Rzodkiewka - właściwości zdrowotne, korzyści dla dziecka
Rzodkiewka to warzywo znane od wieków. Zajadali się nią faraonowie, a w starożytnej Grecji uchodziła za lekarstwo. W średniowieczu uznawano ją za środek korzystnie wpływający na jasność umysłu oraz trawienie. Rzodkiewka wzbogaca smak potraw, a jednocześnie zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać do dekoracji dziecięcych kanapek i sałatek. Jakie witaminy zawiera to cenne warzywo? Od jakiego wieku dzieci mogą jeść rzodkiewkę? Sprawdź!
1. Rzodkiewka - co to za warzywo?
Rzodkiewka pochodzi z Chin. Znana od wieków, uchodziła za lekarstwo, środek na koncentrację oraz na trawienie. Stała się popularna nie tylko za sprawą oryginalnego smaku, ale także dzięki swojej atrakcyjnej postaci.
Rzodkiewka występuje w wielu różnych odmianach, które różnią się od siebie wielkością, kształtem i kolorem oraz ostrością smaku. Uprawiana jest w wielu regionach świata. W Polsce występuje jako roślina uprawna, przejściowo jednak dziczeje. Jest rośliną roczną i dwuletnią.
2. Jakie właściwości zdrowotne ma rzodkiewka?
Rzodkiewka jest pełna cennych witamin i minerałów. Zawiera między innymi witaminy z grupy B, C, A oraz związki mineralne, takie jak chlor, siarka, sód, fosfor, wapń, magnez, miedź, mangan czy żelazo.
Duże ilości siarki znajdujące się w rzodkiewce korzystnie wpływają na bujność włosów. Spora zawartość miedzi, manganu i żelaza pozytywnie wpływa na procesy krwiotwórcze, dlatego polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na niedokrwistość.
Rzodkiewki są dobrym środkiem na odchudzanie - w 100 g znajduje się jedynie 14 kcal, dzięki można je jeść w przerwach między posiłkami bez obawy o zbędne kilogramy.
Poprawiają również jasność myślenia, dlatego zalecane są także dla uczniów przed egzaminami.
3. Kto nie powinien jeść rzodkiewki?
Rzodkiewka zawiera duże ilości olejków gorczycowych, kwasów organicznych i glikozydów, dlatego nie powinna być spożywana przez pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego lub wątroby, a także przy ciężkich chorobach nerek i serca.
4. Od kiedy rzodkiewka dla dziecka?
Rzodkiewkę możemy podawać dziecku, które ukończyło 1. rok życia (oczywiście w formie rozdrobnionej).
5. W jakiej formie najlepiej podawać rzodkiewkę?
Rzodkiewkę powinno się jeść tuż po zerwaniu. Jest ona nietrwała i szybko więdnie. Możemy przechowywać ją do 2 dni w lodówce, najlepiej w miseczce z wodą.
Młodą rzodkiewkę możemy zjadać razem z listkami, ponieważ są delikatne w smaku i zawierają mnóstwo cennych witamin i minerałów.
6. Przepis na sałatkę z rzodkiewką dla dzieci
Potrzebne będą:
- pęczek rzodkiewki;
- mieszanka sałat;
- 2 pomidory;
- natka pietruszki;
- czerwona cebula;
- 2 łyżki pestek z dyni;
- 3 łyżki soku z cytryny;
- 4 łyżki oliwy z oliwek;
- pieprz i sól.
Sposób przygotowania:
- Pestki z dyni prażymy na patelni bez tłuszczu, następnie studzimy.
- Myjemy warzywa, parzymy pomidory, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.
- Rzodkiewki kroimy w talarki, cebulę w krążki.
- Do mieszanki sałat dodajemy pokrojone warzywa, pestki z dyni i posiekaną natkę pietruszki.
- Mieszamy sok z cytryny z pieprzem i solą, dolewamy oliwy, mieszamy i polewamy tym naszą sałatkę. Gotowe.
Smacznego!