Trwa ładowanie...

"Przedwiośnie" - streszczenie powieści Stefana Żeromskiego

"Przedwiośnie", streszczenie którego dobrze znać, to utwór Stefana Żeromskiego. Głównym bohaterem utworu jest Cezary Baryka. O czym traktuje powieść i co symbolizują szklane domy? Przeczytajcie.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. "Przedwiośnie" - streszczenie z opracowaniem

Utwór jest historią dojrzewania (fizycznego, społecznego i politycznego) Cezarego Baryki. Akcji towarzyszy tło historyczne (rewolucja w Rosji, odzyskanie przez Polskę niepodległości, zmiana ładu społecznego i politycznego).

"Chłopi" - streszczenie szczegółowe tomu I
"Chłopi" - streszczenie szczegółowe tomu I

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi" Władysława Reymonta. Streszczenie tej powieści może okazać...

przeczytaj artykuł

Cezary urodził się w Baku. Jego ojciec, Seweryn Baryka, był szlachcicem, który dorobił się majątku i wysokiego stanowiska urzędniczego w carskiej Rosji. Zapewniał rodzinie godny byt. W 1914 r. dostał powołanie do wojska rosyjskiego. Odniósł liczne rany. Potajemnie wrócił do Baku w 1918 r., by uratować żonę i syna. Umarł w drodze do Polski. Wcześniej opowiedział Cezaremu o "szklanych domach".

Bohater powieści, Cezary, okres nastoletni przechodził burzliwie. Nie chciał się uczyć, szantażował matkę. Kobieta bardzo kochała swojego jedynego syna. Rozpieszczała go. Ulegała mu i pozwalała sobą kierować. Nie odwróciła sie od niego nawet wówczas, gdy Cezary doniósł na nią do władz rewolucyjnych. Kiedy zmarła, Cezary zrozumiał, że postąpił źle. Żył w skrajnej nędzy.

5 cech, które świadczą o ponadprzeciętnej inteligencji dziecka. Sprawdź, jak rozpoznać wyjątkowe zdolności
5 cech, które świadczą o ponadprzeciętnej inteligencji dziecka. Sprawdź, jak rozpoznać wyjątkowe zdolności [6 zdjęć]

My, rodzice, bardzo chcemy, żeby nasze dzieci były piękne, utalentowane i inteligentne. Wierzymy, że...

zobacz galerię

Cezary ostatecznie dociera do Polski, ale nie znajduje w niej niczego, o czym mówił mu ojciec. Polska pogrążona jest w chaosie. Otacza go bieda. Bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie jednej z bitew ratuje życie Hipolitowi Wielosławskiemu, który w ramach wdzięczności zaprasza go do swojej posiadłości w Nawłoci.

Cezary Baryka przyjeżdża do Nawłoci, gdzie spędza kilka miesięcy. Tam czas jakby się zatrzymał. Jest sielsko, spokojnie. W ziemiańskim dworze nie wyciąga się w wniosków z rewolucji ogarniającej Europę. Czas spędza się na polowaniach, jedzeniu i flirtowaniu. Nawłoć porównuje się do dworku przedstawionego w "Panu Tadeuszu". Jest w tym miejscu jednak coś niestosownego, niemoralnego. Mieszkańcy dworu żyją beztrosko, kiedy kilka domostw dalej chłopi nie mają co jeść.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas...

przeczytaj artykuł

Cezary wraca do Warszawy, gdzie podejmuje pracę u Szymona Gajowca. Pochodził on z chłopskiej rodziny, przed wybuchem I wojny światowej był kancelistą. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, awansował na stanowisko wysokiego urzędnika w Ministerstwie Skarbu. To człowiek już sędziwy, który nigdy nie założył rodziny. Był wielką miłością Jadwigi, matki Cezarego.

Zakończenie powieści ma charakter otwarty. Cezary Baryka idzie na czele robotniczego tłumu na Belweder. Czytelnik nie poznaje jego dalszych losów.

Pozytywizm w Polsce: charakterystyka epoki
Pozytywizm w Polsce: charakterystyka epoki

Pozytywizm to kolejna – po romantyzmie – epoka w literaturze polskiej. Za jej początek uznaje się 1863...

przeczytaj artykuł

2. Szklane domy w "Przedwiośniu"

Symbolicznym wyrazem marzeń o nowej rzeczywistości w Polsce jest mit szklanych domów. To też symbol straconych złudzeń. Żeromski przyznał, że pojawił się w książce nie przez przypadek. To jakby pożegnanie z dotychczas obieraną droga ideową. To definitywne rozstanie się z marzeniami o nowej Polsce.

Cezary Baryka nigdy nie zobaczy szklanych domów. Jego oczom jawi się za to obraz nędzy polskiego społeczeństwa. Widzi ubogie siedziby robotników i ich domy.

"Odyseja" -  streszczenie fragmentów
"Odyseja" - streszczenie fragmentów

Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego, powinna być znana "Odyseja". Streszczenie całego...

przeczytaj artykuł

3. "Przedwiośnie" jako powieść polityczna

Powieść Żeromskiego pełna jest trudnych pytań, na które nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Autor porusza kwestie tego, jakie nadzieje mają Polacy oraz tego, jakim krajem stała się odrodzona Rzeczpospolita. Nie opowiada się po żadnej ze stron, przeciwnie - podejmuje polemikę.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość...

przeczytaj artykuł

"Przedwiośnie" powstało w bardzo trudnym dla Polski czasie. Nie tylko pod względem społecznym (rosło bezrobocie, szalała inflacja, mnożyły się strajki), ale też politycznym (szybko zmieniały się nieporadne rządy, politycy zajmowali sie przede wszystkim wewnętrznymi rozgrywkami).

Duża grupa osób interpretowała dzieło Żeromskiego jako wezwanie do rewolucji. Z kolei partie komunistyczne były bardzo niezadowolone i rozpoczęły nagonkę na autora.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.