Rodzicom trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Powodem są dzieci
Ze względu na podniesienie stóp procentowych wszyscy kredytobiorcy zostali postawieni w trudnej sytuacji. Jednak jak się okazuje, najbardziej stratne są rodziny z dziećmi, które ubiegają się o kredyt na mieszkanie. To właśnie rodzicom coraz trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny.
1. Planowanie rodziny w Polsce
Rząd od lat próbuje przekonać Polaków do zakładania rodzin kolejnymi świadczeniami na dzieci. Niestety jednocześnie zdaje się nie dostrzegać problemów, które leżą u podstaw odkładania decyzji o powiększeniu rodziny lub całkowitej rezygnacji z posiadania dzieci.
Galopująca inflacja, która osiągnęła już 11 proc., zdewastowany rynek pracy, na którym królują umowy śmieciowe, co prowadzi do poczucia braku stabilizacji oraz niewydolny system ochrony zdrowia to tylko część problemów.
By wrócić do pracy, młodzi rodzice muszą mierzyć się z absurdalnymi sytuacjami jak np. walka o miejsce w żłobku, czy przedszkolu, przez co wiele par postanawia się rozwieźć, dalej dzieląc wspólne życie. Pierwszeństwo mają bowiem dzieci samotnych rodziców.
Dodatkowym problemem jest także rynek mieszkaniowy, ponieważ nieruchomości drożeją z miesiąca na miesiąc. Dla wielu rodzin jedynym rozwiązaniem jest wynajem lub zaciągnięcie kredytu na całe życie.
2. Rodziny nie uzyskują kredytu
Niestety, jak wynika z raportu Expandera i Rentiero.io, rodzicom coraz trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie. Jest to spowodowane przede wszystkim wyższymi stopami procentowymi oraz nowymi zasadami wyliczeń.
Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, by w wyliczeniach przyjąć realne koszty utrzymania. Decyzja ta spowodowała, że dostępna kwota kredytu dla rodziców spadła o ponad połowę w porównaniu ze stanem z września 2021 roku.
Autorzy raportu wskazują, że np. średnia dostępna kwota kredytu dla małżeństwa z dwójką dzieci i miesięcznym dochodem sześć tys. netto we wrześniu wynosiła 315 tys. złotych, w marcu 197 tys. złotych, a obecnie tylko 136 tys. złotych.
W tym samym czasie małżeństwo bez dzieci, które ma takie same dochody, może otrzymać średnio 311 tys. złotych kredytu. Niestety właśnie przez takie decyzje sytuacja demograficzna w Polsce nie będzie się poprawiać. Nie zmienią tego nawet kolejne świadczenia, które są coraz mniej warte.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl