Granola - idealne śniadnie dla twojego dziecka
Czy wiesz, że do 6. roku życia mózg dziecka osiąga niemal 100 proc. swojej sprawności? Już w 2. roku życia powstaje w nim biliard połączeń między neuronami – to dwa razy więcej niż u osoby dorosłej. Warunkiem, by mózg kilkulatka mógł się prawidłowo i zdrowo rozwijać, jest pełnowartościowe pożywienie. I taka właśnie jest granola.
1. Dlaczego dieta dziecka jest tak ważna?
Młody organizm potrzebuje paliwa, by rosnąć. Energii, która – odpowiednio spożytkowana – sprawi, że dziecko będzie rozwijać się harmonijnie. **Szczególnie ważny jej tutaj mózg, ponieważ przez pierwsze 6 lat życia
rozwija się najbardziej intensywnie.**
Jak zatem żywić dziecko, by rosło zdrowo? Szczególną wagę należy przyłożyć do tych pokarmów, które pozytywnie wpływają na mózg. Mowa tutaj o węglowodanach, szczególnie o glukozie.
Glukoza to cukier, a cukier – to energia. I to właśnie na niej w dużej mierze opiera się działanie wielu funkcji mózgu. To glukoza sprawia, że rozwija się proces myślenia, zapamiętywania, wyciągania wniosków, radzenia sobie z problemami.
2. Glukoza a zdrowie
Trzeba jednak mocno podkreślić – nie chodzi o to, by podawać dziecku węglowodany proste. Te dostarczają jedynie pustych kalorii. Po zjedzeniu rafinowanego cukru, mąki, mleka, smakowych jogurtów i serków czy różnego rodzaju słodyczy, w organizmie rośnie poziom glukozy. Jednak już kilkanaście minut późnej następuje nagły spadek.
Takie wahania poziomu glukozy nie są korzystne dla zdrowia, dlatego też cukrów prostych nie powinno podawać się dzieciom.
Węglowodany złożone – to co innego. Dostarczają energii, która w organizmie uwalnia się dłużej. Co więcej – bogate są także w witaminy i minerały. Znajdziemy je w orzechach, płatkach owsianych, sezamie, zbożach, kaszach.
3. Granola – śniadanie dla dziecka
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Dobrze skomponowane powinno dawać zastrzyk energii, pokonać senność i zachęcić do działania. Takie właściwości ma granola, którą warto podawać rano przedszkolakom i uczniom.
Co to jest? Granola to mieszanka zbóż, płatków zbożowych, nasion, miodu i suszonych owoców. To zrównoważony i dobrze skomponowany posiłek – idealny na śniadanie. Jak go przyrządzić?
Składniki:
- cztery filiżanki płatków owsianych,
- dwie filiżanki płatków jęczmiennych,
- pół filiżanki sezamu,
- pół filiżanki siemienia lnianego,
- filiżanka mąki kukurydzianej,
- dwie filiżanki otrąb pszennych,
- pół filiżanki pestek słonecznika,
- pół filiżanki pestek dyni,
- filiżanka amarantusa ekspandowanego,
- szklanka rodzynek,
- szklanka suszonej żurawiny,
- filiżanka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego,
- pół filiżanki miodu lub syropu klonowego lub z agawy.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i wysypujemy na blachę do pieczenia ciasta. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy, aż płatki będą miały złoty kolor. Po tym czasie granolę wyjmujemy, dodajemy sparzone rodzynki, orzechy włoskie i suszoną żurawinę. Następnie znowu wszystko wstawiamy do piekarnika na ok. 5 minut. Wyjmujemy i czekamy do ostygnięcia.
Tak przygotowaną granolę możemy przechowywać ok. 3-4 tygodnie. Ważne, by wsypać płatki do szczelnych, zakręcanych słoików. Z granoli możemy przygotować także smakowite batony musli.