Sok z porzeczek - pij na zdrowie
Warto wykorzystywać sezonowe i ogólnodostępne w Polsce owoce, szczególnie te, które mają mnóstwo wartości odżywczych. Trwa czas zbioru porzeczek, które możesz wykorzystać do różnego rodzaju przetworów i soków, by w czasie jesienno-zimowym nadal cieszyć się smakami lata, a przede wszystkim zadbać o zdrowie.
1. Moc witaminy C
Sok z porzeczek bogaty jest w witaminę C, która w naturalny sposób chroni komórki organizmu przed toksynami pochodzącymi ze środowiska, a także przed wolnymi rodnikami. Ponadto pomaga zachować piękną i promienną skórę, korzystnie wpływa na gojenie się ran oraz wzmacnia kości i zęby.
Pół szklanki soku z porzeczek zawiera aż 400 mg witaminy C. Należy jednak pamiętać, aby w czasie ciąży nie przekraczać jej zalecanej dawki. Nadmiar substancji może bowiem prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu.
2. Źródło potasu
Potas, jako elektrolit, jest odpowiedzialny za regulację pracy serca i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową, przez co zapobiega zakwaszeniu organizmu.
Zalecana dzienna dawka potasu wynosi 200-300 mg, jednak u kobiet karmiących piersią wzrasta nawet do 500 mg. Warto wiedzieć, że pół szklanki soku z porzeczki dostarcza 721 mg tego pierwiastka.
3. Obecność żelaza
Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim do wytwarzania czerwonych krwinek. Kobiety z jego niedoborem mogą doświadczać bardzo obfitych krwawień, zaś u ciężarnych istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości. Należy pamiętać, że kobiety spodziewające się dziecka powinny zawrzeć w spożywanych posiłkach ok. 25 mg żelaza.
4. Naturalny przeciwutleniacz
Dzięki antocyjanom porzeczki uzyskują głęboki, ciemny kolor. Związki te chronią przed rozwojem komórek nowotworowych, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, a także zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu.
5. Przepis na sok z czarnej porzeczki
Składniki
- 1 kg czarnej porzeczki;
- 3 łyżki cukru;
- 0,5 szklanki wody.
Wykonanie
Umyte i oczyszczone porzeczki należy wrzucić do garnka, po czym zalać wodą i gotować. Kiedy owoce zaczną puszczać sok, należy dodać cukier i dokładnie wymieszać. Gdy porzeczki się rozgotują i będzie widoczny sok, należy zdjąć garnek z ognia, odcedzić owoce, a gorący napój przelać od razu do butelek. Smacznego!