Trwa ładowanie...

Raport „Nastolatki 3.0”: młodzi ludzie każdego dnia logują się w sieci

Prawie co trzeci polski uczeń szkoły ponadpodstawowej spędza 5 godzin dziennie w internecie. Takie dane wynikają z raportu, jaki przedstawiła Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK. Pokazują one, że dla polskich nastolatków internet stanowi podstawowe narzędzie komunikacji.

Zobacz film: "Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka w wieku szkolnym?"

Niemal wszyscy młodzi ludzie (93,4 proc.) do sieci logują się codziennie. Ponad 30 proc. z nich pozostaje tam przez dłużej niż 5 godzin. Ze smartfonem młodzież nie rozstaje się nawet w szkole, do czego przyznało się 62,5 proc. badanych.

1. Co robi polska młodzież w internecie?

Świat wirtualny służy młodym ludziom do komunikacji. 78,1 proc. respondentów przyznało, że każdego dnia loguje się na portal społecznościowy. 68,7 proc. nastolatków korzysta z internetowych komunikatorów. Uczniowie w ten sposób porozumiewają się z kolegami ze szkoły i innymi znajomymi.

 

Niemal 70 proc. ankietowanych przyznało ponadto, że słucha w sieci muzyki oraz ogląda publikowane tam film.

Przeczytaj koniecznie

Młodzi ludzi używają internetu również w celu przeczytania bieżących wiadomości (34 proc.) i poszerzania swojej wiedzy (41,8 proc.). 23,1 proc. ankietowanych przyznało, że korzysta z gier on-line.

Jacy są współcześni nastolatkowie?
Jacy są współcześni nastolatkowie? [5 zdjęć]

Jacy są młodzi ludzie urodzeni około 2000 roku? Czy zdeterminowani są przez wyzwolony styl życia, czy...

zobacz galerię

2. Odrabianie lekcji ze smartfonem w dłoni

Blisko 80 proc. respondentów zagląda do świata wirtualnego w czasie odrabiania prac domowych. Najczęściej korzystają wówczas z Google (60 proc.) oraz Wikipedii (43,3 proc.).

4 na 10 polskich nastolatków przyznało się do ściągania w czasie klasówki, do czego wykorzystują smartfon.

Co trzeci polski uczeń szkoły ponadpodstawowej spędza 5 godzin dziennie w internecie
Co trzeci polski uczeń szkoły ponadpodstawowej spędza 5 godzin dziennie w internecie (123RF)

3. Widzę, ale nie reaguję

Wielu ankietowanych zauważa niewłaściwe zachowania użytkowników w sieci. 59,7 proc. respondentów widziało obraźliwe wpisy dotyczące ich znajomych, 32,2 proc. młodych ludzi doświadczyło w internecie ataku na swoją osobę. Większość przyjmuje jednak w takiej sytuacji postawę bierną i nie reaguje na stosowną w wirtualnej przestrzeni przemoc (39 proc.).

„Nastolatki 3.0” to już druga edycja raportu koordynowana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerowa NASK. Badania przeprowadzone zostały przez Fundację Pedagogium przy współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych "Opinia". Parterem badania jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.