Sok z brokuła - właściwości i przygotowanie
Zielone smoothie kojarzą nam się najczęściej z sokami ze szpinaku, kiwi czy natki pietruszki. Okazuje się jednak, że doskonałym materiałem na taki koktajl jest brokuł. Napoje najlepiej przyrządzać z warzyw surowych. Zawierają one najwięcej wartości odżywczych. Sok z brokuła jest idealny dla dzieci i dorosłych.
1. Właściwości soku z brokuła
Brokuł to wyjątkowe warzywo. Regularnie jedzone chroni przed wrzodami żołądka, zapobiega anemii, poprawia wzrok, reguluje poziom cukru we krwi. Swoje właściwości zawdzięcza licznym witaminom, składnikom mineralnym i sulforafanowi. Ten silny antyoksydant ma właściwości antynowotworowe. Może chronić przed rakiem prostaty, piersi, płuc i jelita grubego.
Brokuły można jeść na różne sposoby. Zazwyczaj spożywamy je gotowane lub duszone, zapominając, że z warzywa tego można przygotować pyszne i zdrowe soki oraz koktajle. Absolutnie nie stracą one wartości odżywczych.
2. Jak działa napój?
Sok z brokuła to remedium na wiele kłopotów zdrowotnych. Trzeba go jednak pić długo i regularnie. Wtedy pomoże w walce z cukrzycą, bolącymi stawami.
Przeczytaj także:
Brokuły posiadają indeks glikemiczny 15. Oznacza to, że bez wyrzutów mogą je jeść cukrzycy. Dla nich nie bez znaczenia jest też fakt, że warzywo to może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego zawierają chrom, który współdziała z insuliną i zapewnia odpowiedni poziom cukru we krwi.
Sok z brokuła odpowiedni będzie także dla osób, które borykają się z bolącymi stawami. Systematyczne picie wzmnocni stawy, doda im elastyczności. Wszystko dzięki witamnie C, która jest niezbędna do produkcji kolagenu, czyli substancji budującej chrząstkę stawową i wpływającej na kondycję stawów i ścięgien.
Dzięki zawartości luteiny, zeaksantyny, witaminy B2 i witaminy C stan twoich oczu poprawi się a ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej – zmniejszy.
To jednak nie wszystko, co potrafi sok z brokuła. Ma on także działanie wspomagające pracę wątroby. Zawdzięcza to obecność kwasu alfa-liponowego, który wspomaga produkcję glutationu, najsilniejszego z antyoksydantów.
3. Brokuły łagodzą objawy autyzmu
Sok z tych zielonych warzyw powinni wprowadzić do jadłospisu rodzice dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu. Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego MassGeneral i Uniwersytetu Medycznego Johna Hopkinsa (USA) przekonują, że brokuły mogą łagodzić objawy autyzmu. Swoje badania eksperci opublikowali na łamach czasopismy "PNAS". Jak to się jednak dzieje, że sok z brokułu może wpływać na naburzenia neurologiczne?
Przeczytaj także:
Wszystko dzięki silnemu antyoksydantowi, jakim jest sulforafan. Substancja ta chroni przed stanami zapalnymi, jakie wywoływane są przez stres oksydacyjny, charakteryzujący osoby z autyzmem. Badacze są zdania, że terapia z użyciem tej substancji poprawia ogólne funkcjonowanie osób chorych. Minusem jest jednak to, że taki stan trwa krótko i cofa się po zaprzestaniu przyjmowania sulforafanu. Dlatego właśnie brokułów nie należy eliminować z diety.
4. Jak zrobić sok z brokuła?
Sok najlepiej przygotować ze świeżych, surowych brokułów.
Składniki:
- 1 brokuł
- 1 cytryna
- 1 jabłko
- natka pietruszki
- mięta
Przygotowanie: Sok z cytryny wyciskamy do wysokiego pojemnika. Jabłko kroimy na kawałki i usuwamy gniazda nasienne. Brokuła dzielimy na różyczki. Wszystkie składniki umieszczamy w sokowirówce i wyciskamy sok. Wlewamy go do soku z cytryny i mieszamy. Tak przygotowany sok należy pić 3-4 razy w tygodniu.