Trwa ładowanie...

Psychiatra dziecięcy - kim jest ten specjalista, kiedy powinniśmy udać się na wizytę?

 Ewa Rosiecka
25.01.2022 21:16
Psychiatra dziecięcy
Psychiatra dziecięcy (Psychiatra dziecięcy to specjalista, który diagnozuje i leczy zaburzenia i choroby psychiczne u dzieci i młodzieży)

Psychiatra dziecięcy diagnozuje i leczy wszelkie zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych. W obecnych czasach do psychiatry dziecięcego zgłasza się coraz więcej dzieci w związku z nauką zdalną oraz ogólnie trudną sytuacją wynikającą z pandemii Covid-19. Kiedy udać się z dzieckiem do psychiatry? Jakie symptomy powinny wzbudzić w nas czujność?

spis treści

1. Kim jest psychiatra dziecięcy?

Psychiatra dziecięcy jest lekarzem, zajmującym się dziećmi wymagającymi diagnostyki i leczenia chorób i zaburzeń występujących na tle psychicznym oraz leczenia farmakologicznego.

Psychiatria dziecięca to odrębna specjalizacja lekarska, która wyrosła z neuropsychiatrii i neurologii. Początkowo cechowało ją myślenie biologiczne. Nauka ta rozwinęła się latach 50. w USA, kiedy podczas trudnych przemian społeczno - politycznych zaczęto dostrzegać zaburzenia zachowań u dzieci i młodzieży.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W 2012 roku w Polsce funkcjonowało 175 Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz jedynie 30 oddziałów dziennych, łóżek psychiatrycznych zaś było 990, z czego 615 w szpitalach psychiatrycznych i 375 na oddziałach psychiatrycznych w szpitalach ogólnych.

2. Kiedy powinniśmy udać się do psychiatry z dzieckiem?

Do psychiatry dziecięcego warto udać się, gdy podejrzewamy u naszej pociechy:

Zaburzenia emocjonalne u dzieci
Zaburzenia emocjonalne u dzieci

Zaburzenia emocjonalne pojawiają się bardzo często u dzieci w wieku przedszkolnym, powodując problemy

przeczytaj artykuł

3. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Warto pomyśleć o konsultacji z dziecięcym psychiatrą, jeśli zachowanie naszej pociechy nagle się zmienia, np. z roześmianego, towarzyskiego nastolatka staje się małomównym, smutnym domatorem. Warto wziąć pod uwagę również opinię nauczycieli oraz otoczenia dziecka.

Na jakie symptomy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • częste wahania nastroju;
  • zachowania niezrozumiałe dla rodziców;
  • wycofanie się dziecka z kontaktów z rówieśnikami;
  • brak zainteresowań i chęci na różne aktywności;
  • nasilone lęki;
  • zachowania agresywne.

4. Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u psychiatry dziecięcego?

Zadaniem psychiatry dziecięcego jest postawienie właściwej diagnozy i ustalenie planu leczenia dziecka. Specjalista ten obejmuje opieką całą rodzinę pacjenta, udzielając niejednokrotnie pomocnych wskazówek, jak postępować z pociechą.

Wizyta u psychiatry może pomóc ustalić strategię na kolejne lata rozwoju dziecka oraz rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące jego przyszłości. Zdarza się, że wystarczy jedna wizyta, po której dojdziemy do wniosku, że trudności są przejściowe i nie mają chorobowego podłoża. W innych przypadkach potrzeba więcej konsultacji, aby mieć pewność co do trafności diagnozy i leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze