Siedem cudów świata. Gdzie się znajdują te niezwykłe miejsca?
Siedem cudów świata to potoczna nazwa dla obiektów, które z racji swojej historii i czasu, w którym powstały, są jednymi z najpopularniejszych miejsc na świecie. Cuda świata starożytnego w większości nie przetrwały do naszych czasów. Kilkanaście lat temu jednak wyłoniono nowe siedem cudów świata. Te miejsca przyciągają miliony turystów!
- 1. Siedem cudów świata starożytnego
- 1.1. Kolos Rodyjski na Rodos
- 1.2. Latarnia morska w Faros w Aleksandrii
- 1.3. Mauzoleum w Halikarnasie
- 1.4. Piramida Cheopsa w Gizie
- 1.5. Posąg Zeusa w Olimpii
- 1.6. Świątynia Artemidy w Efezie
- 1.7. Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie
- 2. 7 cudów świata nowożytnego
- 3. Jakie są naturalne cuda świata?
1. Siedem cudów świata starożytnego
Czy wiesz, że aby wyłonić 7 cudów świata starożytnego zorganizowano pojedynek? I to wcale nie współcześnie, a w II w. p.n.e. Na pomysł jego zorganizowania wpadł grecki poeta, Antypater z Sydonu. Na liście znalazły się budowle stworzone przez człowieka, które już wtedy przyciągały antycznych podróżników.
1.1. Kolos Rodyjski na Rodos
Olbrzymich rozmiarów posąg Heliosa, greckiego bóstwa słońca, zniszczony przez trzęsienie ziemi w 227/226 p.n.e.
1.2. Latarnia morska w Faros w Aleksandrii
Zbudowana na wyspie Faros na Morzu Śródziemnym, przy wejściu do portu w Aleksandrii, ostatecznie zniszczona przez trzęsienie ziemi w XV w.
1.3. Mauzoleum w Halikarnasie
Grobowiec zbudowany dla Mauzolosa, perskiego satrapy Karii.
1.4. Piramida Cheopsa w Gizie
Miała być grobowcem faraona Cheopsa. Budowano ją ok. 20 lat. W jej pobliżu znajduje się Wielki Sfinks, monolityczny posąg mitycznego stworzenia. Prawdopodobnie przedstawia wizerunek faraona Chefrena.
Piramida Cheopsa to jedyny cud świata, który przetrwał do naszych czasów. Dziś stanowi symbol starożytnego świata i współczesnego Egiptu.
1.5. Posąg Zeusa w Olimpii
Posąg greckiego boga Zeusa, który według historii miał stworzyć grecki rzeźbiarz Fidiasz. Monument miał ok. 13 m wysokości. Przetrwał blisko 900 lat, kiedy to w 475 r. n.e. zniszczył go pożar.
1.6. Świątynia Artemidy w Efezie
Świątynia poświęcona Artemidzie, bogini łowów i zwierząt. Jej posąg znajdował się w środku budowli. Ten jeden z siedmiu cudów świata był wielokrotnie niszczony. W jego odbudowę zaangażował się król macedoński Aleksander Wielki.
Ostatecznie Świątynia Artemidy została zniszczona podczas najazdu Gotów w 226 n.e.
1.7. Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie
To jeden z siedmiu cudów świata starożytnego owiany tajemnicą. Ogrody w Babilonie miał stworzyć król Nabuchodonozor II dla swojej żony Amytis. Trudno jednak o ich dokładną lokalizację.
Ogrody miały składać się z piętrowych tarasów, na których zasadzona była bujnie rosnąca roślinność nawadniana wodami z rzeki Eufrat.
2. 7 cudów świata nowożytnego
7 nowych cudów świata, podobnie jak w starożytności, wyłoniono na drodze głosowania. Zajęła się tym szwajcarska firma New Open World Corporation (NOWC), która przedstawiła listę prawie 200 istniejących zabytków w krajach na całym świecie.
Konkurs trwał blisko rok, oddano ponad 90 mln głosów. Wyniki zostały ogłoszone 7 lipca 2007 r. w Lizbonie na stadionie Estádio da Luz. Na liście 7 cudów świata współczesnego znalazły się:
- Machu Picchu (Peru)
- Petra (Jordania)
- Tadż Mahal (Indie)
- Chichen Itza (Meksyk)
- Koloseum (Włochy)
- Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio (Brazylia)
- Wielki Mur Chiński (Chiny)
A czy rację mają ci, którzy mówią, że jest 8 cudów świata? W pewnym sensie tak, gdyż do listy siedmiu zabytków dopisano piramidy w Gizie (bez głosowania). W tej sprawie interweniował nawet egipski rząd.
3. Jakie są naturalne cuda świata?
Szwajcarzy zajęli się również wyłonieniem 7 cudów natury. Na liście znalazło się 440 najpiękniejszych miejsc na świecie, a do finało przeszło 28 z nich (polskie Mazury znalazły się w pierwszej czternastce).
Za 7 cudów świata natury uznano:
- Amazonkę,
- zatokę Halong (Wietnam),
- wodospady Iguazu (Brazylia, Argentyna),
- wyspę Jeju (wyspa Korei Południowej),
- park narodowy Komodo (wyspy Indonezji),
- podziemną rzekę Puerto Princessa (Filipiny),
- górę Stołową (Republika Południowej Afryki).
Wakacje to dobry czas, by poszerzyć wiedzę na temat cudów świata. Porozmawiajcie o nich ze swoim dziekciem. A może udało się wam któreś z nich odwiedzić? Powspominajcie tę podróż!
Możecie też zrobić konkurs wiedzy objejmujący to zagadnienie. Wspólnie ustalcie:
- ile jest cudów świata?
- jakie są nowe cuda świata?
- jakie znacie cuda przyrody?
- co to znaczy ósmy cud świata?
- co waszym zdaniem, wśród polskich zabytków, powinno zostać uznane za cud świata?