Trwa ładowanie...

Sowy i skowronki – co mówią o nich badania naukowe?

 Agnieszka Gotówka
02.12.2016 11:30
Rozwój cywilizacja zaburza naturalny rytm dobowy
Rozwój cywilizacja zaburza naturalny rytm dobowy (123RF)

Dlaczego niektórzy nie mają problemu, żeby rozpocząć dzień o 6.00, a inni z trudem wstają z łóżka o 9.00? Nauka od lat stara się to wytłumaczyć.

Zastanawiano się, z czego wynika ta zależność i jak to wpływa na nasze zdolności intelektualne i wydajność w pracy. Jak się bowiem okazuje, podział na „ranne ptaszki” i „nocne marki” nie jest wymysłem kultury. To zjawisko, które daje się nie tylko zbadać, ale też w pewnym stopniu zinterpretować.

Przeczytaj koniecznie

Chronobiolodzy, a więc naukowcy zajmujący się badaniem rytmów biologicznych istot żywych, wskazują, że na nasz naturalny cykl dobowy wpływ ma wiele czynników, m.in. pora roku i rozwój cywilizacji. Każdy ponadto ma swój osobisty „chronotyp”, który wskazuje na preferowane przez nas wzorce czuwania i snu, o czym w wielu swoich pracach przekonuje profesor Till Roenneberg z Universytetu Lugwiga Maximilliana w Monachium.

Zobacz film: "Bezsenność"

Zdaniem badacza wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje chronotypów:

  • "ranne ptaszki" – osoby lubiące wstawać wcześnie rano,
  • "średniacy" – nie mają problemu, by wstać rano, ale też nie preferują długiego czuwania w nocy,
  • "sowy" – ludzie, którzy wolą wstawać późno, ale za to w wieczorem pozostają długo aktywni.

Till Roenneberg poświecił temu zagadnieniu wiele lat swojej pracy. I doszedł do wniosku, że współczesny świat niszczy nasze biologiczne zegary, zmuszając nas do funkcjonowania poza naszym naturalnym cyklem.

Rozwój cywilizacja zaburza naturalny rytm dobowy
Rozwój cywilizacja zaburza naturalny rytm dobowy (123RF)

To jednak nie wszystko, co nauka wie na ten temat. Badacze z Uniwersytetu Madryckiego przeanalizowali cykl dobowy blisko tysiąca nastolatków, dzieląc ich na „nocne marki” i „ranne ptaszki”. Młodych ludzi poproszono o wypełnienie testów sprawdzających ich inteligencję, analizowano również ich szkolne wyniki.

Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć

zobacz galerię

Okazało się, że ci nastolatkowie, którzy budzili się wcześnie rano mieli lepsze oceny, ale w testach na inteligencje to "sowy" wypadały lepiej. I to im właśnie wróży się lepiej płatną i prestiżową pracę zawodową. Co jednak nie znaczy, że w świecie biznesu nie ma miejsca na zwolenników wczesnego wstawania. Wręcz przeciwnie!

Osoby, które budzą się wraz ze wschodem słońca często wyróżniają się perfekcjonizmem, systematycznością i zdolnością planowania. A to cechy niezbędne, by osiągnąć sukces.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze