Wodospady w Polsce i na świecie
Wodospady przyciągają turystów z całego świata. Zwłaszcza te największe budzą duże zainteresowanie. Szum spadającej wody słychać z dużej odległości, a widoki są fascynujące. Jak zdefiniować wodospad? W jakich zakątkach świata można je podziwiać? I gdzie jest wodospad Niagara? Przeczytajcie!
1. Wodospady. Jak je zdefiniować?
Wodospad to pionowy spadek wody rzecznej. Jest efektem istnienia w korycie rzeki progu skalnego, który może mieć wysokość od kilku do kilkuset metrów. Występuje w górnych odcinkach biegu rzek.
Wodospady w wielu miejscach świata stanowią atrakcję turystyczną. Ludzi przyciąga woda spadająca z hukiem i kotłująca się oraz fantastyczny widok. Stąd wokół nich nierzadko powstaje całe zaplecze turystyczne, włącznie z rejsem łódką i lotem paralotnia, by z nieco innej perspektywy podziwiać wodospad.
Choć wodospady kojarzy się z wysokością, wcale nie muszą znajdować się wyłącznie w górach. Niektóre z nich ukryte są w dżungli.
2. Wodospady na świecie
Wodospady są fascynującym zjawiskiem. Warto je pokazać dzieciom, a jeśli to niemożliwe, poczytajcie na ich temat i obejrzyjcie je na zdjęciach. Być może właśnie w ten sposób Wasza pociecha zechce podróżować i zwiedzać świat.
2.1. Niagara
Jednym z najpopularniejszych wodospadów na świecie jest Niagara, który powstał na rzece Niagara na granicy Kanady (prowincja Ontario) i USA (stan Nowy Jork). Każdego roku przyciąga miliony turystów, zwłaszcza od kanadyjskiej strony, która oferuje zdecydowanie lepsze widoki.
Wśród atrakcji turystycznych są: rejs statkiem podpływającym pod niemal same kaskady i możliwość zwiedzania "Jaskini Wiatrów".
Co ciekawe, część wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie wodne. Wodospad Niagara robi wrażenie przeca cały rok bez względu na porę dnia. Nocą jest podświetlony, co pozwala na podziwianie niesamowiej gry świateł. Zimą zachwyt budzą ogromne sople lodu.
2.2. Wodospady Wiktorii na granicy Zambii i Zimbabwe
Uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. W 1989 r. zostały wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. W języku lokalnego plemienia Kololo oznacza "Mgła, która grzmi".
Wodospady Wiktorii składają się z trzech cześci: Głównej, Wschodniej i Tęczowej. Suma ich szerokości wynosi 1,7 km.
Zmiany klimatyczne i susza odciskają swoje piętno również na Wodospadach Wiktorii. W ciągu ostatnich lat znacząco zmniejszył się tam przepływ wody.
2.3. Wodospad Iguaçu (Iguazú) na granicy Brazylii i Argentyny
Wodospad Iguaçu ma szerokość ok. 2 km, a szum spadającej wody słyszany jest w promieniu 20 km. Przez Diabelską Gardziel, największą kaskadę wodospadu, przebiega granica argentyńsko-brazylijska. Można podejść do niej blisko, dzięki specjalnej kładce wybudowanej dla turystów.
Zdarza się, że wodospad... wysycha. Takie zdarzenie miało miejsce w maju i czerwcu 1978 r., kiedy to przez 28 dni przez krawędź urwiska nie przepłynęła ani kropla wody.
3. Najwyższe wodospady na świecie
Na liście najwyższych wodospadów znajdują się:
- Salto Angel (Wenezuela)
- Tugela (RPA)
- Cataratas las Tres Hermanas (Peru)
- Oloʻupena (Hawaje, USA)
- Catarata Yumbilla (Peru)
- Ramnefjellsfossen (Norwegia)
- Mongefossen (Norwegia)
- Gocta (Peru)
- Yosemite (USA)
- Kukenaam (Wenezuela)
- Sutherland (Nowa Zelandia)
- Takakkaw (Kanada)
- Giétroz (Szwajcaria)
4. Wodospady w Polsce
W naszym kraju nie ma zbyt wysokich wodospadów, jednak te, które mamy warto zobaczyć. Znajdziemy je przede wszystkim w Tatrach i Karkonoszach.
Do najpiękniejszych i największych polskich wodospadów należą:
- Siklawa (65 m),
- Siklawica (21 m),
- Wodogrzmoty Mickiewicza (3 wodospady po ok. 10 m),
- Wodospad Kamieńczyka (27 m),
- Wodospad Szklarki (13 m),
- Wodospad Wilczki (22 m, do powodzi w 1997: 27 m),
- Wodospad w Sopotni Wielkiej (10 m),
- Wodospad Podgórnej (10 m),
- Wodospad Magurski (7 m).