Dlaczego warto jeść liście rzodkiewki?
Zdrowotne właściwości liści rzodkiewki są od dawna cenione na Dalekim Wschodzie. W Polsce przyjęło się jednak, że zjadamy tylko korzeń rzodkiewki, a liście wyrzucamy. A jak się okazuje, to właśnie one są najzdrowszą częścią tej rośliny. Warto więc włączyć je do swojej diety, zwłaszcza, że sezon na rzodkiewkę w pełni.
1. Liście rzodkiewki – właściwości
Co znajdziemy w liściach rzodkiewki? Przede wszystkim witaminę C, której zawierają dwa razy więcej niż cytryna, fosfor, żelazo i wapń. To jednak nie wszystko. Są one również bogatym źródłem glukozynolanów (glukozynolatów), czyli cenionych związków o działaniu antyrakowym.
Właściwości liści rzodkiewki:
- działają przeciwzapalnie;
- wykazują silne działanie przeciwnowotworowe;
- oczyszczają organizm z toksyn;
- wspomagają trawienie;
- przyspieszają przemianę materii;
- odtruwają;
- wzmacniają odporność;
- wspomagają leczenie żółtaczki;
- regulują ciśnienie krwi.
Chcąc włączyć liście rzodkiewki do swojej diety, musimy jednak pamiętać, aby wybierać te, które pochodzą z ekologicznych upraw. Zwiędnięte, zbutwiałe, z plamami, z niepewnego źródła, nie będą miały tych samych właściwości zdrowotnych, co świeżo zerwane z własnej grządki czy balkonu.
Liście mają gorzko-ostry smak, można je podawać na surowo do sałatek lub przyrządzać na ciepło, tak jak wszystkie inne liściaste warzywa. Z powodzeniem sprawdzą się jako podstawa pesto, nadzienie do tarty lub naleśników, składnik zup, kiszonek czy orzeźwiających koktajli.
2. Jak przyrządzać liście rzodkiewki
2.1. Rzodkiewkowe smoothie
Składniki na dwie porcje:
- garść liści rzodkiewki;
- dojrzałe mango (lub banan);
- małe jabłko;
- 2 szklanki wody mineralnej.
Liście płuczemy i wrzucamy do blendera. Mango obieramy i odkrawamy miąższ, jabłko kroimy, usuwamy pestki. Dodajemy do liści i miksujemy na gładko. Rozcieńczamy wodą. Gotowy koktajl można dosłodzić miodem lub cukrem trzcinowym.
2.2. Pesto z liści rzodkiewki
Garść umytych liści rzodkiewki wrzucamy do blendera, dodajemy pół szklanki uprażonych wcześniej na suchej patelni pestek dyni lub słonecznika, ząbek czosnku, sok z połowy cytryny oraz oliwę z oliwek.
Całość blendujemy aż do uzyskania gładkiej masy. Pesto możemy przechowywać w lodówce lub zamrozić na zimę. Sprawdzi się jako pyszny i zdrowy dodatek do makaronu, nadzienie do gryczanych naleśników czy pasta do chleba.
2.3. Sałatka z grillowanym kurczakiem
Składniki na dwie porcje:
- garść świeżych liści rzodkiewki;
- garść rukoli (lub innej ulubionej sałaty);
- mała czerwona cebula;
- kiść pomidorków cherry;
- pojedyncza pierś kurczaka;
- sok z połówki cytryny;
- 3 łyżki oliwy z oliwek;
- łyżeczka miodu;
- sól, pieprz, przyprawa do kurczaka.
Pierś kurczaka myjemy, osuszamy, posypujemy z obu stron przyprawą i grillujemy przez przez ok. 3 min. Liście rzodkiewki, rukolę i pomidorki płuczemy, odsączamy z nadmiaru wody i przekładamy do miski.
Cebulę kroimy w piórka, grillowanego kurczaka kroimy w paski, wszystko dodajemy do sałaty.
Przygotowujemy sos – do małego słoiczka wlewamy sok z cytryny, oliwę, miód, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Zakręcamy i potrząsamy energicznie. Gotowym sosem polewamy sałatkę tuż przed podaniem.
2.4. Francuska zupa z liści rzodkiewki
Składniki:
- 2 pęczki młodej rzodkiewki;
- 2 młode ziemniaki;
- litr bulionu;
- pół łyżki masła;
- 3 łyżki kwaśnej śmietany;
- sól, pieprz.
Liście obrywamy i płuczemy. Obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki gotujemy w bulionie. Następnie dodajemy liście i gotujemy jeszcze dwie min. Zestawiamy z ognia, dodajemy śmietanę, masło i blendujemy.
Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pokrojone w plasterki surowe rzodkiewki. Podajemy z grzankami.