Trwa ładowanie...

Samotność w związku po urodzeniu dziecka. Jak sobie poradzić z kryzysem?

 Ewa Rosiecka
12.10.2023 09:13
Podstawą wyjścia z kryzysu w związku jest rozmowa
Podstawą wyjścia z kryzysu w związku jest rozmowa (Adobe Stock)

Samotność w związku po przyjściu na świat dziecka? Większość z nas nie tak wyobrażała sobie ten moment, przecież miało być cudownie - uśmiechnięta mama i zadowolony tata nad kołyską gaworzącego dziecka, wspólne zabawy i radość z bycia razem. Niestety życie po narodzinach dziecka niewiele ma wspólnego z taką sielanką, co może przekładać się na kryzys w związku. Jakie są przyczyny takiego stanu? Jak dbać o związek po przyjściu na świat dziecka? Sprawdź!

spis treści

1. Co się zmienia po narodzinach dziecka?

Po narodzinach dziecka najtrudniejsze jest zwykle zderzenie rzeczywistości z wykreowanymi przez nas wyobrażeniami. W czasie ciąży często wyobrażamy sobie piękne, udane rodzicielstwo, podczas gdy w realnym świecie okazuje się, że dziecko często płacze i nie potrafimy szybko go utulić, jesteśmy niewyspani i przemęczeni, tracimy kontrolę nad swoim życiem, którym od teraz rządzą potrzeby dziecka.

Życie toczy się od karmienia do karmienia, od snu do snu, każdy dzień jest taki sam. W takich warunkach ciężko znaleźć czas dla partnera.

Przed urodzeniem się dziecka przyzwyczailiśmy się do bycia ze sobą i dla siebie, a po narodzinach malucha okazuje się, że po prostu nie ma na to czasu. Jeśli pojawia się chwila wolnego, zwykle wykorzystujemy ją na umycie się, jedzenie lub na drzemkę.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Kobiety wskutek zmęczenia i natłoku codziennych obowiązków często nie mają ochoty na zbliżenia, wobec czego mężczyźni mogą czuć się odsunięci na boczny plan. Mogą czuć żal i na tym polu często dochodzi do spięć i nieporozumień.

Rodzicielstwo to zwykle próba dla nas samych oraz związku. Siła naszych więzów ulega zweryfikowaniu, a zasady dotychczas obowiązujące zmieniają się.

Samotność w ciąży
Samotność w ciąży

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania

przeczytaj artykuł

2. Przyczyny samotności w związku po narodzinach dziecka

Jakie mogą być powody samotności i kryzysu w związku po urodzeniu dziecka?

  • brak czasu dla siebie i dla siebie nawzajem - nowi rodzice często poświęcają większość swojego czasu i uwagi na potrzeby dziecka, może to prowadzić do zaniedbywania siebie i swojego związku, co w efekcie tworzy poczucie samotności;
  • zmęczenie i stres - opieka nad niemowlęciem to ogromne wyzwanie, które wiąże się z chronicznym zmęczeniem i stresem; te czynniki mogą prowadzić do konfliktów i zdystansowania się w związku;
  • zmiana ról i obowiązków - po narodzinach dziecka przybywa mnóstwo nowych obowiązków, co może prowadzić do nieporozumień i niezrozumienia.

Warto wspomnieć również o niezbyt popularnym aspekcie bycia rodzicem, potwierdzonym przez szereg badań. Według badaczy nie występuje pozytywny związek między byciem rodzicem a poczuciem szczęścia. Pokazano, że w rzeczywistości rodzicielstwo wpływa na:

  • zwiększone ryzyko wystąpienia depresji u rodziców dziecka;
  • obniżenie jakości związku rodziców po urodzeniu się malucha;
  • większe obciążenie finansowe;
  • mniejszą ilość czasu spędzanego razem przez partnerów;
  • poczucie trudności w pogodzeniu obowiązków rodzicielskich i zawodowych;
  • mniejsze poczucie dobrostanu psychicznego.

Według badaczy kryzys w związku po urodzeniu się dziecka może wynikać z nieprawidłowego przejścia i nieprzepracowania wcześniejszych etapów związku.

3. Jak poradzić sobie z kryzysem w związku po urodzeniu się dziecka?

Samotność w związku po narodzinach dziecka to wyzwanie, któremu wiele par musi stawić czoła. Jak można sobie poradzić z takim kryzysem? Oto kilka porad:

  • warto zadbać o komunikację między sobą, która jest najważniejszym narzędziem w pokonywaniu samotności w związku; rozmawiajcie o swoich uczuciach, obawach i potrzebach, dajcie sobie wsparcie i zrozumienie, a będzie znacznie łatwiej znosić trudy dnia codziennego;
  • planujcie czas dla siebie i związku - choć opieka nad dzieckiem jest priorytetem, nie zapominajcie o sobie nawzajem, planujcie indywidualne wyjścia i wspólne randki, nawet jeśli miałaby by to być tylko krótka randka lub wieczór spędzony razem;
  • wyznaczajcie sobie indywidualne i wspólne cele - dążenie do czegoś razem może wzmacniać więź, a realizacja celów osobistych pomaga zachować poczucie tożsamości;
  • korzystajcie z dostępnych form wsparcia - nie obawiajcie się szukać wsparcia zewnętrznego, na przykład w postaci terapeuty lub grupy wsparcia dla rodziców, może to w znaczący sposób pomóc w radzeniu sobie z trudnościami;
  • uświadomcie sobie, że to przemijający okres - dziecko rośnie, sytuacja stabilizuje się, a związek może stać się jeszcze silniejszy, warto zatem przeczekać ten trudny okres we wzajemnej trosce i wsparciu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze