Scoby - co to jest i jak działa?

Można z nich przyrządzić fermentowaną herbatę, dodać do kefiru, a nawet stosować jako odżywczą maskę na twarz. Symbiotyczne kultury bakterii i drożdży – bo o nich mowa – mają wiele właściwości.

Co to jest SCOBY?

SCOBY to pochodzący z języka angielskiego skrót od _Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeast_s. To specyficzny konglomerat grzybów lub drożdży oraz kultur bakteryjnych.

Polecane wideo:

Do grupy SCOBY możemy zaliczyć np. kombuchę, ziarna kefiru oraz tibicos, z pomocą których można przygotowywać fermentowane napoje. Ale SCOBY to także dobrze nam znane ogórki kiszone lub kapusta kiszona.

Domowe kiszonki

Ogórków kiszonych i kapusty kiszonej nie trzeba nikomu przedstawiać. Niewiele osób wie jednak, jak dobroczynny wpływ na organizm mają te potrawy.

Zarówno w kiszonych ogórkach, jak i kapuście znajdują się liczne bakterie wspomagające pracę układu pokarmowego. Dzięki nim reguluje się proces trawienia, możemy uniknąć zaparć i bólu brzucha.

Kapustę kiszoną powinny szczególnie jeść dzieci. Można nią zastąpić generowane sztucznie bakterie dostępne w preparatach kupowanych w aptece.

Kombucha – czyli fermentowana herbata

Kombucha znana była także w Europie, lecz słuch o niej zaginął podczas drugiej wojny światowej. Ponownie do łask wróciła w latach siedemdziesiątych, ale szybko zapomniano o niej za sprawą napojów gazowanych.

Kombucha ma kształt płaskiego dysku. Spontanicznie może pojawić się na octach winnych domowej roboty. Dokarmiana – zacznie rosnąć i się rozwijać.

Za pomocą kombuchy można przyrządzać pyszne, odświeżające napoje herbaciane. Mają one właściwości probiotyczne – pozytywnie wpływają na stan układu trawiennego.

Aby przygotować napój z kombuchy potrzebne nam będą: 2 litry wody, pół szklanki cukru, 2 łyżeczki czarnej lub zielonej herbaty liściastej, 1 kombucha, starter - 100 ml wywaru z poprzedniej fermentacji lub 2 łyżki octu winnego.

Herbatę należy zalać wrzątkiem i posłodzić. Ostudzić do temperatury pokojowej. Dodaj zaczyn lub ocet winny, delikatnie włóż kombuchę. Ważne, by naczynie w którym masz zamiar hodować bakterie było szklane.

Kombuchę należy co jakiś czas karmić niewielką ilością cukru. Trzymać w chłodnym i zacienonym miejscu.

Herbata z kombuchy ma smak kwaśny, lekko sfermentowany. W zależności od stopnia fermantacji może zawierać nawet 2 proc. alkoholu. Słabo fermentowany napój herbaciany na bazie kombuchy można podawać także dzieciom, używając go jako podstawy do przyrządzenia np. zdrowych koktajli.

Tibicos – grzybek tybetański

Jest równie stary, co kombucha. Jego regularne stosowanie zapewnia prawidłową pracę jelit, łagodzi objawy chorób przewodu pokarmowego i zatruć pokarmowych, zapobiega miażdżycy, doskonale wspomaga proces odtruwania organizmu. To także doskonałe źródło wielu witamin i minerałów.

W odróżneniu od kombuchy, grzybek tybetański hoduje się z użyciem mleka, także w naczyniu szklanym. Wystarczy już szklanka nieprzegotowanego mleka i jedna łyżeczka grzybka tybetańskiego.

Całość należy wymieszać, przykryć gazą i odstawić na półkę na dobę. Po tym czasie można grzybka odcedzić i cały cykl powtórzyć. Uzyskany w ten sposób kefir świetnie nadaje się do owocowych koktajli lub do spożywania osobno.

Takie napoje mleczne uzyskane z pomocą grzybka tybetańskiego, to doskonałe źródło wapnia i wspomagających trawienie bakterii. Idealne dla maluchów.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 7 godzin temu

3

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Święta, których już nie ma Gdy wspominasz swoje święta, co pamiętasz? Choinkowe lampki z klipsem, mocowane do gałązek drzewka? A może bombki w kształcie grzybków lub kolorowe sopelki i - przede wszystkim - pajacyki z ozdobnych drucików? Choć z dzisiejszego...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...

Maluch

8 najgorszych prezentów dla dzieci

8 najgorszych prezentów dla dzieci

przy jednym stole z rodziną, którą nie widzieli przez długi czas. Maluchy jednak czekają nie tylko na babcie, dziadków, ciocie, wujków. Tu chodzi (...) mogą jedynie służyć celom edukacyjnym, aby maluch poznał świat...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.