Świtezianki?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Świtezianka - Geneza utworu i gatunek

Świtezianka - jaki to rodzaj i gatunek literacki? Świtezianka jest utworem synkretycznym (mieszanym). Występują w nim elementy epickie - jak np. opowieść narratora o tym, jaka kara spotkała strzelca, dramatyczne - dialogi, a także wyraźnie zarysowana akcja oraz elementy liryczne - nastrój grozy i tajemniczości, pokazanie emocji bohaterów.

Kim jest autor Świtezianki? Jest nim słynny polski wieszcz, Adam Mickiewicz.

Utwór wyróżnia także przenikanie realnego świata z fantastycznym, a także nawiązanie do wierzeń ludowych - nie ma winy bez kary.

2. Co to jest ballada?

Ballada to utwór epicki podzielony na strofy, który zawiera też elementy liryczne i dramatyczne. Pojawiają się w nim dialogi. Jest też rytmiczny, nadający się do śpiewania.

Narrator, który w „Świteziance” ujawnia swoją obecność, opowiada o jakimś zdarzeniu (np. zasłyszanym lub przekazywanym z pokolenia na pokolenie). Ujawnia przy tym swoje uczucia i emocje. W balladzie daje się zaobserwować ludową sprawiedliwość – zło zostaje ukarane, a dobro wynagrodzone.

3. Świtezianka- plan wydarzeń

Plan wydarzeń Świtezianki wygląda następująco:

 1. Spotkanie strzelca z piękną dziewczyną.
 2. Oświadczyny młodzieńca.
 3. Odrzucenie tej propozycji.
 4. Przysięganie miłości i wierności.
 5. Ostrzeżenie przed konsekwencjami złamania obietnicy.
 6. Rozstanie.
 7. Objawienie się tajemniczej rusałki.
 8. Kuszenie młodzieńca przez nimfę.
 9. Zdrada młodego człowieka i złamanie przysięgi.
 10. Surowe ukaranie za złamanie przysięgi śmiercią i uwięzieniem w modrzewiu jego duszy.

4. Świtezianka - bohaterowie ballady

Jacy są w powieści Świtezianka bohaterowie? Świtezianka - postacie:

 • chłopiec - młody strzelec z boru;
 • dziewczyna - tajemnicza piękność, w której zakochuje się strzelec;
 • Rusałka - wodna boginka, która uwodzi chłopca, finalnie okazuje się dziewczyną spod lasu.

5. Świtezianka - streszczenie

Świtezianka - o czym jest? Streszczenie Świtezianki wygląda następująco:

Nad brzegiem jeziora Świteź mężczyzna (strzelec) co noc spotykał się z tajemniczą dziewczyną. Nie było wiadomo, skąd przybywa, ani dokąd odchodzi. Nie przeszkadzało mu to jednak wyznać jej miłość i przyrzec wierność. Dziewczyna nie do końca w to wierzyła, bo wspominała o niestałości męskich uczuć.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas

przeczytaj artykuł

Kiedy jak co noc dziewczyna po spotkaniu zniknęła, mężczyznę uwiodła wodna nimfa, Świtezianka. Wyłoniła się z czeluści jeziora. Mężczyzna zapomniał o ukochanej, z którą dopiero co się widział. Wskoczył do wody i wówczas w uwodzicielskiej kobiecie rozpoznał swoją ukochaną. Pochłonęła go woda. Legenda głosi, że od tamtego czasu kochankowie snują się na brzegiem Świtezi. Nie ma bowiem usprawiedliwienia dla zachowania mężczyzny.

"Przedwiośnie" - streszczenie powieści Stefana Żeromskiego
"Przedwiośnie" - streszczenie powieści Stefana Żeromskiego

"Przedwiośnie", streszczenie którego dobrze znać, to utwór Stefana Żeromskiego. Głównym bohaterem utworu

przeczytaj artykuł

6. Rola natury w balladzie "Świtezianka"

W balladach Adama Mickiewicza natura pełni funkcję niemniej ważną od bohaterów. To ona wprowadza do utworu nastrój grozy i tajemnicy. Jest niemym świadkiem wydarzeń i powierniczką ludzkich tajemnic. Stoi na straży wierności.

Przyroda w mickiewiczowskich balladach jest dokładnie taka, jaka powinna być w dobie romantyzmu: tajemnicza, ponura, tworzy dramatyczną scenerię. Ma wpływ na ludzi. Gwałtownie oddziałuje na ich losy, jak to ma miejsce np. w "Świteziance", gdzie jezioro pochłania niewiernego kochanka.

W "Świteziance" autor Dziadów, podobnie jak w "Pani Twardowskiej", odwołuje się do wierzeń ludu i folkloru.

Bo, jak pisze Alina Witkowska, autorka książki "Mickiewicz. Słowo i czyn": "Ballady pokazywały inne życie historii i odrębny zgoła jej zapis. Nie ten utrwalony w księgach, wykuty w marmurze, poddany zabiegom konserwatorskim. Odsłaniały jej życie ukryte, bliskie naturze, związane z regionem, a utrwalone w legendzie. (...) Legenda ludowa, pieśń gminna, to żywy tekst historii, to klucz otwierający tajemnicze szyfry dziejów".

Dramat romantyczny i "Dziady" jako przykład gatunku
Dramat romantyczny i "Dziady" jako przykład gatunku

Dramat romantyczny to typ utworu, który ukształtował się w dobie romantyzmu. Stoi w opozycji do dramatu

przeczytaj artykuł

7. Elementy świata przedstawionego Świtezianki

Elementy świata przedstawionego w balladzie Świtezianka Mickiewicza (Świtezianka motywy - Świtezianka: czas i miejsce akcji):

 • Świtezianka - czas akcji: koniec lata, początek jesieni, noc;
 • Świtezianka - miejsce akcji: "Na dzikich brzegach jeziora", "Pod tym się widzą modrzewiem bohaterowie";
 • Świtezianka - bohaterowie: zakochani, młody strzelec - postać realistyczna, jego ukochana Świtezianka - postać fantastyczna i tajemnicza;
 • Świtezianka - wątek - miłosna historia z nieszczęśliwym zakończeniem;
 • Świtezianka - morał - nauką moralną w Świteziance jest to, że przysięga nie może być składana pochopnie i zawsze należy jej dotrzymywać.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.