Sposoby na pozbycie się grzyba z pralki
Nieprzyjemny zapach z pralki, który przechodzi na ubrania, jest znakiem, że we wnętrzu pralki rozwija się pleśń. Zanim sięgniesz po profesjonalne preparaty do czyszczenia bębna, wypróbuj domowe sposoby. I pamiętaj o profilaktyce.
1. Domowe sposoby na grzyb w pralce
Nieprzyjemny zapach stęchlizny i pojawiające się w pralce czarnoszare plamki, to znak, że mamy do czynienia z pleśnią. Grzyby i pleśnie lubią wilgotne środowisko, dlatego tak chętnie rozrastają się w bębnie pralki. Pleśń może się też zadomowić w pojemniku na proszek. Jak się jej pozbyć?
Nie wystarczy przetarcie plamy ściereczką, bo pleśń pojawi się na nowo. Tu potrzeba bardziej radyklanych środków.
2. Ocet do usuwania grzyba z pralki
Na początek namocz miękką ściereczkę w occie i przetrzyj wszystkie miejsca w pralce, na których pojawił się grzyb. Następnie wlej 0,5 l octu do przegródki na płyn do płukania. Nastaw pralkę na najwyższą temperaturę i ustaw najdłuższy cykl.
Gdy pralka zakończy pracę, wytrzyj dokładnie jej wnętrze. Poświęć więcej uwagi na gumę, które otacza wejście do pralki. To tam najbardziej lubi rozwijać się pleśń. Zostaw otwarte drzwiczki, żeby wywietrzyć zapach octu.
3. Profilaktyka, czyli jak zapobiegać grzybowi w pralce
Ochrona pralki przed pleśnią opiera się przede wszystkim na profilaktyce. Wystarczy kilka prostych czynności, żeby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się grzyba w pralce.
Ważne jest, żeby po każdym skończony praniu wycierać do sucha bęben pralki i gumowy kołnierz. Regularnie należy też czyścić i osuszać szufladę na proszek i płyn do płukania tkanin.
Po skończonym praniu od razu wyjmuj ubrania z bębna. Długie zaleganie sprzyja powstawaniu pleśni. Nie zamykaj też drzwiczek, gdy pralka nie pracuje, bo to utrudnia cyrkulację powietrza i powoduje nadmierne zawilgocenie jej wnętrza.
Raz na miesiąc zrób też ''puste pranie'' z wykorzystaniem octu. To sprawi, że pozbędziesz się problemu pleśni na dobre.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl