Trwa ładowanie...

Starożytny Egipt. Cywilizacja, która fascynuje!

 Agnieszka Gotówka
26.04.2022 11:36
Starożytny Egipt. Cywilizacja, która fascynuje!
Starożytny Egipt. Cywilizacja, która fascynuje! (https://stock.adobe.com/)

Starożytny Egipt to cywlizacja, która do dziś zachwyca. Jej powstanie jest ściśle związane z rzeką Nil, która stwarzała doskonałe warunki do osiedlenia się. Przeczytaj, jak budowano piramidy i kim była Kleopatra. Z artykułu dowiesz się też, jak funkcjonowało tamtejsze społeczeństwo.

spis treści

1. Starożytny Egipt. Co warto o nim wiedzieć?

Starożytny Egipt jest cywilizacją ściśle związaną z rzeką Nil. To wzdłuż tej rzeki osiedlano się i uprawiano ziemię, która dawała ludziom pożywienie.

Cywilizacja egipska była bardzo wysoko rozwinięta. Miała wojsko, okręty i sądy. Połączenie Górnego i Dolnego Egiptu doprowadziło do powstania państwa egipskiego (na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e.). Na czele państwa stanął faraon, którego utożsamiano z bogiem.

Ostatnią królową starożytnego Egiptu była Kleopatra, panująca w latach 51–30 p.n.e. Jej syn, Ptolemeusz XV Cezarion, którego ojcem był Juliusz Cezar, był ostatnim faraonem Egiptu.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Teoria ewolucji [najważniejsze informacje, znaczenie]
Teoria ewolucji [najważniejsze informacje, znaczenie]

Teoria ewolucji zerwała z przekonaniem, że wszystkie występujące na Ziemi gatunki powstały jednocześnie.

przeczytaj artykuł

2. Kto budował piramidy?

Symbolem starożytnego Egiptu są piramidy egipskie. Pełniły one funkcje grobowców dla zmarłych faraonów i innych waznych osób w państwie. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto zbudował piramidy i z czego budowano piramidy.

Piramidy w Egipcie były budowane przez tysiące chłopów, żołnierzy oraz jeńców wojennych. Wielu z nich straciło przy tym życie.

Głównymi surowcami wykorzystywanymi przy budowie piramid był granit i wapień. Kamienne bloki umieszczano jeden na drugim siłą ludzkich rąk. W pewnym stopniu posiłkowano się rampami.

Najbardziej znaną piramidą jest piramida Cheopsa, która znajduje się w Gizie. Miała być grobowcem faraona Cheopsa. Budowano ją ok. 20 lat. W jej pobliżu znajduje się Wielki Sfinks, monolityczny posąg mitycznego stworzenia. Prawdopodobnie przedstawia wizerunek faraona Chefrena. A jak wygląda sfinks? To stworzenie o ciele lwa i głowie człowieka.

Piramidy w Gizie zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każdego roku przyciągają tłumy turystów, którzy na własne oczy chca zobaczyć te wyjątkowe obiekty.

Ogromne zainteresowanie budzi też Dolina Królów, która stanowi część nekropolii tebańskiej. Tam w wykutych w skałach grobach pochowani zostali egipscy królowie od XVIII do XX dynastii. To właśnie tam 26 listopada 1922 roku Howard Carter, który prowadził prace w imieniu egiptologa i arystokraty, George'a Carnarvona, odkrył grobowiec Tutanchamona.

Starożytni Egipcjanie wierzyli w życie pozagrobowe, stąd przywiązywali dużą wagę do samego pochówku. Ciało po śmierci było odpowiednio przygotowywane. Mumifikacja zapobiegała rozkładowi. Zabieg ten wykonywano nie tylko zmarłym ludziom, ale i zwierzętom.

Wenus - najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym. Czym się charakteryzuje?
Wenus - najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym. Czym się charakteryzuje?

Wenus - planeta druga pod względem odległości od Słońca, pod względem wielkości i masy bardzo podobna

przeczytaj artykuł

3. Hieroglify. Co to jest?

Starożytnych Egipcjan uznaje się za wynalazców pisma, którego najwcześniejszą wersją były hieroglify (znaki obrazkowe). Zapisywano je atramentem na płachtach z pociętych, rozmoczonych i sprasowanych łodyg papirusu.

Hieroglify egipskie były początkowo wykorzystywane do zapisywania dokumentów państwowych i tekstów religijnych. Znaki te w 1822 r. rozszyfrował Jean‑François Champollion, francuski znawca języków orientalnych. Stało się to możliwe dzięki analizie dekretu królewskiego z II w. p.n.e. (tzw. Kamień z Rosetty)., który zapisano w trzech wersjach: za pomocą hieroglifów, pisma demotycznego oraz greckiego alfabetu.

4. Społeczeństwo starożytnego Egiptu

Na szczycie społecznej drabiny stał faraon, tuż za nim kapłani i urzędnicy. Do elity zaliczali się też żołnierze.

Niżej w społecznej drabinie znajdowali się rzemieślnicy i kupcy, a najniżej chłopi. I to ta grupa społeczna była najliczniejsza. Jej zadaniem była uprawa ziemi należącej do faraona, a także wykonywanie prac budowlanych.

5. Osiągnięcia starożytnych Egipcjan

  • Wynalezienie pisma.
  • Byli świetnymi inżynierami i matematykami (posługiwali się podobnym do naszego dziesiętnym systemem liczbowym, obliczali ułamki i dzielili liczby).
  • Stosowali kalendarz oparty na ruchach ciał niebieskich. Ich rok składał się z 365¼ dnia, 12 miesięcy i 3 pór roku (określały je pory siewu, wylewu i zbioru).
  • Wynaleźli zegar wodny.
  • Pisali podręczniki ze sztuki lekarskiej i farmaceutycznej.
  • Wynaleźli liczydło i wagę.

6. Powtórz przed egzaminem!

Osiągnięcia starożytnych Egipcjan fascynują, podobnie jak cuda świata starożytnego przyciągają dziś tłumy turystów. Jeśli zatem utrwalacie wiedzę z tego zakresu, korzystajcie z różnych dostępnych źródeł. Jeśli byliście na wakacjach w Egipcie, obejrzycie wspólnie zdjęcia z tej podróży.

Możecie też przygotować notatki, gdzie znajdą się odpowiedzi na pytania:

  • Nil – rzeka życia. Wytłumacz, z czego może wynikać to określenie.
  • Co to jest piramida i dlaczego Egipcjanie budowali piramidy?
  • Co to jest mumifikacja?
  • Jak wyglądało egipskie społeczeństwo?
  • Wymień osiągnięcia starożytnych Egipcjan.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze