Trwa ładowanie...

„Pan Tadeusz” – streszczenie narodowej epopei

„Pan Tadeusz”, streszczenie którego warto przeczytać w ramach powtórki do egzaminu maturalnego, to polska epopeja narodowa autorstwa Adama Mickiewicza. Co jednak ciekawe, utwór w chwili wydania nie zyskał od razu uznania czytelników. Dziś to lektura obowiązkowa, którą trzeba znać.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. „Pan Tadeusz” - streszczenie księgi I i II

Ze szkoły w Wilnie do rodzinnego Soplicowa wraca młody Tadeusz. Właścicielem dworu jest jego opiekun, Sędzia Soplica. W posiadłości przebywa wielu gości, którzy przyjechali na proces o stary zamek. Jego właścicielem był magnat Stolnik Horeszko. Proces toczy się między ostatnim krewnym Horeszki, Hrabią i Sędzią Soplicą.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas...

przeczytaj artykuł

. Kiedy Tadeusz wchodzi do pokoju, który niegdyś należał do niego, spostrzega, że musi mieszkać w nim młoda dziewczyna. Zosia zauważa młodzieńca i spłoszona ucieka.

Wieczorem odbywa się uroczysta uczta, podczas której obowiązują określone zasady. Na ich temat mowę wygłasza Sędzia. Swoje zdanie wyraża też Podkomorzy, który wskazuje na potrzebę pielęgnowania polskości.

Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I
Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi". Streszczenie powieści Władysława Reymonta może okazać się...

przeczytaj artykuł

Tadeusza podczas uczty próbuje uwieść Telimena. Wydaje mu się, że to ją widział rankiem w swoim dawnym pokoju. Asesor uświadamia go jednak, że kobieta jest jego ciotką (później okazuje się, że nie są spokrewnieni).

W Soplicowie odbywa się polowanie na niedźwiedzia, który opuścił matecznik. Zwierzę postrzelił ksiądz Robak, ratując tym samym Hrabiego przed atakiem dzikiego zwierza.

Gerwazy, stary klucznik Horeszków, opowiada Hrabiemu historię rodu. Wspomina o wydarzeniach, które doprowadziły do sporu między Soplicami a Horeszkami.

Co na świecie serwuje się dzieciom w szkolnych stołówkach?
Co na świecie serwuje się dzieciom w szkolnych stołówkach? [7 zdjęć]

Uczniowie w naszych szkołach mogą być zdziwieni, gdy zobaczą, jak jedzą ich koledzy w innych krajach....

zobacz galerię

2. Historia Jacka Soplicy

Jacek Soplica za młodu był hulaką i awanturnikiem. Zaprzyjaźnił się ze Stolnikiem Horeszko i zakochał w jego córce, Ewie (z wzajemnością!). Kiedy miał poprosić Stolnika o rękę ukochanej, ten wspomniał o jego planach wobec niej: chciał wydać ją za mąż za kasztelana. Soplica w rozpaczy ucieka z zamku.

Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I
Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi". Streszczenie powieści Władysława Reymonta może okazać się...

przeczytaj artykuł

Soplica ostatecznie poślubił szlachciankę, której jednak nie kochał. Z tego związku narodził się Tadeusz. Kobieta umarła tuż po porodzie. Jacek popadł w alkoholizm, co w połączeniu z jego porywczą naturą doprowadziło go tragedii. Pewnej nocy w przypływie złości przybył pod zamek Horeszków atakowany przez Moskali. Kiedy Stolnik odparł atak, Soplica chwycił za broń zabitego Rosjanina i zastrzelił Horeszkę.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość...

przeczytaj artykuł

To zdarzenie diametralnie zmieniło jego życie. Oddał syna na wychowanie, a sam wstąpił do Legionów Polskich. Kiedy został ranny, musiał odejść z wojska. Wstąpił do zakonu bernardynów i przyjął imię księdza Robaka. Został tajnym emisariuszem Napoleona.

3. „Pan Tadeusz” - streszczenie ksiąg III-XII

Karczmę Jankiela odwiedza ksiądz Robak. Namawia zgromadzoną w niej szlachtę, by zatroszczyła się o przygotowanie Litwy na przyjęcie zbliżających się wojsk Napoleona.

Lektury do matury 2020
Lektury do matury 2020

Lektury do matury z języka polskiego są nieodłącznym elementem egzminu. W tym roku będzie on z pewnością...

przeczytaj artykuł

Gerwazy namawia zaścianek Dobrzyńskich, by napadli na Soplicowo. Na miejsce bitwy przybywają stacjonujący w okolicy Rosjanie, którzy pojmali szlachtę z Dobrzyna. Na ratunek przybywa ksiądz Robak wraz z przywódcą rodu Dobrzyńskich, Maćkiem nad Maćkami. Zakonnik zostaje zraniony kulą. Wieczorem prosi o spowiedź. Na łożu śmierci wyznaje Gerwazemu, że jest Jackiem Soplicą.

Tadeusz i Hrabia wyruszyli z Soplicowa, by walczyć w Legionach Polskich. Po roku wracają do dworku. Odbywają się zaręczyny Tadeusza i Zosi, podczas którego wszyscy zgromadzeni goście tańczą poloneza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.