Prażone ziarna kakowca - remedium na smutek
Orzechy i czekolada w jednym, czyli prażone ziarna kakaowca to przekąska, o którą warto wzbogacić swoją dietę. Ich wytrawny i jednocześnie słodko-gorzki smak stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych czekolad.
Prażone ziarna kakaowca przebojem wdzierają się na polskie stoły. I słusznie, bo posiadają wiele właściwości zdrowotnych.
1. Kakao na serce
Ziarna kakaowca mogą poszczycić się wysoką zawartością magnezu - pierwiastka, który wspomaga pracę serca. Magnez, razem z wapniem, odpowiada za prawidłowe natężenie i częstotliwość skurczy i rozkurczy najważniejszego mięśnia w organizmie.
Przeczytaj koniecznie
- Ruszamy w podróż! Zobacz, jak przygotować się na wyjazd z dzieckiem
- Pokaż nam całuśną minkę swojego dziecka i wygraj!
- Twoje dziecko jest chore? Zapytaj lekarza o dolegliwości maluszka
- Weź udział w konkursie i zostań mamą miesiąca
- Czy wiesz wszytko o rozwoju motorycznym i fizycznym malucha? Pobierz ebook!
Co więcej, wysoka zawartość magnezu w prażonych ziarnach kakaowca wpływa na pracę przysadki mózgowej. To właśnie ona jest swego rodzaju fabryką hormonów i odpowiada za ich prawidłowy poziom.
Odpowiednia ilość magnezu w organizmie łagodzi także skutki stresu, poprawia pracę mózgu, usprawnia działanie układu trawiennego i odpornościowego.
Dodatkowo ziarna kakaowca, dzięki zawartości chromu, stabilizują gospodarkę węglowodanową - regulują poziom cukru we krwi. W ziarnach kakaowca znajdziemy składnik, nazywany anandamidem, który nie występuje w innych źródłach roślinnych.
2. Ziarna kakaowca w walce z rakiem
Innym ważnym i cenionym w świecie medycyny składnikiem ziaren kakao (również prażonych) są antyoksydanty. Mowa tutaj głównie o antocyjanach, które niszczą wolne rodniki i w ten sposób opóźniają procesy starzenia się organizmu oraz zapobiegają zmianom nowotworowym.
W prażonych ziarnach kakaowca znajdziemy także inne przeciwutleniacze - katechiny. Ich systematyczne spożywanie usprawnia proces regeneracji organizmu po wysiłku. Udowodniono również, że dodają energii i witalności. Powinny je zatem spożywać osoby przemęczone i osłabione.
3. Prażone kakao na koncentrację
Kofeina i teobromina – to tym substancjom prażone ziarna kakaowca zawdzięczają swoje działanie pobudzające. Co więcej, teobromina rozszerza naczynia krwonośne, ułatwiając przepływ krwi.
Ale to nie wszystko. Prażone ziarna kakao są także bogatym źródłem cynku, żelaza, manganu, chromu i wapnia. Swoją dietę wzbogacić w nie powinny osoby borykające się z anemią, zmęczeniem wyczerpaniem. Już jedna porcja dziennie pozytywnie wpływa na koncentrację i poprawia humor. To również dzięki substancji o nazwie anandamid, która naturalnie produkowana jest w organizmie po wysiłku fizycznym, gdy odczuwamy euforię.
4. Gdzie kupić prażone ziarna kakaowca?
Ziarna kakaowca dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Kupimy je zazwyczaj w małych sklepach ze zdrową żywnością, ale coraz częściej spotkać je można także w dużych sieciówkach na półkach z produktami naturalnymi.
Prażone ziarna kakaowca można jeść jako przekąskę w pracy. Rozdrobnione będą doskonałym dodatkiem do granoli, musli czy owsianki. Można je też dodawać do ciast i ciasteczek.