Trwa ładowanie...

Przygotowanie krocza do porodu

Avatar placeholder
04.05.2017 21:48
Przygotowanie krocza do porodu
Przygotowanie krocza do porodu (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Lepszy poród gwarantują wyćwiczone mięśnie Kegla. Dają one też szansę na szybszy powrót do formy sprzed ciąży oraz na uniknięcie problemów z nietrzymaniem moczu w przyszłości. Mięśnie Kegla są kobiecie bardzo potrzebne.

 

Przygotowanie krocza do porodu można przeprowadzać dwoma sposobami. Po pierwsze, należy wykonywać masaż krocza, a po drugie, ćwiczyć mięśnie dna miednicy, czyli tzw. mięśnie Kegla. Krocze to skóra i mięśnie między ujściem pochwy a odbytem. Masaż krocza przed porodem oraz regularne ćwiczenia mięśni Kegla w czasie ciąży pozwalają zwiększyć elastyczność tkanek krocza, a co za tym idzie – zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza bądź potrzebę wykonania jego nacięcia w czasie porodu. Jak wykonać masaż krocza i jak ćwiczyć mięsień łonowo-guziczny?

spis treści

1. Masaż krocza przed porodem

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

Masaż krocza zdecydowanie zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza i pozwala uniknąć jego nacięcia w czasie porodu. Masaż krocza można zacząć wykonywać już od 34. tygodnia ciąży. Jest to bardzo dobra metoda przygotowania krocza do porodu, która umożliwia zmiękczenie i uelastycznienie tkanek dróg rodnych, przez które będzie przechodziło dziecko. Dzięki systematycznemu masowaniu krocza, skóra tych okolic jest lepiej ukrwiona i podatna na rozciąganie.

W celu wykonania masażu krocza należy zwilżyć najpierw palce oraz okolice krocza olejkiem z witaminą E (do kupienia w aptece) lub czystym olejem roślinnym, a następnie włożyć kciuk do pochwy i zacząć delikatnie uciskać ją w dół (w kierunku odbytu) oraz na boki, aż do momentu uczucia mrowienia. Nacisk na tkanki pochwy należy utrzymywać mniej więcej przez dwie minuty. Potem należy zacząć delikatnie masować dolną część pochwy przez trzy minuty, wcierając olejek. Obszar między odbytem a wejściem do pochwy należy masować zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Masaż krocza najlepiej przeprowadzać po wieczornej kąpieli, w pozycji leżącej, przez 5-10 minut dziennie. Do masażu krocza oprócz zwykłego oleju roślinnego i olejku z witaminą E można użyć olejku jojoba, olejku z kiełków pszenicy, olejku z dziurawca, olejku migdałowego oraz specjalnych olejków do masowania krocza dostępnych w dobrych aptekach. Masażu krocza nie wolno wykonywać przy infekcji pochwy oraz przy odczuwaniu przedwczesnych skurczów macicy.

2. Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla, inaczej mięśnie dna miednicy lub tzw. mięsień łonowo-guziczny, są ukryte w podbrzuszu. Ich zadanie polega na kontrolowaniu pęcherza moczowego, podtrzymywaniu macicy oraz na wzmaganiu odczuwania doznań seksualnych. Ciąża i poród to sytuacje, w których mięśnie Kegla są poddane wielkiej próbie. Rosnący płód naciska na narządy jamy brzusznej i może powodować rozluźnienie się i zwiotczenie mięśni dna miednicy. Dlatego w czasie ciąży należy pamiętać o regularnym napinaniu mięśni Kegla, by utrzymać je w dobrym stanie aż do porodu.

Stopniowe ćwiczenie mięśni Kegla, poprzez regularne zaciskanie i rozluźnianie mięśni pochwy i odbytu, pozwalają na łatwiejszy przebieg porodu, bez konieczności nacinania krocza. Kobiecie łatwiej rozluźnić krocze i powstrzymać się od napinania mięśni podczas przechodzenia główki dziecka przez kanał rodny, przez co uszkodzenia krocza są mniejsze. Poza tym, ćwiczenia Kegla gwarantują szybszy powrót do formy po porodzie, a także zmniejszają ryzyko pojawienia się w przyszłości takich problemów zdrowotnych, jak nietrzymanie moczu, wypadanie pęcherza moczowego oraz wypadanie macicy.

Jeśli kobiecie zależy na poprawie współżycia i kontaktów seksualnych z partnerem, powinna pomyśleć o ćwiczeniach mięśni Kegla jeszcze przed zajściem w ciążę. Osłabione mięśnie dna miednicy skutkują utrudnionym odczuwaniem siebie partnerów i problemami z osiągnięciem orgazmu. Sprawne mięśnie krocza i pochwy pozwalają zwiększyć doznania w czasie seksu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze