Roznegliżowana Elsa i całuśna Anna. Kontrowersje wokół "Krainy Lodu 2"
Pocałunki usta-usta w bajkach gorszą dzieci? Zdaniem autora recenzji "Kraina Lodu 2" na stronie kulturadobra.pl - tak! Zaleca on, by rodzice byli ostrożni, jeśli chodzi o najnowszą produkcję Disneya. Powód? Roznegliżowana Elsa i całuśna Anna. Co na to seksuolog Michał Lew-Starowicz?
1. Kontrowersje wokół "Krainy Lodu 2"
Moda na bycie zwykłą księżniczką w różowej sukience minęła za sprawą pierwszej części "Krainy Lodu", kiedy dziewczynki na całym świecie poznały Elsę i jej młodszą siostrę Annę. Piosenki z disneyowskiej animacji były na pierwszym miejscu dziecięcej playlisty (i nie tylko dziecięcej).
"Mam tę moc" było słychać na każdym placu zabaw.
22 listopada 2019 r. w kinach pojawiła się druga część oskarowej animacji. Chrześcijańska strona kulturadopra.pl zarzuca głównym bohaterkom niewłaściwe zachowanie i strój.
2. Roznegliżowana Elsa?
Jednym z głównych zarzutów jest rzekomo nieskromny strój Elsy, która ma odkryte ramiona.
"Elsa na przykład, przez dłuższe fragmenty filmu, pokazana jest w dość nieskromnym stroju (ma w dużym stopniu obnażone ramiona), co zresztą niezbyt pasuje do innych strojów tam ukazanych, które swym wyglądem przypominają ubiory z XIX wieku, a więc zasadniczo są skromne i przyzwoite" - czytamy w opisie na stronie kulturadobra.pl.
Czytam i nie mogę w to uwierzyć. Odkryte ramiona to jeszcze nie nagość i nie sądzę, by widok ramion zgorszył jakiekolwiek dziecko, a co dopiero dorosłych. Bardziej wyzywające są reklamy rajstop, których emisja przypada między bajkami w telewizji.
3. Całuśna Anna
Niestety. Potem jest tylko gorzej.
"(...) w miarę dorastania przyzwyczajone one (dzieci - red.) do widoku takich romantycznych pocałunków (usta-usta) mogą łatwo przejść do porządku dziennego do akceptacji prawdziwie pożądliwych i namiętnych pocałunków polegających na stykaniu się języków ze sobą (czyli nie tylko usta-usta, ale też "język-język")" - czytamy w recenzji.
Zauważmy, że pocałunki w bajkach nie są niczym nowym i istnieją nieliczne produkcje, które są pozbawione scen czułości. Roszpunka całowała się z Flynnem, Pocahontas z Jonem Smithem, a Arielka z księciem Erykiem.
Czy dzieci powinny to oglądać? Zapytaliśmy seksuologa Michała Lwa-Starowicza.
- Pocałunkom w bajkach nie można nic zarzucić – powiedział. - Nie chodzi o to, żeby kształtować taki punkt widzenia, że pocałunek powinien być ukrywany lub jest czymś złym. To naturalna forma przekazywania czułości i dzieci powinny się jej uczyć – podsumował seksuolog.
Faktem jest, że dzieci na co dzień widzą akty czułości rodziców czy też nieznajomych na ulicy. Czy rodzice malucha powinni czuć się przy nim skrępowani i nie obdarowywać siebie pocałunkiem?
- Nie powinniśmy ukrywać przed dziećmi wyrazów czułości i bliskości, pod warunkiem, że nie jest to seks. Przytulanie i całowanie to modelowanie jego emocji. Jeśli dziecko nie widzi tego w domu, to jako dorosły będzie miało trudności z okazywaniem emocji – powiedział Lew-Starowicz.
Wnioski nasuwają się same – nie powinniśmy bronić dzieci przed widokiem całujących się par czy postaci z bajek ani wyłączać telewizora na każdej scenie pocałunku. Baśnie, bajki, a nawet Biblia... opisują pocałunki między dwojgiem kochających się ludzi. Jednak najważniejszym pytaniem jest: czy w bajkach powinniśmy doszukiwać się drugiego dna? Jeśli tak, to co zostałoby z naszej kultury? Mama Kangurka wychowująca dziecko bez ojca w "Kubusiu Puchatku" - out, pozostawione bez opieki dorosłych Dzieci z Bullerbyn - out. Serio? Nie traktujmy wszystkiego, a szczególnie bajek, tak poważnie.
Zobacz także: Sonia Bohosiewicz topless. Czy przy dzieciach powinno się chodzić nago?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl