Raport „Nastolatki 3.0”: młodzi ludzie każdego dnia logują się w sieci
Prawie co trzeci polski uczeń szkoły ponadpodstawowej spędza 5 godzin dziennie w internecie. Takie dane wynikają z raportu, jaki przedstawiła Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK. Pokazują one, że dla polskich nastolatków internet stanowi podstawowe narzędzie komunikacji.
Niemal wszyscy młodzi ludzie (93,4 proc.) do sieci logują się codziennie. Ponad 30 proc. z nich pozostaje tam przez dłużej niż 5 godzin. Ze smartfonem młodzież nie rozstaje się nawet w szkole, do czego przyznało się 62,5 proc. badanych.
1. Co robi polska młodzież w internecie?
Świat wirtualny służy młodym ludziom do komunikacji. 78,1 proc. respondentów przyznało, że każdego dnia loguje się na portal społecznościowy. 68,7 proc. nastolatków korzysta z internetowych komunikatorów. Uczniowie w ten sposób porozumiewają się z kolegami ze szkoły i innymi znajomymi.
Niemal 70 proc. ankietowanych przyznało ponadto, że słucha w sieci muzyki oraz ogląda publikowane tam film.
Przeczytaj koniecznie
- Kupiłeś już prezenty? Poznaj najbardziej trendy zabawki tego roku
- Poznaj sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- **Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?**
Młodzi ludzi używają internetu również w celu przeczytania bieżących wiadomości (34 proc.) i poszerzania swojej wiedzy (41,8 proc.). 23,1 proc. ankietowanych przyznało, że korzysta z gier on-line.
2. Odrabianie lekcji ze smartfonem w dłoni
Blisko 80 proc. respondentów zagląda do świata wirtualnego w czasie odrabiania prac domowych. Najczęściej korzystają wówczas z Google (60 proc.) oraz Wikipedii (43,3 proc.).
4 na 10 polskich nastolatków przyznało się do ściągania w czasie klasówki, do czego wykorzystują smartfon.
3. Widzę, ale nie reaguję
Wielu ankietowanych zauważa niewłaściwe zachowania użytkowników w sieci. 59,7 proc. respondentów widziało obraźliwe wpisy dotyczące ich znajomych, 32,2 proc. młodych ludzi doświadczyło w internecie ataku na swoją osobę. Większość przyjmuje jednak w takiej sytuacji postawę bierną i nie reaguje na stosowną w wirtualnej przestrzeni przemoc (39 proc.).
„Nastolatki 3.0” to już druga edycja raportu koordynowana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerowa NASK. Badania przeprowadzone zostały przez Fundację Pedagogium przy współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych "Opinia". Parterem badania jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.