Smartfon to kiepska opiekunka dla twojego dziecka! Poznaj niebezpieczeństwa, które wynikają z używania go przez dzieci
Jak często uciszasz swoje sfrustrowane dziecko, dając mu do zabawy tablet lub smartfon? To prawda, że ten sprzęt skutecznie uspokoi rozwrzeszczanego malucha, który zainteresuje się przeskakującymi obrazkami lub zajmie ulubioną grą. Czy wiesz jednak, że według najnowszych badań takie uspakajanie może spowodować nieprawidłowy rozwój emocjonalny dziecka?
1. Era smartfonów
W dzisiejszych czasach problem z urządzeniami elektronicznymi, które towarzyszą nam w każdej chwili życia, jest powszechny. Bez komórki czujemy się jak bez ręki, a bez tabletu nie wyobrażamy sobie surfowania po internecie. O ile każdy, racjonalnie myślący dorosły jest w stanie sam dawkować sobie korzystanie z tych sprzętów, o tyle dla dziecka końcem zabawy będzie zabranie mu telefonu przez rodzica, który często dla własnego spokoju będzie wolał, aby dziecko dłużej zajęło się grą.
2. Cyber pokolenie
Tymczasem najnowsze badania pokazują, że wydłużenie czasu oglądania telewizji przez dziecko opóźnia rozwój mowy i upośledza umiejętności społeczne malucha. Podobnie działają smartfony, które zastępują czas i interakcję dziecka z rodzicem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że tego typu „opiekunki” mają wpływ na zdolność dziecka do rozwoju emocjonalnego, odpowiedniej reakcji na stres oraz radzenia sobie z niepowodzeniami.
W ten sposób wychowujemy pokolenie, które nie będzie w stanie dogadać się z drugim człowiekiem, a każde życiowe niepowodzenie będzie katastrofą. Takie dzieci w przyszłości nie będą umiały rozstać się z urządzeniami mobilnymi, a realny świat nie będzie dla nich atrakcyjny.
3. Nowocześni rodzice
Łatwo jednak zrozumieć, dlaczego tak wielu rodziców wprowadza elektronikę. Obecnie rodzicami zostaje pokolenie, które w dzieciństwie nie korzystało z tego typu gadżetów, ale teraz nie wyobraża sobie bez nich życia. Dodatkowo, producenci wszelkich urządzeń i aplikacji przekonują nas o swoim proedukacyjnym działaniu, dlatego sami chętnie po nie sięgamy i dajemy dzieciom.
Oczywiście, jak zawsze, problem powstaje wtedy, gdy nasze dziecko w ciągu dnia spędza zbyt wiele czasu z telefonem w ręku lub przed telewizorem. Jeśli jednak opiekunka w postaci smartfona zdarza nam się rzadko, to nie panikujmy – jeśli raz na jakiś czas nasze dziecko zagra w grę na tablecie to nic się nie stanie.